Kariai su Sirijos vėliavomis buvo dislokuoti į vakarus nuo Tel Tamero, esančio netoli svarbaus pasienio miesto Ras al Aino, kuris buvo svarbus turkų pajėgų ir jų sąjungininkų taikinys nuo Turkijos puolimo pradžios prieš šešias dienas.

Tel Tameras yra už maždaug 30 km nuo sienos, bet karą šalyje stebinti organizacija „Syrian Observatory for Human Rights“ (SOHR) pranešė, kad kai kurie daliniai tame rajone priartėjo prie sienos ir yra už 6 km nuo jos.

AFP korespondentai sakė, kad vyriausybės pajėgas džiugiai sutiko gyventojai. Sirijos valstybinė televizija parodė, kaip žmonės sveikina karius.


Vienas Damasko režimui artimas laikraštis rašė, kad Sirijos pajėgos taip pat turėtų būti dislokuotos Manbidžo ir toliau į rytus esančio pasienio miesto Ain al Arabo rajonuose.

Spalio 9 dieną Turkija pradėjo didelio masto puolimą Sirijos rajonuose, kuriuos kontroliavo kurdų pajėgos. Ankara kurdų pajėgas laiko teroristine organizacija.

Puolimas prasidėjo po JAV karių atsitraukimo nuo sienos, kuris iš esmės uždegė Ankarai žalią šviesą pradėti savo ilgai planuotą operaciją.

DELFI primena, kad valstybinė Damasko naujienų agentūra SANA sekmadienį pranešė, kad Sirija išsiuntė karius į šiaurinę šalies dalį atbaidyti Turkijos pajėgų, kovojančių su kurdų kovotojais.

„Sirijos (...) kariuomenės vienetai juda į šiaurę, kad stotų akis į akį su Turkijos agresija Sirijos teritorijoje“, – nurodė SANA.

Kurdų administracija šiaurės Sirijoje paskelbė, kad susitarė su Damasku dėl karių dislokavimo netoli sienos su Turkija.

„Tam, kad užkirstume kelią ir susiremtume su šia agresija, buvo pasiektas susitarimas su Sirijos vyriausybe, jog Sirijos kariuomenė gali dislokuotis ties Sirijos – Turkijos siena tam, kad padėtų Sirijos demokratinėms pajėgoms“, – feisbuke parašė administracija.

Turkijos pajėgos ir jas remiantys kovotojai sekmadienį pasistūmėjo gilyn į šalies teritoriją, o Vašingtonas paskelbė, kad patraukia tūkstantį karių iš Sirijos šiaurės.

Turkai jau pasiekė reikšmingų laimėjimų, nepaisant tarptautinės bendruomenės pasipiktinimo trečiadienį prasidėjusia operacija.

Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas ir Vokietijos kanclerė Angela Merkel sekmadienį dar kartą paragino Turkiją nutraukti puolimą.

Pasak E. Macrono, operacija šiaurės Sirijoje gali sukelti „nepakeliamą humanitarinę situaciją“.

„Mūsų bendras noras yra tai, kad puolimas liautųsi“, – bendroje spaudos konferencijoje sakė Prancūzijos lyderis.

A. Merkel pranešė sekmadienį valandą kalbėjusi su Turkijos prezidentu Recepu Tayyipu Erdoganu ir jam pasakiusi, kad „mes turime pabaigti šią Turkijos invaziją“.

„Tam yra humanitarinių priežasčių, – žurnalistams sakė Vokietijos kanclerė. – Daugiau nebegalime priimti šios situacijos prieš kurdus. Turi būti surastas kitas sprendimas“.

Nors Sirijoje buvo atstumti daugelį dešimtmečių, vietos kurdų mažuma per nuo 2011 metų kilusį karą išsikovojo faktiškai autonominį regioną, apimantį apie 30 proc. šalies teritorijos.

