Vienas iš Rusijos prezidento administracijai artimų šaltinių minėjo neseniai Visuomenės nuomonės fondo (FOM) atliktos apklausos rezultatus, kurie parodė, kad rusų, jaučiančių „visuomenėje vyraujančias nerimo nuotaikas“, dalis staiga šoktelėjo 6 proc. iki 45 proc. Prezidento administracija mano, kad šie rodikliai yra gana aukšti, ir tikisi, kad netrukus jie sumažės.
„Šoko momentais, o tai tikrai buvo šokas, visada būna [sociologinių rodiklių] šuolių, bet paskui žmonės pripranta ir viskas nusistovi. Kas darėsi per Prigožino maištą, mobilizaciją ir prasidėjus karui? Bet viskas nurimo“, – ciniškai svarstė vienas iš pašnekovų. Tiesa, jis tuoj pat pridūrė, kad „jei karas baigtųsi, visiems palengvėtų“.
Kad nuotaikos greičiau „nusistovėtų“, Kremlius propagandos priemonėmis stengiasi paruošti rusus gyvenimui „naujos realybės“ ir „naujo normalumo“ sąlygomis (šiuos terminus propagandistai jau vartojo pandemijos metu ir pačioje karo su Ukraina pradžioje).
Šios „naujos realybės“ akcentai pagal Kremliaus sumanymą yra šie: priešas iš tiesų prasiveržė į Rusijos teritoriją; jo laukia neišvengiamas pralaimėjimas; tačiau teritorijų susigrąžinimas užtruks; rusai turi palaukti.
Šiuo metu gyventojai raginami „ negatyvumą ir šoką nukreipti teigiama linkme“ – dalyvauti renkant pagalbą Kursko sričiai. Prezidento administracija tą patį daryti jau „rekomendavo“ ir regionų valdžios institucijoms.
Apskritai visi „Meduza“ žurnalistų apklausti pareigūnai buvo įsitikinę, kad kovos Kursko srityje gali tęstis kelis mėnesius. Vienas vyriausybei artimas pašnekovas patikslino, kad toks vertinimas yra „gana optimistinis – jei tik viskas pavyks“.
Rusijos rinkimų komisija trečiadienį per „Telegram“ pranešė, kad atideda vietos rinkimus septyniose Kursko srities savivaldybėse, kur Ukrainos kariuomenė prieš daugiau nei dvi savaites pradėjo puolimą.
Komisija teigė, kad balsavimas ten vyks, kai bus „visiškai užtikrintas rinkėjų saugumas“, tačiau pridūrė, kad kitą savaitę prasidedantys srities gubernatoriaus rinkimai likusioje regiono dalyje vyks kaip planuota.
Maskvai, anot JAV gynybos departamento, sunkiai sekasi reaguoti į Ukrainos kontrpuolimą Vakarų Rusijos Kursko regione. Yra ženklų, kad Maskva perkelia į teritoriją nedidelį skaičių pajėgų, Vašingtone sakė Pentagono atstovas Patas Ryderis. „Tačiau apskritai, sakyčiau, kad Rusijai tikrai sunkiai sekasi reaguoti“, – pareiškė jis. Ukraina esą savo priešininkei „vienareikšmiškai sukėlė sunkumų“.
Prieš maždaug dvi savaites pradėjusi kontrpuolimą Kurske, Rusijos užpulta Ukraina pirmą kartą perkėlė karą į savo priešininkės teritoriją. Rusija tuo tarpu ir toliau laiko užėmusi dideles teritorijas Ukrainos rytuose ir pietuose.
Paklaustas, ar Vašingtonas viešai remia Ukrainos prasiveržimą per sieną, P. Ryderis tiesiogiai neatsakė, o nurodė į Ukrainos prezidentą Volodymyrą Zelenskį. Šis yra pareiškęs, kad puolimu norima sukurti buferinę zoną. Tęsiami pokalbiai su Kyjivu, kad būtų gauta daugiau informacijos apie tikslius tikslus, sakė P. Ryderis. Kartu jis pabrėžė, kad Ukrainos kontrpuolimas Kurske neturės įtakos Vašingtono Kyjivui teikiamai paramai.