Kaip rašo „The Wall Street Journal“, Rusijos ryšių saugumo srityje plėtimosi greitis ir gilumas dalyvaujant JAV priešininkams kartais stebina Amerikos žvalgybos analitikus. Anot jų, Rusijos Federacija ir kitos šalys padėjo į šalį istorinius skirtumus, kad kolektyviai priešintųsi, jų nuomone, pasaulinei sistemai, kurioje dominuoja JAV.
„Siekdami glaudesnių karinių ryšių Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas ir Šiaurės Korėjos lyderis Kim Jong-unas trečiadienį Pchenjane pareiškė, kad priėmė susitarimą teikti abipusę pagalbą išpuolio prieš kurią nors šalį atveju, ir apibūdino santykius kaip aljansą tarp dviejų autoritarinių valstybių“, – pabrėžiama leidinyje.
Maskvos kontaktų plėtra su Šiaurės Korėja, Iranu ir Kinija prasidėjo po Rusijos invazijos į Ukrainą 2022 metų vasarį, kai pradinės nesėkmės mūšio lauke ir Vakarų sankcijos privertė Rusiją desperatiškai ieškoti naujų ginklų šaltinių. Tačiau susitarimai peraugo į bendrus gamybos, technologijų ir darbo jėgos perdavimo susitarimus, kurie, pasak pareigūnų, pagerina ilgalaikius Maskvos ir galbūt Teherano, Pchenjano ir Pekino pajėgumus.
„Rusijos karą Ukrainoje remia Kinija, Šiaurės Korėja ir Iranas. Jie nori, kad JAV būtų nugalėtos. Jie nori, kad NATO būtų nugalėta. Jei jiems pasiseks Ukrainoje, mes tapsime pažeidžiamesni, o pasaulis – pavojingesnis“, – sakė NATO generalinis sekretorius Jensas Stoltenbergas.
Išplėsti saugumo ryšiai tarp Rusijos ir Šiaurės Korėjos, Irano ir Kinijos dar nėra formalus karinis aljansas, kaip, pavyzdžiui, Vakarų Šiaurės Atlanto sutarties organizacija. Vietoj to jie numato dvišalius mainus tarp Rusijos ir kiekvienos iš kitų trijų šalių.
„Rusijai, Šiaurės Korėjai, net Kinijai visa tai šiuo metu yra fiktyvios santuokos, paremtos suartėjimu ar interesų ir tikslų derinimu, o ne kokiais nors aistringais meilės santykiais“, – neseniai sakė buvusi CŽV ir Baltųjų rūmų darbuotoja Sue Mee Terry.
Tačiau jau išryškėjo pirminiai naujos ašies kontūrai su platesnio strateginio ir diplomatinio bendradarbiavimo ženklais. Vakarų pareigūnų duomenimis, Kinija yra pastangų stiprinti prekybos ryšius su šalimis, kurioms taikomos JAV sankcijos, centre.
Pekinas padėjo Rusijos gynybos pramonei atsigauti greičiau, nei tikėjosi JAV žvalgybos agentūros po pirmųjų Maskvos nesėkmių Ukrainoje ir Vakarų sankcijų, skirtų neleisti Kremliui gauti ginklų.
Kinija tiekė didžiulį kiekį dvejopo naudojimo įrangos, įskaitant stakles, mikroelektroniką Rusijos gynybos pramonei, tankų ir šarvuočių optiką bei sparnuotųjų raketų turbininius variklius. Tai taip pat padeda Rusijai pagerinti savo palydovinius ir kitus kosmoso pajėgumus, skirtus naudoti Ukrainoje.