Nepaisant Teisingumo departamento ir Federalinio tyrimų biuro prašymų dėl galimo itin slaptų kontržvalgybos duomenų atskleidimo blokuoti šį dokumentą, prezidentas penktadienį tikriausiai duos leidimą, naujienų agentūrai AFP sakė minėtas pareigūnas.
„Prezidentui tinka ... Abejoju, kad bus kokio nors redagavimo. Po to tai atsidurs Kongreso rankose“, – sakė jis.
Keturių puslapių memorandumą parengė Atstovų Rūmų Žvalgybos komiteto pirmininkas respublikonas Devinas Nunesas, siekęs pavaizduoti Teisingumo departamentą ir FTB kaip itin politizuotas, prieš D. Trumpą nusistačiusias agentūras.
Dokumento paskelbimas reikštų, kad visiškai atmetamas FTB ypatingasis perspėjimas. Antradienį FTB nurodė „labai nerimaujanti dėl faktų ... nutylėjimų, kurie iš esmės paveikia šio memorandumo tikslumą“.
Demokratai ir kritikai žvalgybos bendruomenėje sako, kad šis paskelbimas yra triukas siekiant priversti suabejoti Teisingumo departamento ir FTB nepriklausomybe, naudojant labai selektyvią informaciją, kurios negalima viešai atremti neatskleidžiant daugiau paslapčių apie vyriausybės kontržvalgybos operacijas.
Pasak jų, galutinis D. Nuneso tikslas, pritariant D. Trumpui, yra pakirsti specialiojo prokuroro Roberto Muellerio tyrimą dėl D. Trumpo rinkimų kampanijos pareigūnų galimo slapto susimokymo su Rusija.
D. Nunesas „siekia paskelbti memorandumą sąmokslo tema, kuriame selektyviai išsirenkama slapta informacija, skirta diskredituoti ankstesnį Federalinio tyrimų biuro darbą ir, galiausiai, specialųjį prokurorą Muellerį“, sakė Senato mažumos lyderis Chuckas Schumeris.
Dėmesio centre – Rusija
D. Nuneso memorandume, grindžiamame griežtai įslaptintais dokumentais, susijusiais su Rusijos šnipų veikla, apžvelgiamos priežastys, dėl kurių 2016 metais FTB paprašė Užsienio žvalgybos stebėjimo teismo (FISA) išduoti vadinamąjį nacionalinio saugumo orderį, leidusį sekti D. Trumpo rinkimų kampanijos patarėją Carterį Page'ą, palaikiusį glaudžius ryšius su Rusija.
D. Nunesas teigia, kad prašymas išduoti orderį buvo grindžiamas „Rusijos dosjė“, informacija apie kontaktus tarp D. Trumpo kampanijos ir Maskvos, kurią sukaupė buvęs britų žvalgybos agentas Christopheris Steele'as.
Šis dosjė tebėra ginčijamas ir neįrodytas. Jį iš dalies finansavo demokratės Hillary Clinton prezidentinė kampanija, ir šis faktas, kaip sako D. Nunesas, rodo FTB ir Teisingumo departamento nusistatymą prieš D. Trumpą bei piktnaudžiavimą įgaliojimais.
Vaizdas, kurį turėtų pateikti D. Nuneso memorandumas, atitinka seniai skelbiamus D. Trumpo pareiškimus, kad įtarimai dėl jo kampanijos slapto susimokymo su Rusija, siekusia paveikti 2016 metų rinkimų rezultatus, yra „melagingos naujienos“.
Pilietinių laisvių klausimas
Atstovų Rūmų pirmininkas, respublikonas Paulas Ryanas ketvirtadienį gynė memorandumą kaip pastangų apginti Amerikos pilietines laisves dalį.
„Šis memorandumas nėra kaltinamasis aktas FTB ar Teisingumo departamentui“, – sakė P. Ryanas.
„Tai ... teisėta Kongreso priežiūros funkcija siekiant užtikrinti, kad FISA procesu būtų naudojamasi teisingai“, – sakė jis ir pridūrė: „Tai neįtraukia Muellerio tyrimo.“
Kiti respublikonai, tarp jų Atstovų Rūmų narys Jeffas Duncanas, atrodė ne taip santūriai pasitelkiantys politinį aspektą.
„Perskaitęs „Memorandumą“ FTB teisingai „labai nerimauja“, nes tai supurtys šią organizaciją iki pat pamatų – parodys amerikiečiams, kaip (Baracko) Obamos pareigūnai/DNC (Demokratų nacionalinis komitetas)/HRC (Hillary Rodham Clinton, Hilari Rodam Klinton) šią agentūrą pavertė ginklu prieš politinius priešininkus“, – socialiniame tinkle „Twitter“ parašė J. Duncanas.
Dėl šio memorandumo kilęs triukšmas privertė spėlioti, kad Christopheris Wray gali tapti antru per vienus metus atleistu FTB direktoriumi. Pernai gegužės mėnesį D. Trumpas iš šio posto atleido Jamesą Comey.
Per jo paskyrimo tvirtinimą pernai rugpjūtį Ch. Wray pažadėjo ginti agentūros nepriklausomybę nuo politikos.
Buvęs FTB agentas Jamesas Gagliano, kuris dirbo vadovaujant keturiems direktoriams, sakė, kad Baltųjų rūmų ir agentūros konfliktai yra normalus dalykas ir kad Ch. Wray gali atsilaikyti.
„Atsižvelgdamas į tai, kad jau atleistas vienas FTB direktorius, ... nemanau, kad Trumpas pasinaudos proga ir atleis dar vieną. Manau, kad ir respublikonai, ir demokratai dėl to sukiltų“, – naujienų agentūrai AFP sakė jis.
FTB agentų asociacija paskelbė pareiškimą, kad „vertina FTB direktoriaus Chriso Wray stovėjimą petys į petį su FTB vyrais ir moterimis, mums drauge saugant mūsų šalį nuo kriminalinių ir nacionaliniam saugumui (iškylančių) grėsmių“.
Užsipuolė FTB dėl politikavimo
D. Trumpas apkaltino aukščiausio rango Federalinio tyrimo biuro (FTB) ir Teisingumo departamento pareigūnus politizuojant savo vykdomus tyrimus, siekiant pakenkti jo Respublikonų partijai, informuoja BBC.
„FTB ir Teisingumo departamento vadovai ir tyrėjai politizuoja šventą tiriamąjį procesą demokratų naudai ir respublikonų nenaudai“, - tviteryje rašė D. Trumpas.
JAV prezidentas penktadienį užsipuolė Teisingumo departamento ir FTB vadovus, neva jie yra politiškai šališki.