Rusija yra pagrasinusi pasitraukti iš grūdų susitarimo. Jo galiojimas baigiasi ateinantį pirmadienį. Šalis tvirtina, kad esą nebuvo atsižvelgta į jos reikalavimus, susijusius su jos pačios grūdų ir trąšų eksportu. Rusija, be kita ko, nori, kad jos žemės ūkio bankas „Rosselchozbank“ vėl būtų prijungtas prie SWIFT. Dėl Europos Sąjungos (ES) veiksmų, kurių blokas ėmėsi reaguodamas į Rusijos invaziją į Ukrainą, įstaiga neturi prieigos prie šios atsiskaitymų sistemos nuo 2022 m. birželio.
Nors ES atstovas gegužę pareiškė, kad Bendrija nesvarsto galimybės atkurti Rusijos bankų prieigą, trys šaltiniai sakė „Reuters“, jog ES svarsto prijungti „Rosselchozbank“ filialą prie SWIFT ir tokiu būdu sudaryti sąlygas sandoriams, konkrečiai susijusiems su grūdais ir trąšomis.
Du iš minėtų šaltinių taip pat teigė „Reuters“, kad A. Guterresas pasiūlė V. Putinui pratęsti grūdų susitarimą keliems mėnesiams, taip suteikiant ES laiko prijungti „Rosselchozbank“ filialą prie SWIFT.
JT atstovas Stephane'as Dujarric trečiadienį nurodė, kad antradienį A. Guterresas nusiuntė V. Putinui laišką, kuriame siūlomi būdai užtikrinti Rusijos maisto produktų ir trąšų eksportą, o kartu ir Ukrainos grūdų gabenimą Juodąja jūra.
„Tikslas yra pašalinti kliūtis, veikiančias Rusijos žemės ūkio banko finansinius sandorius – tai buvo svarbus Rusijos Federacijos išreikštas nuogąstavimas – ir tuo pat metu užtikrinti tolesnį Ukrainos grūdų judėjimą per Juodąją jūrą“, – žurnalistams nurodė S. Dujarric. Jis nedetalizavo, tačiau nurodė, kad A. Guterresas bendrauja su susijusiomis šalimis ir yra pasirengęs aptarti savo siūlymą su Rusija.
Vadinamoji Juodosios jūros grūdų iniciatyva buvo pristatyta 2022 m. liepą. Dėl jos buvo susiderėta tarpininkaujant JT ir Turkijai. Šis susitarimas padėjo nutraukti pernai kelis mėnesius Rusijos vykdytą Ukrainos grūdų eksporto blokadą.