Jos duomenimis, pajėgos, oponuojančios Rusijos remiamam Basharo al Assado režimui, aktyviai žengia į šalies pietus, vyksta pirmieji mūšiai Hamos, Homso ir Suveidos miestuose.

Rusijos karinis kontingentas pabėgo iš Hamos ir evakuotas į Hmeimimo bazę.

Rusijos koordinacinio štabo Hmeimime vadovas, generolas pulkininkas Aleksandras Žuravliovas, pareiškė, kad B. Al Assado režimas nekontroliuoja padėties.

Pirmieji ginkluoti neramumai kilo Damaske. Rusijos karinis personalas ir diplomatai pradėjo paskubomis palikti Sirijos sostinę.

Rusai taip pat pabėgo iš karinės bazės Chan Šeichūne, palikdami didelį ginklų ir įrangos arsenalą.

Kurdų vadovaujamos pajėgos Sirijoje siekia evakuoti kurdus iš Alepo

Gruodžio 1 dieną Rusijos lėktuvai surengė oro antskrydžius Chan Šeichūno rajone. Tikėtina, kad atakos tikslas buvo sunaikinti Rusijos karinę įrangą, kuri buvo atitekusi opozicijos pajėgoms.

Kaip pranešė „Ukrinform“, pirmą kartą tada, kai daugiau kaip 10 metų prasidėjo konfliktas Sirijoje, B. al Assado režimas nebekontroliuoja antrojo pagal dydį Alepo miesto.

Karas Sirijoje, per kurį žuvo šimtai tūkstančių žmonių, o milijonai buvo priversti palikti savo namus, tęsiasi nuo 2011 metų ir yra iki šiol oficialiai nepasibaigęs. Dauguma intensyvių mūšių nutrūko prieš kelerius metus po to, kai Irano remiami sukarinti kovotojų būriai ir Rusijos oro pajėgos padėjo B. al Assadui perimti visų didžiųjų miestų kontrolę.

Kurdų vadovaujamos pajėgos Sirijoje siekia evakuoti kurdus iš Alepo

JAV remiamos kurdų vadovaujamos pajėgos Sirijoje pirmadienį pranešė, kad siekia evakuoti Alepo apylinkėse esančius kurdus į savo kontroliuojamas saugias zonas, kai Turkijos palaikomoms grupuotėms pavyko užgrobti miestą, kuriame gyvena dešimtys tūkstančių kurdų.

Sukilėliams užėmus didžiąją dalį Alepo, Sirijos kariuomenė pažadėjo atsakyti kontrpuolimu

Karas Sirijoje vyksta nuo 2011 m., kai prezidentas Basharas al Assadas susidorojo su protestais už demokratiją. Per konfliktą, į kurį įsitraukė užsienio galios ir džihadistai, žuvo 500 tūkst. žmonių, pusė gyventojų buvo perkelti.

Praėjusią savaitę grupuotės „Hayat Tahrir al-Sham“ džihadistai ir jų sąjungininkai pradėjo žaibišką puolimą iš šiaurės vakarų Sirijos netoli Turkijos sienos, atplėšė daug vyriausybės kontroliuotų teritorijų, užėmė antrąjį pagal didumą Sirijos miestą Alepą.

Nuo 2011 m. Sirijos kurdai patyrė daugybę perkėlimo bangų, o per pastarąjį smurtą ir vėl atsidūrė priešakinėse linijose. Karo Sirijoje stebėtojai vėlai sekmadienį pranešė, kad apie 200 tūkst. Sirijos kurdų yra „apgulti Turkijos remiamų grupuočių“, Alepo provincijoje užėmusių strateginį Tal Rifaato miestą ir gretimus kaimus.

Pirmadienį Sirijos demokratinių pajėgų vadovas Mazloumas Abdi sakė, kad jo JAV remiama organizacija siekia, kad Tal Rifaate ir kitose Alepo apylinkėse gyvenantys kurdai būtų išvesti į saugias kurdų kontroliuojamas teritorijas šalies šiaurės rytuose. Jis sakė, kad padėtis šiaurės vakarų Sirijoje vystosi greitai, „mūsų pajėgos susiduria su intensyviomis atakomis keliais frontais“.

„Siekėme sukurti humanitarinį koridorių tarp mūsų rytinių regionų, Alepo ir Tal Rifaato srities, kad apsaugotume mūsų žmones nuo galimų žudynių, tačiau turkų okupacijos remiamų ginkluotų grupuočių išpuoliai sutrikdė šį koridorių“, sakė M. Abdi. Nepaisant puolimo, „mūsų pajėgos ir toliau priešinasi, kad apsaugotų mūsų žmones, gyvenančius kurdų rajonuose prie Alepo“, pridūrė jis.

Turkija teigia nužudžiusi kurdų vadą Sirijoje

Turkijos slaptoji tarnyba nužudė uždraustos Kurdistano darbininkų partijos (PKK) lyderį Sirijoje, pirmadienį pranešė valstybinė naujienų agentūra.

„MIT neutralizavo Yasarą Cekiką, vieną iš PKK/YPG lyderių, kuris buvo įtrauktas į raudonąjį sąrašą tų, kurie ieškomi dėl terorizmo Tal Rifaato regione“, – pranešė agentūra „Anadolu“.

