Straipsnio autorius, primindamas išrinktojo JAV prezidento Donaldo Trumpo pažadą greitai užbaigti karą Ukrainoje, kai tik jis pradės eiti savo pareigas, pažymi, kad tokios kalbos primena pagyras, tačiau jos skamba iš žmogaus, kuris yra praradęs kantrybę dėl karinių veiksmų ir brangiai kainuojančio JAV vaidmens.
Tačiau Carnegie tarptautinės taikos fondo (Carnegie Endowment for International Peace) vyresnysis bendradarbis Michaelas Kofmanas teigia, kad naujoji JAV administracija susiduria su dviem problemomis. Pirma, pasak eksperto, jie paveldėja karą, kurio trajektorija šiuo metu yra labai neigiama, ir jie neturi pakankamai laiko padėčiai stabilizuoti. Antra, jie paveldėja šį karą, neturėdami aiškios sėkmės teorijos, pažymi M. Kofmanas.
„Tiesa ta, kad D. Trumpo ketinimai toli gražu nėra aiškūs“, – teigia publikacijos autorius.
Ukrainos pareigūnai atmeta bet kokias kalbas apie spaudimą ar spėliones, kad D. Trumpo sugrįžimas į Baltuosius rūmus reiškia, jog taikos derybos yra neišvengiamos. Pasak Ukrainos prezidento kanceliarijos vadovo patarėjo Mychailo Podoliako, apie derybas kalbama daug, tačiau tai yra „iliuzija“.
„Joks derybų procesas negali prasidėti, nes Rusija nebuvo priversta už šį karą sumokėti pakankamai didelės kainos“, – pabrėžia M. Podoliakas.
„Gudri Zelenskio strategija“
Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis nori pasirodyti kaip žmogus, su kuriuo D. Trumpas galėtų turėti reikalų, rašo BBC.
V. Zelenskis suskubo pasveikinti D. Trumpą su pergale JAV rinkimuose, greitai pasiuntė aukšto rango pareigūnus susitikti su jo komanda ir apsilankė Paryžiuje, kur buvo susitikęs su Prancūzijos prezidentu Emmanueliu Macronu ir išrinktuoju JAV lyderiu. Kaip sakė buvęs šalies užsienio reikalų ministras Dmytro Kuleba, „tai, ką dabar matome, yra labai gudri prezidento Zelenskio strategija“. Jo teigimu, Ukrainos prezidentas demonstruoja „konstruktyvumą ir pasirengimą bendradarbiauti su prezidentu D. Trumpu“.
Ketvirtadienį parodytame interviu V. Zelenskis pareiškė, kad išrinktojo JAV prezidento D. Trumpo „nenuspėjamumas“ gali padėti užbaigti Rusijos karą prieš Ukrainą.
„Per pokalbį telefonu, kai mes kalbėjome, D. Trumpas man pasakė, kad vienas pirmųjų vizitų, kurių aš lauksiu, būsite būtent jūs. Jis man tai pasakė, nes teigė, kad mano prioritetas – užbaigti karą, ir aš tai darysiu. Taigi, manau, jog taip, po inauguracijos mes susitiksime, manau, kad pradėsime dirbti, jau suprasdami visą planą“, – Ukrainos prezidento žodžius citavo „Interfax-Ukraina“.
„D. Trumpas gali būti ryžtingas. Manau, kad mums tai yra svarbiausia, kad jis turi tokių savybių. Jis gali būti ryžtingas šiame kare. Jis tikrai gali mums padėti sustabdyti V. Putiną“, – sakė V. Zelenskis.
Pasak „Chatham House“ Ukrainos forumo vadovės Orysios Lucevič, D. Trumpas išsamaus „taikos plano“ taip ir nepristatė, todėl ukrainiečiai stengiasi pasiūlyti jam keletą idėjų, kurias jis galėtų pateikti kaip savąsias.
„Jie žino, kaip dirbti su tuo ego“, – O. Lucevič žodžius citavo BBC.
