„Vakarykštis neabejotinai istorinis smūgis Maskvai buvo suduotas ne mūšio lauke, bet jis gali nulemti viso karo baigtį“, – įsitikinęs M. Podoliakas.
Ukrainos prezidento administracijos vadovo patarėjas pažymėjo, kad iš pradžių Sovietų Sąjunga, o paskui Rusija bandė kontroliuoti Europą darydama kultūrinę įtaką, grasindama karu ir tiekdama pigų angliavandenilių kurą. Bet dabar tie svertai prarado veiksmingumą.
Dėl 2014 m. įvykdytos Krymo aneksijos prasidėjo rusiškos kultūros nuopuolis – nutraukinėti ryšius su imperija ėmė ne tik ukrainiečiai bei europiečiai, bet ir Rusijos elito atstovai, nurodė jis.
„2022-aisiais ukrainiečiai pirmą kartą sumušė grobikišką kariuomenę. Dėl vėlavusių vakarietiškų ginklų siuntų Ukrainos ginkluotosioms pajėgoms rusams pavyko atkurti ir padidinti savo invazinių pajėgų žmogiškąjį potencialą. Vis dėlto didžiulius sovietinės technikos arsenalus jie prarado visiems laikams“, – tęsė M. Podoliakas.
O pirmąją 2025 m. dieną, sausio 1-ąją, „baigėsi pusę amžiaus Europoje trukęs „dujų šantažo“ laikotarpis“ – gamtinių dujų tiekimo apimtys nuo 130 mlrd. kubinių metrų nukrito iki nulio, o ne taip seniai brangiausia pasaulio įmone laikyta „Gazprom“ artėja prie bankroto.
Anot M. Podoliako, rusiškų gamtinių dujų tranzito per Ukrainą nutraukimas paveiks Rusijos finansines galimybes tęsti karą.
„Bet visų svarbiausia – pašalinta galia, kuri suteikdavo Maskvos imperijai galimybę manipuliuoti Europos politikais ir ištisomis šalimis“, – pabrėžė Ukrainos prezidento administracijos vadovo patarėjas.
M. Podoliakas taip pat teigė, kad nauja Europos saugumo sistema, be kita ko, turi būti paremta ir nauja energetikos politika.