„Mano išvykimas iš Sirijos nebuvo nei planuotas, nei įvyko paskutinėmis mūšių valandomis“, – sakoma nuverstojo prezidento pareiškime.

Socialiniame tinkle „Telegram“ paskelbtame pranešime jis nurodė, kad planavo toliau kovoti su sukilėlių pajėgomis, iki kol Rusija jį evakavo.

B. al Assado tikina, esą iš Damasko į Rusiją jis išvyko tik gruodžio 8 dieną – „kitą dieną, kai krito miestas“.

Jis tvirtino, kad liko Damaske ir „ėjo savo pareigas“, kol sukilėlių pajėgos įsiveržė į miestą. Ir esą tik tada, suderinus su Rusijos pajėgomis, jis buvo perkeltas į Maskvos bazę pajūrio provincijoje Latakijoje.

B. al Assadas tikina, kad planavo kovoti toliau, tačiau paaiškėjus, kad jo pajėgos neatsilaikė prieš sukilėlių puolimą, Chmeimimo oro bazę, į kurią jis buvo atvykęs, pradėjo atakuoti dronai, sakė jis.

„Nelikus realių galimybių palikti bazę, Maskva pareikalavo, kad bazės vadovybė sekmadienio, gruodžio 8 dienos, vakarą suorganizuotų skubią evakuaciją į Rusiją“, – pridūrė B. al Assadas.

„Per šiuos įvykius nė karto nesvarsčiau galimybės atsistatydinti ar ieškoti prieglobsčio“, – priduriama pranešime.

„Vienintelis veiksmų kursas buvo tęsti kovą su teroristų puolimu.“

Pareiškimo pabaigoje užsimenama apie „viltį, kad Sirija vėl bus laisva ir nepriklausoma“.

Naujienų agentūra „Reuters“, remdamasi šaltiniais, penktadienį paskelbė, kad B. al Assadas beveik niekam neprasitarė, kad bėgs iš Sirijos, kai jo režimas buvo sužlugdytas. Savo padėjėjams, įvairiems pareigūnams ir netgi giminaičiams jis melavo arba visai nieko nesakė, naujienų agentūrai „Reuters“ nurodė keletas įvykių liudininkų.

Šeštadienį, likus kelioms valandoms iki sprukimo į Maskvą, B. al Assadas įtikinėjo maždaug 30 į susitikimą gynybos ministerijoje susirinkusių kariuomenės ir saugumo pajėgų vadų, kad Rusijos karinė parama jau pakeliui, ir paragino sausumos pajėgas išsilaikyti, nurodė vienas iš susitikime dalyvavusių vadų, apie pasitarimą papasakojęs su sąlyga, kad nebus atskleista jo tapatybė.

Tą patį šeštadienį, baigęs darbą, savo administracijos vadovui B. al Assadas pasakė einąs namo, tačiau nuvyko į oro uostą, tvirtino nuverstojo prezidento padėjėjas iš artimiausios aplinkos.

KAIP ŽLUGO BASHARO AL ASSADO REŽIMAS

Sirijos islamistų grupuotė HTS teigia esanti pasirengusi dialogui su JT

Sirijos islamistų grupuotė „Hayat Tahrir al-Sham“ (HTS) pirmadienį po susitikimo Damaske su JT specialiuoju pasiuntiniu Geiru Pedersenu pareiškė, kad jos lyderis yra pasirengęs bendradarbiauti su Jungtinėmis Tautomis.

Kovotojų grupuotė, po lapkričio pabaigoje prasidėjusio žaibiško puolimo nuvertusi Sirijos lyderio Basharo al Assado vyriausybę, „Telegrame“ paskelbė pareiškimą apie susitikimą.

Taip pat buvo paskelbtos susitikimo nuotraukos, kuriose HTS lyderis Ahmedas al-Sharaa matyti vilkintis marškinius ir švarką. Anksčiau jis dažniausiai pasirodydavo su žalia karine uniforma, o prieš kelerius metus – su džihadisto turbanu.

Pasak HTS, pokalbis vyko apie JT Saugumo Tarybos rezoliuciją 2254 dėl pilietinio karo Sirijoje. Šioje 2015 metų rezoliucijoje numatyta nutraukti ugnį, priimti naują konstituciją ir surengti rinkimus karo draskomoje šalyje.

„Rezoliuciją būtina atnaujinti, kad ji atspindėtų naująją tikrovę“, – sakė HTS.

JT, Europos Sąjunga ir JAV laiko HTS teroristine organizacija. Tačiau pastarosiomis dienomis JAV ir Didžioji Britanija užmezgė ryšius su šia grupuote.

B. al Assadas pirmadienį paskelbtame pareiškime jį nuo valdžios nušalinusius sukilėlius taip pat pavadino „teroristais“.

HTS, kurios ištakos siekia buvusį „Al Qaeda“ padalinį Sirijoje, 2016 metais atsiskyrė nuo šios džihadistų grupuotės ir stengėsi sušvelninti savo įvaizdį.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (10)