4 procentinių punktų pranašumas tarp registruotų rinkėjų buvo didesnis nei liepos pabaigoje atliktoje apklausoje, kurioje K. Harris turėjo vieno procentinio punkto persvarą prieš buvusį prezidentą. Naujoji apklausa, kuri buvo paskelbta ketvirtadienį, o jos paklaida – 2 procentiniai punktai, parodė, kad K. Harris sulaukė daugiau paramos tarp moterų ir ispanakalbių.

Tarp moterų ir ispanakalbių rinkėjų prieš D. Trumpą ji pirmavo 13 procentinių punktų, surinkdama 49 proc., kaip jos varžovas – 36 proc. Anksčiau per keturias liepos mėnesį atliktas „Reuters“ ir „Ipsos“ apklausas K. Harris 9 procentiniais punktais pirmavo tarp moterų ir 6 procentiniais punktais – tarp ispanakalbių.

Tuo metu D. Trumpas pirmavo tarp baltaodžių rinkėjų ir vyrų – abiem atvejais panašiu skirtumu kaip ir liepą, nors jo persvara tarp rinkėjų, neturinčių aukštojo išsilavinimo, naujausioje apklausoje sumažėjo iki 7 punktų, palyginti su 14 punktų liepą.

Kamala Harris

Šie rezultatai rodo, kaip vasarą buvo supurtytos JAV prezidento rinkimų varžybos. 81 metų prezidentas Joe Bidenas liepos 21 dieną nutraukė savo žlungančią kampaniją po katastrofiško pasirodymo debatuose su D. Trumpu, o tai paskatino demokratų raginimus atsisakyti siekti perrinkimo.

Nuo to laiko K. Harris nacionalinėse apklausose ir apklausose lemiamose svyruojančiose valstijose įgijo pranašumą prieš D. Trumpą. Nors nacionalinės apklausos, įskaitant „Reuters/Ipsos“ reitingus, duoda svarbių signalų apie rinkėjų nuomonę, nugalėtoją lemia Rinkikų kolegijos rezultatai kiekvienoje valstijoje, o kelios kovojančios valstijos gali būti lemiamos.

Septyniose valstijose, kuriose 2020 metais skirtumas tarp kandidatų buvo mažiausias – Viskonsine, Pensilvanijoje, Džordžijoje, Arizonoje, Šiaurės Karolinoje, Mičigane ir Nevadoje – D. Trumpas tarp registruotų rinkėjų apklausos metu surinko 45 %proc., o K. Harris – 43 proc.

Vėliau ketvirtadienį paskelbta atskira „Bloomberg News/Morning Consult“ apklausa parodė, kad kiekvienoje iš šių valstijų K. Harris arba pirmavo, arba susilygino su D. Trumpu. Tarp registruotų rinkėjų septyniose valstijose K. Harris 2 procentiniais punktais lenkė D. Trumpą, o tarp tikėtinų rinkėjų – 1 punktu. Paklaida septyniose valstijose buvo 1 procentinis punktas.

Donaldas Trumpas

„Akivaizdu, kad, atsižvelgiant į šių skaičių pokytį, D. Trumpui varžytis su K. Harris yra sunkiau, tačiau tai tikrai nėra neįmanoma“, – reaguodamas į „Reuters“/“Ipsos“ apklausos rezultatus sakė respublikonų kampanijos strategas Mattas Wolkingas, dirbęs su D. Trumpo 2020 m. kampanija.

Jis sakė, kad respublikonų kandidatas turi išlikti kuo labiau susitelkęs savo kampanijoje, jog „neatbaidytų“ rinkėjų, kurie buvo nusiteikę jo naudai, nes jiems nepatiko J. Bidenas.

Nuo tada, kai praėjusią savaitę oficialiai priėmė demokratų kandidato nominaciją, K. Harris pradėjo kelionę po svyruojančias valstijas, įskaitant Džordžiją, kur J. Bidenas, prieš nutraukdamas savo kampaniją, buvo praradęs paramą.

Augantis entuziazmas dėl Kamalos Harris

Apie 73 proc. registruotų demokratų rinkėjų, dalyvavusių „Reuters“/“Ipsos“ apklausoje, teigė, kad po to, kai į lenktynes įsitraukė K. Harris, jie su didesniu entuziazmu dalyvaus rinkimuose lapkritį. Ir nors kovo mėnesio apklausos duomenimis, 61 % respondentų, ketinusių balsuoti už J. Bideną, tai darė daugiausia siekdami sustabdyti D. Trumpą, 52 proc. K. Harris rinkėjų rugpjūčio mėnesio apklausoje ją palaikė norėdami paremti viceprezidentę kaip kandidatę, o ne pirmiausia siekdami pasipriešinti D. Trumpui.

Donaldas Trumpas

„Šioje apklausoje matome, kad žmones labiau motyvuoja ateitis, o ne praeitis, – sakė Aimee Allison, liberalios grupės „She the People“, siekiančios didinti spalvotųjų moterų skaičių renkamuose postuose, įkūrėja. – Jie mato K. Harris kaip ateitį, o respublikonai šiuos rinkimus mato tik kaip rinkimus dėl D. Trumpo. Rinkėjai labiau linkę įsitraukti, kai jiems suteikiama galimybė „daugiau nei“ nugalėti D. Trumpą“.

Tačiau D. Trumpo rinkėjai taip pat išreiškė entuziazmą dėl savo kandidato. 64 proc. jų teigė, kad pasirinkimą labiau lėmė parama D. Trumpui nei pasipriešinimas K. Harris.

Rinkėjai pasirinko D. Trumpą kaip geresnį požiūrį į JAV ekonomikos valdymą (45 proc. prieš 36 proc.), t. y. didesniu skirtumu nei D. Trumpas kitoje „Reuters“/“Ipsos“ apklausoje šią savaitę.

Kamala Harris ir Donaldas Trumpas

K. Harris, priešingai, turėjo pranašumą abortų politikos klausimu (47 proc. prieš 31 proc.). Šis klausimas demokratams yra aktualus po to, kai konservatyvusis JAV Aukščiausiasis Teismas 2022 metais panaikino nacionalinę moterų teisę į abortą. D. Trumpas per savo 2017-2021 metų prezidentavimo laikotarpį į teismą paskyrė tris konservatyvius teisėjus. Apie 41 proc. apklausoje dalyvavusių rinkėjų – ir 70 proc. demokratų – sakė, kad nerimauja, jog kitas prezidentas gali pasirašyti nacionalinį abortų draudimą.

Naujausios apklausos laikotarpis iš dalies sutapo su rugpjūčio 19-22 dienomis Čikagoje vykusiu Demokratų nacionaliniu suvažiavimu, kuriame K. Harris oficialiai priėmė savo partijos nominaciją. Tad dar neaišku, ar toks pat entuziazmas dėl šios kandidatės išliks toliau.

Apklausa atlikta nacionaliniu mastu, joje dalyvavo 4253 suaugę JAV gyventojai, iš jų 3562 – registruoti rinkėjai.

Nepriklausomą kandidatą Robertą F. Kenedį jaunesnįjį, kuris rugpjūčio 23 dieną, dar tebevykstant apklausai, sustabdė savo kampaniją, apklausoje palaikė 6 proc. rinkėjų.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (23)