„Na, turėsime pažiūrėti, kaip bus“, – atsakė D. Trumpas, per spaudos konferenciją Baltuosiuose rūmuose paklaustas, ar įsipareigoja dėl svarbiausio demokratinio valdymo Jungtinėse Valstijose principo: taikaus valdžios perdavimo pasikeitus prezidentui.
J. Bidenas, kuris pagal populiarumą lenkia respublikonų prezidentą, sunkiai galėjo tuo patikėti.
„Kokioje šalyje esame? Žiūrėkit, jis kaba nelogiškiausius dalykus. Nežinau, ką pasakyti“, – sakė buvęs viceprezidentas, kai žurnalistai jo paklausė apie D. Trumpo komentarą.
Respublikonų senatorius Mittas Romney, kuris dažnai kritikuoja D. Trumpą, nors bendraminčių savo partijoje turi nedaug, nuėjo dar toliau ir pareiškė, kad bet koks dvejojimas dėl šios esminės konstitucinės garantijos yra „neįsivaizduojamas ir nepriimtinas“.
„Svarbiausias demokratijos principas yra taikus valdžios perdavimas; be jo [tai] yra Baltarusija“, – socialiniame tinkle „Twitter“ parašė jis.
„Atsikratyti balsalapių“
D. Trumpas pratęsė savo komentarus – beprecedenčius JAV dabartinių laikų prezidentams – pakartodamas kone kasdienius savo skundus dėl rinkimų sąžiningumo.
Tikriausiai turėdamas galvoje dėl koronaviruso pandemijos skatinamą balsavimą paštu, jis sakė: „Žinote, kad labai skundžiuosi dėl balsalapių, balsalapiai yra katastrofa.“
D. Trumpas dažnai tvirtina, kad balsavimo paštu biuleteniai nėra apsaugoti nuo masinio sukčiavimo ir kad balsuoti paštu demokratai ragina norėdami klastoti rinkimų rezultatus.
Tačiau nėra įrodymų, kad paštu atsiųsti balsalapiai kada nors būtų nulėmę reikšmingą sukčiavimą per JAV rinkimus.
Minimoje spaudos konferencijoje D. Trumpas, regis, užsiminė apie paštu atsiųstų biuletenių, kurių gali būti labai daug, anuliavimą ir sakė, kad tokiu atveju jis liktų valdžioje.
Prezidentas, kuris ir pats yra balsavęs paštu, bandė atskirti valstijas, kurios automatiškai siunčia balsalapius paštu visiems registruotiems rinkėjams, nuo tokių valstijų kaip Florida, kurios paštu balsalapius išsiunčia tik to paprašiusiems rinkėjams.
Pasak jo, jei valstijos nesiųstų neprašomų biuletenių, nekiltų jokio susirūpinimo dėl sukčiavimo ar taikaus valdžios perdavimo.
„Atsikratykite tų balsalapių ir turėsite labai taikų [valdžios perdavimą]: atvirai kalbant, perdavimo nebus. Bus pratęsimas“, – sakė jis.
„Atsidurs Aukščiausiajame Teisme“
Naujausios D. Trumpo abejonės prezidento rinkimų teisingumu buvo pareikštos didėjant spaudimui dėl jo plano į Aukščiausiąjį Teismą paskirti naują dešiniosios pakraipos teisėją.
D. Trumpas šeštadienį ketina paskirti pamainą praėjusią savaitę mirusiai liberaliai Aukščiausiojo Teismo teisėjai Ruth Bader Ginsburg.
Daugumą Senate turinti prezidento Respublikonų partija tuomet turėtų greitai patvirtinti naujo teisėjo paskyrimą. Jei jiems pavyks, devynių teisėjų Teismas daugeliui ateinančių metų tikriausiai bus aiškiai konservatyvios pakraipos.
Demokratai protestuoja ir sako, kad naujas teisėjas turėtų būti paskirtas paaiškėjus rinkimų rezultatams – kad Aukščiausiąjį Teismą turėtų formuoti rinkimų laimėtojas.
D. Trumpui ir respublikonams rengiant virtinę skundų teismams dėl balsavimo paštu, rinkimų rezultatų ginčijimo tikimybė yra didelė.
Trečiadienį D. Trumpas sakė galvojantis, kad rinkimų rezultatai „galiausiai atsidurs Aukščiausiajame Teisme“.
„Turiu pažiūrėti“
Pareigas einančiam JAV prezidentui labai neįprasta nepareikšti visiško pasitikėjimo Amerikos rinkimų procesu. Tačiau D. Trumpas panašiai kalbėjo ir prieš ketverius metus, kai atsisakė įsipareigoti gerbti rinkimų rezultatus, jei juos laimėtų jo tuometinė varžovė demokratė Hillary Clinton.
Tuomet per debatus paklaustas, ar paklus rinkėjų valiai, D. Trumpas atsakė: „Laikysiu jus nežinioje.“
Viename interviu šių metų liepos mėnesį D. Trumpas panašiai atsisakė garantuoti, kad sutiks su rinkimų rezultatais.
„Turiu pažiūrėti“, – sakė D. Trumpas televizijos „Fox“ žurnalistui Chrisui Wallace'ui. – Ne, neketinu tiesiog pasakyti „taip“. Neketinu pasakyti „ne“. Nesakiau to ir praėjusį kartą.“