Kai D. Trumpas 2016 metais pirmą kartą tapo prezidentu, jo sutuoktinė neskubėjo keltis į Baltuosius rūmus, ji nusprendė kartu su poros sūnumi pasilikti Niujorke. Kartais atrodė, kad ji daro viską, kad kuo labiau atitoltų nuo savo pirmtakių tradicijų.

Anot ekspertų, šįkart M. Trump galimai į savo pareigas pažvelgs naujai.

54 metų slovėnų ir amerikiečių kilmės buvęs modelis Melanija Knavs glamūrinį gyvenimą „Trump Tower“ buvo priversta iškeisti į ne visada patogias politiko sutuoktinės pareigas. Visos pirmosios kadencijos metu netrūko skandalų.

Daugelio moterimi-paslaptimi vadinama M. Trump iš savo pirmtakių pirmiausia išsiskyrė tuo, jog vengė viešumos; tiek Baltuosiuose rūmuose, tiek kampanijos renginiuose pasakė labai mažai kalbų.

„Kalbant apie naujausių laikų pirmąsias ponias, ji iš tiesų unikali. Ji elgiasi taip, kaip nori, arba priešingai nei turėtų. Nepaisant to, bazinius lūkesčius atitinka“, – teigia Bostono universiteto komunikacijos profesorė Tammy Vigil, knygos apie Michelle Obamą ir Melanią Trump autorė.

Pastaraisiais metais M. Trump, kurios vyro pavardė figūravo net keliose baudžiamosiose byloje, sąmoningai vengė viešumos, nors tuo metu ir aktyviai vyko rinkimų kampanija. Nieko keisto, kad anksčiau šiemet pasirodė daugybė straipsnių, kurių autoriai klausė: „O kur Melania?“

Melania Trump ir Donaldas Trumpas

Didžiausios svarbos renginiuose M. Trump visgi pasirodydavo, pavyzdžiui, kai 2022 metų pabaigoje jos vyras oficialiai pranešė sieksiantis antrosios kadencijos. Dalyvavo ji ir Respublikonų nacionalinėje konvencijoje liepą, ta proga buvo pasipuošusi ryškiai raudonos spalvos „Christian Dior“ kostiumėliu, tačiau kalbos tada nepasakė – dar vienas nuokrypis nuo tradicijos.

Kalbėdama, atrodo, kad labai kruopščiai renka žodžius ir perteikia savo pasaulėžiūrą.

Per D. Trumpo rinkiminį mitingą „Madison Square Garden“ ji pasakė trumpą, bet labai koncentruotą kalbą, atitinkančią D. Trumpo kampanijos žinutę įstatymo ir tvarkos klausimais – ji Niujorką apibūdino kaip „nuostabų miestą“, regresuojantį dėl klestinčio nusikalstamumo. Užsiminė ir apie pirmąjį pasikėsinimą į jos vyro gyvybę, ragindama visus vienytis, o pasikėsinusįjį pavadino „pabaisa“.

Išskirtiniame interviu „Fox“ (o interviu M. Trump dalija itin retai) ji apkaltino politinius oponentus ir žiniasklaidą „kurstant toksišką atmosferą“, dėl kurios galiausiai ir pabandyta pasikėsinti į Respublikonų partijos kandidatą rinkimuose.

M. Trump savo poziciją, palaikančią abortus, labai aiškiai išdėstė neseniai pasirodžiusiuose savo memuaruose, dėl ko susipriešino su aktyvistais iš Respublikonų partijos. Ekspertai savo, kad laikas pasirinktas neatsitiktinai, nes jos sutuoktiniui tuo metu šis klausimas kaip tik kėlė didelį galvos skausmą (kai buvo panaikintas sprendimas byloje Roe prieš Wade).

M. Trump knygoje daug rašo apie modelio karjerą, žavėjimąsi vyru ir ankstesnius jų politinius nesutarimus, tačiau į detales nesileidža.

Viešumoje moteris ne kartą užstojo D. Trumpą tokiais prieštaringai vertinamais klausimais kaip, pavyzdžiui, teiginiai, esą, 2020 metų prezidento rinkimai iš jo buvo pavogti.

„Aš ne vienintelė, abejojanti tais rezultatais“, – savo knygoje rašo M. Trump. Apie 2021 metų sausio 6-osios Kapitolijaus maištą M. Trump užsimena „nežinojusi“, kas vyksta, nes tuo metu buvo užsiėmusi savo pareigomis.

Buvusi M. Trump atstovė spaudai Stephanie Grisham savo memuaruose rašo, kad pirmoji JAV ponia atsisakė paviešinti smurtą smerkiantį pareiškimą, o tai, esą, buvo pagrindinė priežastis, kodėl S. Grisham nusprendė su ja daugiau nebedirbti.