Dar prieš JAV prezidento rinkimus buvo požymių, kad V. Zelenskis ieško būdų, kaip sustiprinti Ukrainos, kaip būsimos naujo JAV lyderio partnerės, patrauklumą. Pavyzdžiui, V. Zelenskis yra iškėlęs mintį apie bendras investicijas į Ukrainos gamtinius išteklius, įskaitant uraną, grafitą ir litį. Tačiau kiti Pergalės plano punktai, pavyzdžiui, Ukrainos narystė NATO ir kompleksiškas nebranduolinis strateginis atgrasymas, Kyjivo sąjungininkėms įspūdžio nepadarė.
Straipsnio autorius pažymi, kad kliūčių tebekelia Ukrainos reikalavimas tapti NATO nare. Kyjivas tai regi kaip vienintelį būdą, kuris priešo grėsmės akivaizdoje galėtų užtikrinti šalies išlikimą ateityje.
V. Zelenskis jau leido suprasti, kad yra pasirengęs sutikti su tuo, jog narystės privalumai iš pradžių būtų taikomi tik toms teritorijoms, kurios bus kontroliuojamos Ukrainos. Tačiau toks pasiūlymas dar nėra pateiktas.
Trapi Ukrainos pozicija
Turint galvoje D. Trumpo vadovaujamų taikos derybų perspektyvą ir Ukrainai nepalankią padėtį mūšio lauke, šiuo metu per tarptautines diskusijas kalbama tik apie tai, kaip sustiprinti Kyjivo pozicijas, pažymi BBC.
Būgštaujama, kad neturint konkrečių mechanizmų, prilygstančių Šiaurės Atlanto sutarties organizacijos 5-ajame straipsnyje įtvirtintai kolektyvinės gynybos koncepcijai, Rusijos nuo naujo puolimo niekas nesustabdys. Ir V. Zelenskis supranta, kad Ukraina, neturėdama realių saugumo garantijų, negali tiesiog sutikti su paliaubomis.
Ekspertai analizuoja metodus, kaip Europa galėtų padėti Ukrainai apsisaugoti nuo galimos Rusijos agresijos ateityje. Tarp jų, pavyzdžiui, svarstoma galimybė dislokuoti Ukrainoje taikos palaikymo pajėgas. Tačiau kai kurie analitikai skeptiškai vertina scenarijus, kuriuose nenumatomas JAV, kaip vienos iš garantų, vaidmuo.
Kyjivas laikosi tokios pačios nuomonės.
„Kokia gali būti alternatyva? Šiandien jokių alternatyvų nėra“, – M. Podoliako žodžius citavo BBC.
Didžiosios Britanijos, Bideno ir Vakarų vaidmuo stiprinant gynybą
Nors susitarimo dėl ilgalaikės Ukrainos ateities nėra, jos sąjungininkės daro viską, kad sustiprintų Ukrainos gynybą, pažymi BBC.
NATO pareiškė, kad svarstoma „viskas“, įskaitant papildomų oro gynybos sistemų pristatymą, o Didžiosios Britanijos gynybos sekretorius Johnas Healey patikino, kad vyriausybė gali būti pasirengusi pasiųsti į Ukrainą britų karius, kad šie padėtų apmokyti ukrainiečius. Dabartinio JAV prezidento Joe Bideno administracija, netrukus paliksianti Baltuosius rūmus, pareiškė esanti pasirengusi suteikti Ukrainai kuo daugiau Kongreso patvirtintos karinės pagalbos.
Sąjungininkės toliau griežtina sankcijas Maskvai, puoselėdamos viltį, kad Rusijos karo ekonomika pagaliau subyrės. Tačiau vienas šaltinis iš JAV Kongreso, kalbėjęs su anonimiškumo sąlyga, pripažino, kad jaučiamas didelis nusivylimas, jog sankcijos nesugriovė Rusijos ekonomikos tiek, kad ji nebegalėtų atsigauti.
Nepaisant to, kartu su didžiuliais Rusijos nuostoliais mūšio lauke, karo prieš Ukrainą kaina dar gali priversti Rusijos diktatorių Vladimirą Putiną sėsti prie derybų stalo. Tačiau kiek dar teritorijų – ir žmonių – turės prarasti Ukraina, kol ateis šis momentas, retoriškai klausė autorius.