„Ne kartą sakiau V. Zelenskiui, kad jis turi liautis kritikavęs O. Scholzą, nes manau, kai tai nesąžininga“, – sakė M. Rutte interviu agentūrai dpa.
Tai, ką O. Scholzas padarė dėl Ukrainos, esą yra įspūdinga. Jis prisidėjo prie to, kad Vokietija po JAV būtų antroje vietoje pagal karinę paramą Ukrainai, kalbėjo NATO vadovas. Už tai, anot jo, Kyjivas gali būti dėkingas.
Kartu M. Rutte pareiškė, kad jis, priešingai nei O. Scholzas, perduotų Ukrainai sparnuotųjų raketų „Taurus“ ir taip pat neribotų naudojimo.
„Bendrai žinome, kad tokie pajėgumai labai svarbūs Ukrainai“, – pažymėjo buvęs Nyderlandų premjeras. Tačiau esą ne jis sprendžia, ką sąjungininkai turėtų tiekti.
V. Zelenskis, be kita ko, kritikavo O. Scholzą už šio pokalbį telefonus su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu. Jis taip pat ne kartą viešai teigė nesuprantantis kanclerio sprendimo neperduoti „Taurus“ raketų.
M. Rutte taip pat sakė, jog šiuo metu nemato pavojaus, kad Rusija galėtų pulti Aljanso teritoriją, tačiau su nerimu žvelgia į ateitį.
„Jei nepadidinsime savo gynybos išlaidų, po 4–5 metų susidursime su didele problema, – sakė jis interviu naujienų agentūrai dpa. – Šiuo metu mums nereikia bijoti. Tačiau ilgalaikėje perspektyvoje aš nerimauju.“
Ukrainą užpuolusi Rusija smarkiai plečia ginklų gamybą. NATO valstybės, anot jo, dar daro nepakankamai, kad tai atsvertų.
„Turime stiprinti gynybos pramonę ir plėsti gamybą. Būtinos papildomos gamybos linijos ir pamainos, nes gaminame nepakankamai karinių prekių, kad apsisaugotume ilguoju laikotarpiu, – kalbėjo M. Rutte. – Dar turime laiko pasirengti ir sustiprinti savo atgrasymą, kad išvengtume karo NATO teritorijoje. Tačiau turime veikti dabar.“
Spaudimo šia kryptimi M. Rutte tikisi ir iš būsimojo JAV prezidento Donaldo Trumpo, kuris per pirmąją savo kadenciją grasino, kad JAV išstos iš NATO, jei sąjungininkai neatidėliotinai neskirs gynybai 2 proc. savo bendrojo vidaus produkto.
„Jis norės, kad darytume daugiau, ir jis yra teisus. Turime daryti daugiau“, – pažymėjo M. Rutte.
Apskritai Europos sąjungininkės šiuo metu skiria gynybai 2 proc. BVP. Tačiau po 4–5 metų esą gali kilti problemų dėl atgrasymo, jei nebus skiriama daugiau.
M. Rutte nepasakė, ar jo, nuomone, reikėtų NATO gynybos išlaidų tikslą padidinti iki 3 proc. BVP ar dar daugiau. Sprendimas dėl to turėtų būti priimtas iki NATO viršūnių susitikimo kitą birželį. Pastaruoju metu būta pranešimų, kad D. Trumpas gali reikalauti iš europiečių 5 proc. išlaidų.