Pastarosiomis savaitėmis JAV pareigūnai savo kolegas ukrainiečius tyliai ragino pradėti į kariuomenę šaukti vos 18 metų sulaukusius vaikinus, kad į frontą būtų galima pasiųsti daugiau karių.
Vašingtonas tvirtina, kad karių trūkumas bagia pasiekti kritinę ribą, ir tai vyksta tuo metu, kai Rusija žengia į priekį Rytų Ukrainoje, o Donaldas Trumpas, sausio mėnesį pradėsiantis eiti JAV prezidento pareigas, gali nutraukti karinę pagalbą Kyjivui.
Šie perspėjimai pasklido į viešumą, kai JAV valstybės sekretorius Antony Blinkenas atvyko į Briuselį susitikti su NATO užsienio reikalų ministrais.
„Net ir turint pinigų bei amunicijos, priešakinėse linijose turi būti žmonių, kurie kovotų su Rusijos agresija“, – sakė jis žurnalistams.
„Mes manome, pavyzdžiui, daugelis iš mūsų mano, kad į kovas reikia įtraukti jaunesnius žmones. Šiuo metu 18–25 metų amžiaus žmonės mūšiuose nedalyvauja“, – vėliau per interviu „Reuters“ pridūrė jis.
Pagal dabartinę tvarką vyrai į Ukrainos kariuomenę šaukiami nuo 25 metų.
Kai A. Blinkeno Valstybės departamento atstovas spaudai pareiškė, kad JAV būtų pasirengusios apginkluoti ir apmokyti naujas brigadas, V. Zelenskiui šito buvo per daug.
Ukrainos prezidentas pasijuto priverstas atsakyti viešai ir J. Bidenui, kuris dar 42 dienas bus galingiausias pasaulio lyderis, sudavė tiesioginį atsisveikinimo smūgį, rašo „The Telegraph“.
„Prezidentui Donaldui Trumpui pasakiau, kad V. Putinas bijo tik jo ir, galbūt, Kinijos“, – socialinėje žiniasklaidoje parašė V. Zelenskis.
Jis taip pat J. Bideno administraciją įspėjo, kad „pirmenybę reikėtų teikti raketų tiekimui ir mažinti Rusijos karinį potencialą, o ne Ukrainos šaukiamąjį amžių“.
Jo komentarai pasirodė netrukus prieš tai, kai J. Bidenas patvirtino 20 mlrd. dolerių paskolą Ukrainai.
Vis didesnis spaudimas
Ukrainos prezidentas V. Zelenskis sulaukia vis didesnio spaudimo į frontą siųsti jaunus žmones ir skelbti asmenų nuo 18 metų mobilizaciją, skelbia „The Washington Post“.
Oficialieji Jungtinių Valstijų asmenys perspėja, kad žmogiškųjų išteklių stygius Ukrainoje šiuo metu yra netgi opesnė problema nei ginklų trūkumas.
WP atkreipia dėmesį į faktą, kad, nepaisant sudėtingos situacijos mūšio lauke, dauguma kariuomenę remiančių ukrainiečių mobilizacijai nuo 18 metų kategoriškai nepritaria.
„Jie sako, kad labiausiai tausoti reikia būtent Ukrainos jaunimą, nes jis yra šalies ateitis, laisva nuo dešimtmečius ankstesnių kartų bruktos rusų įtakos“, – pažymima straipsnyje.
Leidinys akcentuoja, kad klausimas, kas turėtų tarnauti kariuomenėje ir eiti į frontą, skaldo Ukrainos visuomenę, o mobilizacija – labai visuomenę skaldanti tema. Primenama, kad V. Zelenskio administracija yra sakiusi, kad mažinti mobilizacijos amžių žemiau 25 metų ribos nėra jokios prasmės, kai šaliai trūksta ginklų apginkluoti esamus karius.
Ar šios diskusijos išliks aktualios po JAV prezidentu išrinktojo D. Trumpo inauguracijos, anot WP, kol kas pasakyti sunku.
