Kanceliarijos vadovas Andrijus Jermakas rugsėjo 19 d. savo „Telegram“ kanale paskelbė lakonišką pranešimą: „Krymas – tai Ukraina. Rusija pažeidė tarptautinę teisę ir privalo už tai atsakyti.“

Taip jis, ko gero, pakomentavo R. Sikorskio pasiūlymą rusų laikinai okupuotą pusiasalį perduoti Jungtinių Tautų Organizacijos (JTO) mandatui, kad būtų galima surengti referendumą.

„Krymas yra simboliškai svarbus Rusijai, ypač Putinui, bet strategiškai svarbus Ukrainai. Neįsivaizduoju, kaip galima pasiekti taikos be Krymo demilitarizacijos“, – pabrėžė R. Sikorskis.

Lenkijos užsienio reikalų ministras anksčiau nurodė, kad vienas iš galimų Krymo klausimo išsprendimo variantų galėtų būti jo perdavimas JTO mandatui, kad būtų galima surengti referendumą nustačius teisėtus gyventojus.

„Galėtume jį atiduoti JTO mandatui ir pavesti surengti sąžiningą referendumą, išsiaiškinus, kas yra teisėti gyventojai, ir taip toliau. Ir galėtume tai atidėti 20-iai metų“, – pareiškė R. Sikorskis per 20-ąjį kasmetinį YES susitikimą, surengtą Kyjive.

Medžlisas: Krymo ateitis turi būti svarstoma dalyvaujant Ukrainai ir jo seniesiems gyventojams

Bet kokios diskusijos apie Krymo ateitį turėtų vykti tik dalyvaujant ir sutikus Ukrainos valstybei ir seniesiems jo gyventojams – Krymo totoriams.

Tai sakoma Krymo totorių tautos Medžliso pareiškime dėl Lenkijos užsienio reikalų ministro R. Sikorskio pasiūlymo perduoti Krymą Jungtinių Tautų mandatui ir surengti referendumą, praneša „Ukrinform“.

„Bet kokių Krymo ateities klausimų svarstymas turėtų vykti tik dalyvaujant ir sutikus Ukrainos valstybei ir seniesiems jo gyventojams – Krymo totoriams. Esame įsitikinę, kad bet kokie pasiūlymai dėl Rusijos karo prieš Ukrainą užbaigimo, taikos Ukrainoje užtikrinimo, jos teritorinio vientisumo atkūrimo, Ukrainos piliečių okupuotose teritorijose teisių ir laisvių atkūrimo turi remtis Ukrainos nacionaliniais įstatymais ir tarptautine teise“, – pabrėžiama pareiškime.

Medžlisas priminė, jog Lenkijos URM vadovas R. Sikorskis viešai darė prielaidą, kad, siekiant nutraukti Rusijos karą prieš Ukrainą, Kyjivas turėtų atsisakyti Krymo.

Be kita ko, jis pasiūlė perduoti Krymo pusiasalį „JT mandatui, kad būtų galima surengti sąžiningą referendumą, kuriame dalyvautų tik teisėti jo gyventojai“.

„Krymo totorių tautos Medžlisas laiko tokius pareiškimus nepriimtinais ir ciniškais. Jie neatitinka nei nacionalinių Ukrainos interesų, nei Ukrainos Krymo totorių tautos teisių ir interesų“, – pažymėjo įstatymų leidėjai.

Pagal Ukrainos nacionalinius teisės aktus ir tarptautinę teisę, Krymo „teisėtais gyventojais“ laikomi tik Ukrainos piliečiai ir asmenys, teisėtai įforminę savo nuolatinį ar laikiną buvimą Ukrainos teritorijoje, kas patvirtinama Ukrainos teisės aktų nustatyta tvarka. Todėl bet kokie kiti bandymai nustatyti žmogaus gyvenimo Ukrainos Kryme teisėtumą yra nereikalingi ir netikslingi, pridūrė Medžliso atstovai.

„Krymas – laikinai okupuota Ukrainos teritorija, ir pirmasis žingsnis siekiant taikos turi būti Rusijos okupacinių pajėgų pasitraukimas iš pusiasalio teritorijos“, – pabrėžė Medžlisas.

Šaltinis
Temos
Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją