Už Kinijos šiaurės vakariniame Sindziango regione gyvenančios uigūrų musulmonų mažumos teises kovojęs ir kalėti iki gyvos galvos nuteistas Ilhamas Tohti prieš kelias savaites už savo veiklą buvo apdovanotas kitu prestižiniu Pekino pasipiktinimą išprovokavusiu prizu.

Praėjusį mėnesį Europos Taryba I. Tohti skyrė Vaclavo Havelo žmogaus teisių premiją už „suteiktą balsą visai uigūrų tautai“, nepaisant griežtos Kinijos valdžios kritikos. Anot Pekino, apdovanojimo jam skyrimas prilygsta „terorizmo rėmimui“.

Pasak teisių gynėjų grupių, uigūrai ir kitos daugiausia musulmoniškos tautinės mažumos susiduria su nuožmiu valdžios susidorojimu. Milijonai jų buvo ir yra laikomi internuotųjų stovyklose, kurias Kinijos valdžia dar neseniai neigė.

Kandidatų sąraše taip pat yra nužudyta Brazilijos politinė aktyvistė ir žmogaus teisių gynėja Marielle Franco, apdovanojimui pristatyta kartu su Amazonės indėnų vadu Raoni Metuktire'u, kovojančiu prieš miškų naikinimą Amazonijoje, ir žmogaus teisių bei aplinkosaugos aktyviste Claudelice Silva dos Santos.

Sąrašą baigia penkių studenčių grupė iš Kenijos „The Restorers“ (Stacy Owino, Cynthia Otieno, Purity Achieng, Mascrine Atieno ir Ivy Akinyi), sukūrusi mobiliąją aplikaciją „i-Cut“, padedančią moterims, nukentėjusioms nuo lytinių organų žalojimo, paplitusio Afrikoje.

1988 metais įsteigtą Sacharovo premiją už minties laisvę, pavadintą žymaus rusų disidento Andrejaus Sacharovo vardu, EP kasmet teikia išskirtinėms asmenybėms ar grupėms, „labiausiai prisidėjusioms prie kovos už žmogaus teises ar demokratiją“. Laureatui skiriama 50 tūkst. eurų. Pernai Sacharovo premija buvo skirta Ukrainos režisieriui Olegui Sencovui.

Šaltinis
Temos
It is prohibited to copy and republish the text of this publication without a written permission from UAB „BNS“.
BNS
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (4)