Rusijos įsiveržimą ukrainiečiai laiko genocidu, jau pražudžiusiu labai daug patriotiškiausiai nusiteikusių šalies žmonių. Kai kurie įtakingi aktyvistai užsimena, kad Ukrainai vertėtų ne mobilizuoti vis jaunesnius vyrus, o imtis moterų mobilizacijos.
Straipsnio autoriai pažymi, kad mobilizacijai nuo 18 metų nepritaria ir buvęs vyriausiasis Ukrainos ginkluotųjų pajėgų vadas Valerijus Zalužnas.
„Mums reikia, kad Ukraina egzistuotų ir po 20−30 metų. Jie atsakingi už tą ateitį – tie, kam dabar 18 metų. Tai visai kitokia karta, karta, išgelbėsianti mūsų šalį“, – studentams Londone sakė dabartinis Ukrainos ambasadorius Jungtinėje Karalystėje.
WP akcentuoja ir galimus ilgalaikius demografinius aspektus: asmenys iki 30 metų šiuo metu sudaro mažiausią tokių metų amžiaus grupę per visą šiuolaikinę Ukrainos istoriją, o Ukrainos valdininkai pažymi, kad 25 metų ir vyresni vyrai dažniau turi bent vieną vaiką lyginant su tais, kuriems dar nėra 25 metų.
Ptuchos vardo Demografijos ir socialinių tyrimų instituto direktoriaus pavaduotojas Oleksandras Gladunas žurnalistams sakė, kad gimstamumas šalyje ėmė mažėti 1991 metais žlugus Sovietų Sąjungai, kai Ukraina susidūrė su rimtomis ekonomikos problemomis. Jis pažymėjo, kad pats mažiausias gimstamumas fiksuotas 2001 metais ir sakė, kad Ukrainos karinė vadovybė į institutą su prašymu pateikti savo vertinimą kreipėsi prieš dvejus metus.
„Dabar situacija Ukrainoje pati sudėtingiausia, bet reikia sukąsti dantis ir ją pergyventi, nepaliauti kovoti. Gyvename naujoje realybėje, taip pat ir demografinėje“, – sakė O. Gladunas.
Oficialieji Jungtinių Valstijų asmenys sako turį pakankamai laisvo potencialo už šalies ribų apmokyti visą brigadą Ukrainos šauktinių, jeigu tik Kyjivas atsiųs jiems žmonių, rašo WP.
Žurnalistai taip pat pažymi, kad, kai V. Zelenskis ne kartą tikino, kad jo naujos brigados neturi Vakarų žadėtųjų ginklų, o fronte kariaujantieji skundžiasi, kad trūksta ne ginklų, o žmonių. Be to, skelbiama, kad Ukrainos kariai piktinasi, jog dėl per lėtos mobilizacijos jiems tenka tarnauti ilgiau, skundžiasi ir demobilizaciją reglamentuojančių teisės aktų trūkumu.
Ukrainos ginkluotųjų pajėgų 92-osios brigados bataliono „Achilles“ vadas Jurijus Fedorenka viename interviu pasiūlė net ir taikos metu visiems aštuoniolikos sulaukusiems Ukrainos piliečiams atlikti privalomąją karinę tarnybą, tačiau leisti dalyvauti kariniuose veiksmuose tik nuo 23 metų (mokymams paskyrus penkerius metus): „Kai tauta pasirengusi, bet kuris potencialus agresorius turės du kartus gerai pagalvoti prieš pradėdamas didelio masto karą.“
Ukrainos parlamentarai siūlo ieškoti kitų kompromisų, pavyzdžiui, siūlo šauktinių amžių mažinti ne iki 18, o iki 20 metų, rašo WP. „The Washington Post“ pateikia parlamentaro Romano Kostenkos poziciją. Pastarasis Ukrainos televizijos eteryje pareiškė, kad Jungtinių Valstijų valdžia dažnai klausia, kodėl Ukraina nemobilizuoja daugiau jaunų vyrų, o jis gero paaiškino neturi. „Man labai sunku paaiškinti, nes aš paprasčiausiai nežinau. Tiesa ta, kad kariaujame siaubingame kare. Vienus mobilizuoja, kitų – ne“, – pareiškė jis.