Netikėta kandidato Calino Georgescu, 62 metų antivakserio ir Rusijos prezidento Vladimiro Putino gerbėjo, pergalė Vakaruose sukėlė nuogąstavimus, kad tai gali būti šios NATO narės, besiribojančios su Ukraina, užsienio politikos pasikeitimo pranašas.
Rumunijos valdžia įtaria, kad Rusija kišosi į rinkimus per „TikTok“.
„Sunkiai uždirbta Rumunijos pažanga įsitvirtinant transatlantinėje bendruomenėje negali būti apgręžta užsienio veikėjų, siekiančių pakeisti Rumunijos užsienio politiką atitraukiant ją nuo Vakarų aljansų“, – sakoma Valstybės departamento atstovo Matthew Millerio pareiškime.
„Bet koks toks pokytis turėtų rimtų neigiamų padarinių JAV bendradarbiavimui su Rumunija saugumo srityje, o sprendimas apriboti užsienio investicijas atgrasytų JAV įmones toliau investuoti Rumunijoje“, – pridūrė M. Milleris.
Per antrąjį prezidento rinkimų ratą C. Georgescu varžysis su centristinės Europos Sąjungai palankios partijos USR lydere Elena Lasconi.
Tarp dviejų prezidento rinkimų ratų rumunai sekmadienį rinko įstatymų leidėjus, išrinktas susiskaldęs parlamentas, kraštutiniai dešinieji pasiekė didelių laimėjimų.
M. Milleris pridūrė, kad Jungtinėms Valstijoms nerimą kelia oficialus Rumunijos valdžios institucijų pranešimas apie Rusijos dalyvavimą kibernetinėje veikloje, skirtoje daryti įtaką rinkimų procesui. „Ataskaitoje nurodyti duomenys turėtų būti visapusiškai ištirti, siekiant užtikrinti Rumunijos rinkimų proceso vientisumą“, – pridūrė jis.
Nuo tada, kai 1989 m. Rumunijoje žlugo komunizmas, 19 mln. gyventojų turinčioje šalyje dar nebuvo tokio kraštutinių dešiniųjų proveržio, jį lėmė didėjantis pyktis dėl sparčiai augančios infliacijos ir baimė dėl Rusijos karo kaimyninėje Ukrainoje.
Pergalės atveju žada nutraukti paramą Ukrainai
C. Georgescu pareiškė pergalės rinkimuose atveju nutrauksiąs paramą Ukrainai. Be to, jis sustabdys šiuo metu per jo šalį vykstantį ukrainietiškų grūdų eksportą, sakė C. Georgescu trečiadienį paskelbtame interviu agentūrai „Reuters“. Jis taip pat nematąs prievolės laikytis NATO tikslo – investuoti į gynybą mažiausiai 2 proc. bendrojo vidaus produkto.
Interviu „Reuters“ kraštutinis dešinysis kandidatas abejojo Europos Sąjungos (ES) vykdomo finansavimo veiksmingumu ir pabrėžė, kad jam vadovaujant Rumunijos interesai visada bus svarbiausi.
Nuo Rusijos invazijos į Ukrainą 2022 m. vasarį Rumunija per savo Juodosios jūros Konstantos uostą eksportavo milijonus tonų ukrainietiškų grūdų, apmokė kaimyninės šalies pilotus ir Kyjivuiperdabė „Patriot“ oro gynybos bateriją.
Visa tai liausis, jei jis laimės, kalbėjo C. Georgescu.
„Neįsivaizduojama, kad šalia mūsų Europos viduryje vyksta karas. Todėl vienas prioritetų tikrai bus, kad šis karas Ukrainoje nedelsiant būtų sustabdytas“, – tęsė jis.
Paklaustas apie reikalavimą laikytis NATO išlaidų tikslo, kandidatas sakė: „Tai visiškai antraeilis dalykas. Manęs tai visai nedomina.“
ES nurodė platformai „TikTok“ įšaldyti su rinkimais Rumunijoje susijusius duomenis
Europos Komisija ketvirtadienį nurodė platformai „TikTok“ įšaldyti ir išsaugoti visus duomenis, susijusius su Rumunijos prezidento rinkimais bei būsimais rinkimais Europos Sąjungoje.
ES technologijų komisarė Henna Virkkunen sakė, kad duomenų įšaldymas yra „svarbus žingsnis“ atliekant tyrimus, Rumunijai paviešinus žvalgybos duomenis, kurie parodė, kad Rusija kišosi į prezidento rinkimus.
Pirmąjį prezidento rinkimų turą lapkričio 24 d. netikėtai laimėjo prorusiškas kraštutinės dešinės kandidatas Calinas Georgescu, kurio filmuoti vaizdo įrašai platformoje „TikTok“ plito it virusas.
Liberalų ir konservatorių reformistų partijai „Sąjunga Rumunijai išgelbėti“ atstovaujanti Elena Lasconi atsidūrė antroje vietoje. Sekmadienį įvyks antras rinkimų turas, kuriame dėl prezidento kėdės varžysis A. Georgescu ir E. Lasconi.
Komisija vykdo reikalavimus, nustatytus Skaitmeninių paslaugų akte (DSA), kurį sudaro galingi ES įstatymai, reglamentuojantys šalių bloke veikiančių socialinių tinklų ir technologijų bendrovių veiklą.
Pranešime komisija teigė, kad „TikTok“ privalo išsaugoti visus duomenis, „susijusius su faktine arba numatoma sistemine rizika“, kurią ši internetinių vaizdo įrašų platforma gali kelti rinkimams ir visuomeniniam diskursui Europos Sąjungoje.
ES vykdomoji institucija pasakė pagal DSA stebinti platformą „TikTok“ ir kol kas negalinti priimti sprendimo, ar ši platforma pažeidė teisės aktus.
Platformos „TikTok“ atstovė spaudai paprašyta pabrėžė, kad platforma jau dabar bendradarbiauja ir ateityje toliau bendradarbiaus su Komisija.