Pasak Ankaros, Y. Cekikas buvo svarbus Sirijos kurdų savigynos būrių (YPG), Turkijos laikomų PKK atšaka, vietos lyderis. PKK daugelį dešimtmečių vadovauja sukilimui prieš Turkiją. Ankara kaltina Y. Cekiką, kad jis buvo kelių išpuolių Turkijoje prieš jos saugumo pajėgas sumanytojas.

Turkijos remiamos Sirijos sukilėlių grupuotės sekmadienį atėmė iš kurdų pajėgų Tal Rifaato miestą, pranešė Jungtinėje Karalystėje įsikūrusi karo Sirijoje stebėtoja „Syrian Observatory for Human Rights“. Per žaibišką sukilėlių puolimą buvo užimtas pagal didumą antras Sirijos Alepo miestas. Tal Rifaatas yra šalia Turkijos seniai šiaurės Sirijoje okupuojamo ruožo, iš kurio ji rengia operacijas prieš kurdus.

„Syrian Observatory for Human Rights“ perspėjo, kad Turkijos remiamos grupuotės apgulė maždaug 200 tūkst. Sirijos kurdų šiaurinėje Alepo provincijoje.

Turkijos pajėgos ir jų remiamos grupuotės kontroliuoja teritorijas Sirijos šiaurėje nuo 2016 m., kai Ankara pradėjo sausumos operacijas prieš kurdų kovotojus, kuriuos sieja su teroro išpuoliais Turkijoje.

Stebėtojai: per Rusijos ir Sirijos aviacijos smūgius šiaurės vakarų Sirijoje žuvo 11 civilių

Per Rusijos ir Sirijos aviacijos smūgius šiaurės vakarų Sirijoje pirmadienį žuvo 11 civilių, penki iš jų vaikai, pranešė karo Sirijoje stebėtojai.

„Per bendrus Rusijos ir Sirijos karo lėktuvų reidus keliose vietovėse, įskaitant Idlibo miestą ir šiauriau esančią perkeltųjų stovyklą“, žuvo 11 civilių, o dar dešimtys buvo sužeisti, pranešė Londone įsikūrusi žmogaus teisių organizacija „Syrian Observatory for Human Rights“.

Rusija teigia padedanti Sirijos kariuomenei „atmušti“ sukilėlius trijose šiaurinėse provincijose

Rusija, remianti savo sąjungininko Basharo al Assado vadovaujamą vyriausybę, sekmadienį pareiškė padedanti Sirijos kariuomenei „atmušti“ sukilėlių pajėgas trijose šiaurinėse provincijose.

Islamistų dominuojamas sukilėlių aljansas trečiadienį pradėjo puolimą prieš Sirijos vyriausybę, B. al Assado pajėgos sekmadienį prarado Alepo miesto kontrolę, pranešė karo stebėtojai.

„Sirijos arabų armija, padedama Rusijos aviacijos ir kosmoso pajėgų, tęsia savo operaciją, siekdama atremti teroristų agresiją Idlibo, Hamos ir Alepo provincijose“, – pranešė Rusijos kariuomenė savo tinklalapyje. „Praėjusią dieną raketos ir bombos smogė į kovotojų ir įrangos susitelkimo vietas“, – sakoma pranešime ir priduriama, kad „sunaikinta mažiausiai 320 kovotojų“.

Anksčiau Rusija paskelbė, kad bombarduoja sukilėlių taikinius karo draskomoje šalyje, Rusijos karo lėktuvai pirmą kartą nuo 2016 m. smogė į Alepą, pagal didumą antrąjį Sirijos miestą, pranešė Didžiojoje Britanijoje įsikūrusi organizacija „Syrian Observatory for Human Rights“.

Maskva yra svarbiausia Sirijos prezidento B. al Assado karinė rėmėja, įsikišusi 2015 m. ir pakreipusi pilietinio karo eigą jo naudai.

Basharas Al Assadas

Rusija teigia „ir toliau remianti“ Sirijos prezidentą Basharą al Assadą

Pirmadienį Kremlius pareiškė, kad ir toliau remia Sirijos prezidentą Basharą al Assadą, praėjusią savaitę džihadistams užėmus daugybę vyriausybės kontroliuotų teritorijų.

„Mes, žinoma, ir toliau palaikome Basharą al Assadą ir tęsiame ryšius atitinkamu lygiu, analizuojame padėtį“, – žurnalistams sakė Kremliaus atstovas Dmitrijus Peskovas ir pridūrė, kad Rusija parengs „poziciją, ko reikia padėčiai stabilizuoti“.

Praėjusią savaitę grupuotės „Hayat Tahrir al-Sham“ džihadistai ir jų sąjungininkai pradėjo žaibišką puolimą iš šiaurės vakarų Sirijos netoli Turkijos sienos, atplėšė daug vyriausybės kontroliuotų teritorijų, užėmė antrąjį pagal didumą Sirijos miestą Alepą. Rusija sekmadienį sakė padedanti Sirijos kariuomenei „atmušti“ sukilėlių pajėgas trijose šiaurinėse provincijose.

Šaltinis
Temos
Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (12)