Vadovaujantis nepriklausoma analize, D. Trumpo rezultatai keliose svarbiose valstijose yra iki 8 proc. geresni, nei buvo prognozuota prieš balsavimo pradžią, o neva lengva Joe Bideno pergale turėję pasibaigti rinkimai virto įtempta kova, skelbia „The Guardian“.

Apklausų rezultatų kaupimo portalai „Real Clear Politics“ ir „FiveThirtyEight“, du populiariausi rinkėjų nuomonių šaltiniai Amerikoje, sulaukė kritikos dėl smarkiai besiskiriančių prognozių kai kuriose svarbiausiose valstijose, įskaitant Ajovą ir Ohajų (abiejose užtikrintai laimėjo D. Trumpas, nors remiantis pateiktais statistiniais duomenimis kova turėjo būti apylygė).

Minėtieji portalai renka visuomenės apklausų rezultatus iš keleto šaltinių ir parengia bendrą prognozę, kokie yra kandidato šansai laimėti konkrečiuose rinkimuose. Pavyzdžiui, „Real Clear Politics“ pateiktoje galutinėje informacijoje apie rinkimų eigą Ohajo valstijoje buvo nurodyta, kad D. Trumpas prieš J. Bideną pirmaus vos vienu procentiniu punktu (jis laimėjo 8,1 proc. persvara); Ajovos valstijoje – dviem procentiniais punktais (D. Trumpas laimėjo 8,2 proc. balsų persvara).

Nate’as Silveris

„FiveThirtyEight“ pranešė, kad Floridoje J. Bidenas pirmaus 2,5 proc., tačiau jis pralaimėjo, gavęs 3,4 proc. mažiau balsų.

Ko gero, pačius netiksliausius duomenis šio rinkimų sezono metu pateikė ABC ir „Washington Post“, surengę apklausą ir spalio mėnesį pranešę apie stulbinančią 17 proc. J. Bideno persvarą Viskonsine. „FiveThirtyEight“ paskelbtus duomenis pavadino „klaidingais“, tačiau pridūrė, jog šią apklausą sunku ignoruoti.

„Tai labai blogos žinios apklausų rengimo pramonei bei žiniasklaidos įmonėms ir analitikams, kurie analizuoja apklausų rezultatus ir pateikia juos visuomenei“, – „The Atlantic“ išspausdintame straipsnyje, kuriame ši krizė buvo apibūdinta kaip „Amerikos demokratijos katastrofa“, tvirtino politikos temomis rašantis Davidas Grahamas.


„Tikroji katastrofa yra tas faktas, kad dėl prasto apklausų atlikimo amerikiečiai lieka be patikimo būdo sužinoti, ką mes, kaip tauta, galvojame apie kitus dalykus, ne tik apie rinkimus. Mūsų gebėjimui priimti sprendimus ar susivienyti iškyla grėsmė“, – pridūrė jis.

Tikrovės neatitiko ne tik prezidento rinkimų prognozės. Buvo tikimasi, kad Respublikonų partijai priklausanti Meino valstijos senatorė Susan Collins nebus perrinkta, nes nemažu skirtumu pralaimės Demokratų partijos atstovei Sarai Gideon. Quinnipiac universiteto surengtos apklausos duomenys neva parodė, kad S. Gideon laimės 12 proc. persvara, tačiau S. Collins įveikė savo varžovę 6,2 proc. ir daugiau nei 40 tūkst. balsų persvara.

„Apklausų rengimo pramonė yra niekam tikusi ir turėtų būti susprogdinta“, – savo porinkiminėje analizėje pareiškė „Politico“ straipsnių autoriai Jake’as Shermanas ir Anna Palmer.

2020-ųjų rinkimai buvo proga apklausų rengimo pramonei įrodyti, jog ji atsigavo po prieš ketverius metus patirtos nesėkmės. Viešosios nuomonės apklausas atliekantys asmenys, įskaitant „FiveThirtyEight“ vyriausiąjį redaktorių ir įkūrėją Nate’ą Silverį, pripažino, jog jų patikimumas visuomenės akyse buvo smarkiai nukritęs, ir atliko daug pakeitimų, kad šį kartą apklausomis paremtos prognozės būtų tikslesnės.


Tarp naudotų priemonių buvo respondentų grupės išplėtimas pagal išsilavinimą, įtraukiant daugiau koledžo nebaigusių rinkėjų, geresnės pusiausvyros tarp apklausiamų mieste ir užmiestyje gyvenančių žmonių skaičiaus radimas bei tinkamesnių būdų su jais susisiekti paieškos, įskaitant trumpąsias žinutes ir el. laiškus, užuot kliaujantis laidiniais telefonais.

„Galbūt po ketverius metus trukusio rankų grąžymo apklausų rezultatai parodys, kad priemonės pasiteisino“, – praėjusį mėnesį pasirodžiusiame straipsnyje rašė „FiveThirtyEight“ analitikai Geoffrey Skelley ir Nathanielis Rakichas, aiškindami, kas buvo patobulinta.

Visgi vyrai ir toliau teigė, jog jų 2016 m. prezidento rinkimų prognozės, bent jau kalbant apie visuotinį balsavimą, „atitiko įprastas tikslumo ribas“.

Tiesa, D. Grahamui antra nesėkmė iš eilės pateikiant prognozes reiškia rimtesnius padarinius.

„Didelė Amerikos demokratijos dalis yra paremta gebėjimu suprasti, ką mano mūsų piliečiai, – sakė jis. – Dabar stengiamės per daug nebendrauti su žmonėmis, kurie mums nepritaria, o viešosios nuomonės apklausos buvo vienas iš paskutiniųjų turėtų būdų sužinoti kitų amerikiečių įsitikinimus.“

Sprendžiant iš N. Silverio trečiadienį tviteryje parašytos žinutės, jis užėmė gynybinę poziciją. Bent jau dėl prognozės, kad J. Bidenas pateks į Baltuosius rūmus.

„Nenoriu nieko per daug kiršinti, bet jeigu prognozuojama, jog Bidenas yra favoritas, nes vis tiek laimėtų esant 2016-ųjų stiliaus prognozės paklaidai (apie 3 proc.), nors Clinton pralaimėjo, ir paskui paaiškėja būtent tokia paklaida, o jis iš tikrųjų (ko gero) laimi, tai ar prognozė buvo pakankamai informatyvi, ar ne?“ – pasiteiravo jis.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (215)