Toliau kaunamasi su režimo pajėgomis dėl kelių aerodromų šalies šiaurėje, pranešė padėtį šalyje stebinti organizacija „Syrian Observatory for Human Rights“.

„Sukilėliai užėmė patikros postą, esantį už kelių šimtų metrų nuo Nairabo karinio oro uosto“, prie kelio į Damasko tarptautinį oro uostą, SOHR direktorius Rami Abdel Rahmanas sakė naujienų agentūrai AFP. Sukilėliai taip pat susirėmė su kariais palei kelią į oro uostą, pridūrė jis.

Šis pasiekimas buvo naujausia iš sukilėlių pergalių po to, kai jie praeitą savaitę užėmė kelias oro pajėgų bazes Alepo provincijoje - al Jaroje, Hasele ir 80-ąją karo aviacijos bazę.

Vasario 12-ąją sukilėliai pradėjo puolimą, siekdami užimti pagrindinę oro pajėgų bazę Alepo provincijoje, kad galėtų nutraukti pražūtingus režimo pajėgų vykdomus antskrydžius ir užgrobti jų saugyklose laikomus ginklus. Sukilėliai taip pat mėgina užimti Alepo tarptautinį oro uostą, kuris buvo uždarytas nuo sausio 1 dienos.

ES pakoregavo sankcijas Sirijai, kad padėtų civiliams

Europos Sąjunga pirmadienį pratęsė sankcijų Sirijai galiojimą dar trims mėnesiams, bet kartu patikslino jų turinį, kad būtų galima suteikti daugiau paramos civiliams.

ES užsienio reikalų ministrų suderintame pranešime sakoma, kad trims mėnesiams atnaujintos sankcijos galios iki gegužės pabaigos ir kad jos "pakoreguotos taip, jog būtų suteikta didesnė gyvybei pavojaus nekelianti parama ir techninė pagalba civiliams apsaugoti".

Aptardami padėtį Sirijoje, ministrai pagrindinį dėmesį skyrė Britanijos pasiūlymui, kuriam pritarė Italija ir dar kelios ES narės, atšaukti ES embargą tiekti ginklus sukilėlių koalicijai, kovojančiai su prezidento Basharo al-Assado režimu.

Nors ginklų embargas išliko, rasta išeitis bent iš dalies pritarti Britanijos raginimui paremti Sirijos nacionalinę koaliciją - sutarta didinti "gyvybei pavojaus" nekeliančią paramą ir "techninę pagalbą".

Didžiosios Britanijos užsienio reikalų sekretorius Williamas Hague'as ragino keisti lig šiol galiojusį draudimą tiekti ginklus, kad "mes galėtume teikti didesnę paramą Nacionalinei koalicijai".

"Mes teikiame jiems stiprią politinę ir diplomatinę paramą. Mes taip pat teikiame pagalbą įranga, kad padėtume jiems gelbėti žmonių gyvybes, - sakė jis pridūrė: - Manau, kad mes galėtume jiems teikti įvairesnės įrangos".

B. al Assadas žada laimėti Sirijos karą, rašo laikraštis

Sirijos prezidentas Basharas al Assadas atvykusiems Libano politikams sakė, kad jo pajėgos laimės karą su sukilėliais, pirmadienį rašo Damaską remiantis libaniečių dienraštis.

"As Safir" rašo, jog B.al Assadas libaniečių politikams, kurių pavardės neskelbiamos, taip pat sakė, kad Sirijos ateitis priklauso jo stovyklai.

"Esame tikri, kad laimėsime, mus įtikina politinė ir karinė plėtotė", - sakęs B.al Assadas.

"Tai nereiškia, kad viskas išspręsta, mums dar daug ką reikia padaryti politine (prasme) ir kovoje su ekstremistinėmis teroristų grupėmis", - nurodė jis.

B.al Assadas dažnai priima savo režimo šalininkus iš Libano, pavyzdžiui, Libano drūzų lyderį Talalą Arslaną, kuris sekmadienį lankėsi Damaske.