Nemažai komentatorių svarsto, ar M. Trump iš viso patinka būti pirmąją Amerikos ponia. Viena iš jos biografių, buvusi CNN reporterė Kate Bennett, teigia, kad, nors iš pradžių ir buvo nusiteikusi skeptiškai, galiausiai į pirmosios ponios vaidmenį visai įsijautė. „Jai patiko būti pirmąja ponia, patiko gyventi Baltuosiuose rūmuose. Manau, kad jai tikrai patiko“, – 2021 metais per interviu „People“ sakė K. Bennett.

Savo memuaruose M. Trump ne kartą akcentavo „jautusi labai stiprią pareigą savo kaip pirmosios ponios pareigas išnaudoti geriems tikslams“.

Dar 1999 metais per interviu ji akcentavo, kad, jeigu jos tuometinis draugas D. Trumpas kada nors sugalvotų kandidatuoti į prezidento postą, pirmosios ponios darbe ji sektų Jacqueline Kennedy ir Berry Ford pavyzdžiais, ir pabrėžė, kad jos abi „buvo labai tradicinės“.

J. Kennedy buvo mados ikona, pasišventusi Baltųjų rūmų didybės išsaugojimui, o B. Ford garsėjo kaip novatorė, kovojusi už moterų teises ir teisę į abortą.

Kaip rašo BBC, persikėlusi į Vašingtoną, M. Trump neabejotinai ėmėsi pirmosios šalies ponios vaidmens, pavyzdžiui, organizavo oficialius pietus ir valstybines vakarienes šalyje viešintiems pasaulio lyderiams. Daug dėmesio M. Trump skyrė ir Baltųjų rūmų estetikai: ėmėsi renovacijos darbų, buvo atsakinga už ambicingą kalėdinę puošybą (nors kartą buvo slapčia įrašytas jos nepasitenkinimas).

Melania Trump

Žiniasklaida ypač daug dėmesio skyrė M. Trump stiliaus pasirinkimams ir neretai su jais susijusiems skandalams. Pavyzdžiui, D. Trumpo sutuoktinė, 2018 metais lankydamasi imigrantų vaikų centre, vilkėjo striukę, ant kurios nugaros būta užrašo „Man nusispjauti, o jums?“. Moteris aiškino, kad žinutė buvo skirta „ją kritikuojantiems žmonėms ir kairiosios krypties žiniasklaidai“.

Dar vieno skandalo epicentre moteris atsidūrė dėl slapta ją įrašinėjusios buvusios bičiulės ir patarėjos. Įrašuose girdima, kaip pirmoji JAV ponia reiškia susierzinimą dėl kritikos, kurios sulaukia dėl jos sutuoktinio vykdomos politikos atskirti migrantų vaikus nuo šeimų. Vėliau prisipažino, kad tokia politika ją nemaloniai nustebino ir asmeniškai vyrui sakiusi, jog jai kategoriškai nepritaria. Kilus skandalui, D. Trumpas politiką 2018 metų liepą pakeitė.

T. Vigil teigimu, vienas iš didžiausių pirmosios kadencijos iššūkių, tekusių M. Trump, buvo politinės patirties trūkumas ir darbuotojų, kurie taip pat neretai buvo nepatyrę ir nelojalūs, kaita. Nepaisant to, M. Trump ir toliau tyliai darė savo darbus, pavyzdžiui, „Be Best“ kampanijos prieš patyčias internete rėmuose sprendė vaikų gerovės problemas.

Pirmajai JAV poniai teko nemažai pasistengti įrodinėjant minėtosios kampanijos nuoširdumą – pagalius į ratus kaišiojo jos sutuoktinio elgesys socialinėje žiniasklaidoje. 2016 metais CBS ji pareiškė, kad tai, kaip D. Trumpas elgiasi internete, pridarė jam bėdų, bet padidino sekėjų skaičių.

M. Trump skyrė daug dėmesio ir nuo opioidų krizės nukentėjusiems vaikams, įkūrė fondą, renkantį lėšas vaikų namuose gyvenančių vaikų ugdymo reikmėms.

Dauguma viliasi, kad, grįžusi į Baltuosius rūmus, M. Trump pratęs šiuos darbus, nors kol kas lieka neaišku, ar ji ten apsigyvens.

Profesorės T. Vigil teigimu, bėgant metams, pirmosios ponios vaidmuo keitėsi, ir M. Trump „tik pati spręs, kiek aktyvi viešajame gyvenime ji nori būti“: „Manau, kad šį kartą ji tai darys žymiai sąmoningiau.“

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją