Rusijos valstybinis naujienų kanalas „Rossija 24“ sekmadienio rytą pranešė šią žinią, tačiau skirtingai negu Vakarų ir Artimųjų Rytų naujienų tinklai, skyrę šiems įvykiams visą savo dėmesį, rusų reportažai buvo trumpi ir labai dalykiški, pažymi CNN.
„Ginkluotos grupuotės užėmė valstybinio radijo ir televizijos pastatą, esantį Damasko centre“, - skelbė Rusijos pranešimas, kuriame buvo matyti, kad opozicijos pajėgos žengia į vyriausybinės žiniasklaidos kompleksą. Maždaug po minutės televizija perėjo prie kitų naujienų, daugiausia iš karo Ukrainoje.
Rusijos naujienų agentūros istoriniams įvykiams, besirutuliojantiems Sirijoje, taip pat skyrė antraeilį dėmesį. Pagrindiniame oficialios naujienų agentūros TASS puslapyje Sirijai teko tik viena iš kelių svarbesnių antraščių, o ne karščiausios naujienos statusas.
Tai dera su santūria Rusijos valdžios reakciją į B. al Assado vyriausybės žlugimą.
Kremlius iki šiol šių įvykių oficialiai nekomentavo. Sekmadienio popietę tik Rusijos užsienio reikalų ministerija išplatino pareiškimą, kuriame patvirtino, kad B. al Assadas paliko šalį, ir kartu pareiškė, kad Rusija neatliko jokio vaidmens derybose dėl valdžios perdavimo.
Kirtis Rusijos ambicijoms
B. al Assado režimo griūtis yra stiprus smūgis senoms Rusijos ambicijoms plėsti Rusijos įtaką visame pasaulyje ir, pageidautina, Vakarų sąskaita, sako BBC „Monitoring`s Russia“ redaktorius Vitalijus Ševčenka.
Sirija buvo pagrindinis Rusijos veiksmų Artimuosiuose Rytuose objektas, o Basharas al Assadas buvo pagrindinis Vladimiro Putino sąjungininkas šiame regione. Pastangos paremti jo režimą truko beveik dešimtmetį ir kainavo Rusijai daug lėšų ir karinio personalo nuostolių.
Kampanija Sirijoje buvo didžiulis pasididžiavimo šaltinis Kremliaus žiniasklaidos mašinai, kuri bandė pristatyti ją kaip atgimusios Rusijos galios po Sovietų Sąjungos subyrėjimo ženklą.
Tačiau dabar V. Putinas nebegalėjo arba nebenorėjo gelbėti savo protežė, ir svarbu suprasti, kodėl taip įvyko, pažymi V. Ševčenka. Ar dėl to, kad jį per daug supančiojo Ukraina? Ar dėl to, kad jis nemanė, jog B. al Assadą dar verta gelbėti? O gal tai buvo ir viena, ir kita?
Ukrainiečiai gali džiaugtis matydami, kad V. Putino sąjungininkas yra nuverstas. Tačiau jei Rusijos kariai ir karinė technika bus išvesti iš Sirijos, būtent Ukraina gali būti ta šalis, į kurią jie bus perkelti, teigė V. Ševčenka.