"Esame įsitikinę, kad ateitis yra mūsų ... Sirija turi valios jėgos įveikti sąmokslą", - sakė B.al Assadas ir nurodė, kad tie, kurie yra "lojalūs" jo režimui, "atstovauja absoliučiai sirų daugumai".

"Kaip kitaip paaiškintumėte, kad Sirijos diplomatinis korpusas visame pasaulyje liko ištikimas nepaisant viliojamų pasiūlymų ambasadoriams ir konsulams ... Jiems buvo pasiūlyta milijonai dolerių, bet jie atsisakė. Tai įrodo, koks didis yra Sirijos patriotizmas", - kalbėjo prezidentas.

Du Sirijos ambasadoriai - Irake ir Jungtiniuose Arabų Emyratuose - 2012 metais perbėgo į sukilėlių pusę, kaip ir Sirijos reikalų patikėtinis, aukščiausio rango diplomatas Londone Khaledas al Ayubi, ir reikalų patikėtinis Kipre.

Nuo pat sukilimo prieš Damasko režimą pradžios 2011 metų kovą B.al Assadas nuolat vadina oponentus ir sukilėlius "teroristais", kuriuos finansuoja ir remia Vakarai, Turkija, Saudo Arabija ir Kataras.

Šiuo metu sukilėliai yra suintensyvinę puolimą Sirijos šiaurėje, kur atakuoja oro uostus ir bando perimti iš režimo pajėgų dideles amunicijos atsargas.

JT perspėja: Sirijoje dažnėja karo nusikaltimai

Sirijoje dažnėja ir vyriausybinių pajėgų, ir sukilėlių vykdomi karo nusikaltimai, o konfliktas darosi vis radikalesnis ir labiau tarpkonfesinis, pirmadienį paskelbė Jungtinių Tautų (JT) paskirta komisija.

"Sirijos tragedijos gilumą skaudžiai atspindi jos aukų pasakojimai. Jų šiurpi išlikimo patirtis detaliai apibūdina sunkius žmogaus teisių pažeidimus, karo nusikaltimus ir nusikaltimus žmoniškumui", - 131 puslapio ataskaitoje rašo Nepriklausoma tarptautinė tyrimų komisija.

"Destruktyvi šio pilietinio karo dinamika ne tik daro poveikį civilinei populiacijai, bet ir taip pat drasko sudėtingą šalies socialinę struktūrą, sukeldama pavojų ateities kartoms ir pakirsdama taiką bei saugumą visame regione", - perspėjama ataskaitoje.

Komisijoje, kurią 2011 metais įsteigė JT Žmogaus teisių taryba, dirba ir buvusi JT karo nusikaltimų prokurorė Carla del Ponte.

Komisija negalėjo patekti į Siriją, kur prezidento Basharo al Assado režimas stengiasi nuslopinti 2011-ųjų kovą prasidėjusį sukilimą, kuris, kaip nurodo JT, jau pareikalavo 70 tūkst. žmonių gyvybių.

Pernai rugpjūtį paskelbtoje ataskaitoje, kuri buvo grindžiama daugiau kaip tūkstančiu interviu su kaltininkais ir aukomis, dėl karo nusikaltimų buvo kaltinamos abi konflikto šalys, bet sukilėliai - mažesniu mastu.

Naujausioje ataskaitoje, kuriai Komisija apklausė maždaug 450 žmonių, sakoma, kad padėtis smurtui intensyvėjant pablogėjo.

"Situacija dėl žmogaus teisių Sirijos Arabų Respublikoje toliau blogėjo, - sakoma joje. - Konfliktas darėsi vis labiau tarpkonfesinis, o šalių elgesys tapo daug radikalesnis ir labiau militarizuotas".

Dauguma su režimu kovojančių sukilėlių yra musulmonai sunitai, o valdantysis klanas ir dauguma ištikimiausių jo šalininkų priklauso alavitams - šiizmo atšakos atstovams.

"Vyriausybinės pajėgos ir su jomis susijusios sukarintos pajėgos įvykdė nusikaltimus žmoniškumui - (žmonės buvo) žudomi, kankinami, žaginami, dingo, (buvo vykdomi) kiti nežmoniški aktai", - nurodoma ataskaitoje.