Grupuotei „Islamo valstybė“ 2014 metais išplitus visame regione, kurdų vadovaujamos Sirijos demokratinės pajėgos SDF nuožmiai gynėsi ir tapo pagrindine JAV vadovaujamos koalicijos partnere.

2018 metų pabaigoje Ankarai pagrasinus pradėti operaciją prieš kurdus Sirijoje, kurdų Liaudies apsaugos daliniai YPG paragino Sirijos kariuomenę dislokuotis aplink šiaurinį Manbidžo miestą ir paskelbė patys iš šios teritorijos pasitraukiantys.

Tuo metu sirai įsikūrė aplink Manbidžą, bet nėjo į patį miestą.

Ankara laiko YPG teroristais, susijusiais su Turkijoje veikiančiais kurdų sukilėliais.

JAV demokratai spaus D. Trumpą atšaukti sprendimą dėl Sirijos

JAV įstatymų leidėjai demokratai rengia rezoliuciją, kuria ragins prezidentą Donaldą Trumpą peržiūrėti savo sprendimą išvesti karius iš Sirijos šiaurės, kur Ankara vykdo karinę operaciją prieš kurdų pajėgas, sekmadienį pranešė Senato mažumos lyderis Chuckas Schumeras.

„Pateiksime Senatui ir Atstovų Rūmams apsvarstyti... bendrą rezoliuciją, raginančią prezidentą atšaukti jo sprendimą. Būtina padaryti viską, kad būtų apsaugoti kurdai... išvengta IS [džihadistų judėjimo „Islamo valstybė“] teroristų pabėgimo ir užtikrinta, kad Turkija gerbs egzistuojančius susitarimus, susijusius su Sirija ir Jungtinėmis Valstijomis“, – žurnalistams sakė Ch. Schumeras.

Jis išreiškė viltį, kad rezoliuciją „ryžtingai palaikys abi partijos“, ir pabrėžė, jog paramą šiai iniciatyvai jau pareiškė aukščiausio rango respublikonas Atstovų Rūmų Užsienio reikalų komitete Michaelas McCaulas.

Anot Ch. Schumero, rezoliucija, kurios projektas dar ruošiamas, taip pat ragins Turkijos prezidentą Recepą Tayyipą Erdoganą nutraukti karinius veiksmus Sirijoje, o Baltuosius rūmus – „pasirūpinti, kad turkų kariai laikytųsi jau galiojančių susitarimų ir elgtųsi santūriai“.

Turkija trečiadienį pradėjo artilerijos ir aviacijos smūgius prieš Sirijos kurdų Liaudies apsaugos dalinius (YPG), JAV prezidentui Donaldui Trumpui netikėtai atitraukus JAV pajėgas Sirijoje nuo Turkijos sienos.

JAV karių atitraukimas sugriovė Vašingtono aljansą su kurdų pajėgomis, kurios vadovavo penkerius metus trukusiems sausumos mūšiams su IS Sirijoje.

Sekmadienį JAV gynybos sekretorius Markas Esperis pranešė, kad augant chaosui Sirijoje prezidentas nurodė iš šiaurinių šalies rajonų atitraukti visas amerikiečių pajėgas, kad kariai nebūtų įtraukti į susirėmimus tarp Turkijos kariuomenės ir kurdų kovotojų.

„Per pastarąją parą sužinojome, kad turkai, regis, planuoja išplėsti puolimą į pietus, toliau nei buvo planuota iš pradžių, taip pat į vakarus“, – televizijos CBS eteryje sakė gynybos sekretorius.

Jis pabrėžė, kad Siriją paliks toli gražu ne visas amerikiečių kontingentas. M. Esperis atsisakė komentuoti pajėgų išvedimo terminus, tik nurodė, kad šis procesas vys saugiai.

Pentagono vadovas taip pat neatskleidė, kiek tiksliai kariškių atitraukiama. Pasak jo, kalbama apie didžiąją dalį iš 1 tūkst. karių, šiuo metu dislokuotų karo draskomoje šalyje.