Komisija griežtai kritikuoja ir sukilėlius: "Antivyriausybinės ginkluotos grupuotės įvykdė karo nusikaltimų, tarp jų - žmogžudystes, kankinimus, įkaitų grobimą ir saugomų objektų puldinėjimą. Jie toliau kelia pavojų civilinei populiacijai nustatydami karinio (puolimo) objektus civiliniuose rajonuose".

Abi šalys pažeidė tarptautinius standartus dėl vaikų teisių panaudodami juos per konfliktą, nurodoma ataskaitoje.

Tačiau ir kritikuodama abi stovyklas, Komisija akcentuoja, kad režimas tebėra didžiausias kaltininkas.

"Tačiau pažeidimai ir smurtavimas, kuriuos vykdė antivyriausybinės ginkluotos grupuotės, nepasiekė tų, kuriuos vykdė vyriausybinės pajėgos ir su jomis susijusi sukarinta grupuotė, intensyvumo ir masto", - rašoma ataskaitoje.

Dabartinis komisijos mandatas baigs galioti kitą mėnesį, kai ji turi pateikti JT žmogaus teisių komisarei Navi Pillay slaptą kaltų asmenų vardų ir darinių pavadinimų sąrašą, kuriuo remiantis bus pradėti tarptautiniai teisingumo veiksmai.

"Visų šalių atskaitomybės už įvykdytus nusikaltimus užtikrinimas yra būtinybė", - sakoma ataskaitoje, kurioje tarptautinė bendrija raginama likti budri.

"Taikos ir teisingumo paieškos yra bendra atsakomybė nacionaliniu, regioniniu ir tarptautiniu lygiais, - nurodoma joje. - Nėra karinio sprendimo šiam konfliktui. Tvarus karo veiksmų nutraukimas lieka svarbiausias (dalykas) smurtui, šiurkštiems žmogaus teisių pažeidimams ir piktnaudžiavimui užbaigti".

Libane per sprogdinimą Sirijos pabėgėlių centre sužeisti trys žmonės

Nežinomi užpuolikai sviedė bombą į vieną islamišką centrą, teikiantį pagalbą pabėgėliams iš Sirijos šiauriniame Libano mieste Tripolyje, o jai sprogus buvo sužeisti trys žmonės, pirmadienį pranešė vienas saugumo pareigūnas.

Šis išpuolis prieš pagalbos organizaciją, kuri yra žinoma kaip nusistačiusi prieš Sirijos prezidento Basharo al Assado režimą ir yra iškėlusi Sirijos revoliucijos vėliavas ant savo būstinės, buvo įvykdytas sekmadienio vakarą, pareigūnas sakė naujienų agentūrai AFP.

"Nežinomi vyrai apie 23 val. vietos (ir Lietuvos) laiku sviedė bombą į vieno islamiško pagalbos centro, padedančio Sirijos pabėgėliams, būstinę Tripolio rajone Kubėje, - nurodė pareigūnas, pageidavęs neskelbti jo vardo. - Sprogmens skeveldros sužeidė tris žmones."

Libane retkarčiais persimesdavo smurtas iš kaimyninės Sirijos, kai taikūs protestai prieš B.al Assadą peraugo į ginkluotą sukilimą, Damarkui pradėjus žiauriai malšinti nepaklusnumą.

Libanas yra pasiskirstęs į priešingas stovyklas - Damasko šalininkus ir priešininkus. Tripolyje gyventojų daugumą sudarantys sunitai palaiko sukilimą, o šio miesto alavitų bendruomenė, kuriai priklauso B.al Assadas, pasisako už dabartinį režimą.

Pasak Jungtinių Tautų (JT), daugiau nei 280 tūkst. sirų pabėgo į kaimyninį Libaną per šį konfliktą.

Šaltinis
Temos
It is prohibited to copy and republish the text of this publication without a written permission from UAB „BNS“.
BNS
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (66)