Savo ataskaitoje ISW ekspertai primena, kad lapkričio 6 dieną Ukrainos žiniasklaida, remdamasi žvalgybos šaltiniais, pranešė, jog Ukrainos bepiločiai orlaiviai sudavė smūgį karinio jūrų laivyno bazei Kaspijske ir apgadino „Gepard“ klasės fregatas „Tatarstan“ bei „Dagestan“ ir, galbūt, pažeidė kelias „Bujan“ klasės korvetes.

„Pirmą kartą Ukrainos gynybos žvalgybos dronai kamikadzės pataikė į priešo laivus Kaspijos jūroje“, – sakė šaltinis Ukrainos gynybos žvalgyboje.

Tačiau turimų vaizdų vis dar nepakanka, kad būtų galima tiksliai nustatyti ten buvusiems laivams laivams ar jūrinėms prieplaukoms padarytą žalą, pažymi ISW analitikai. Visgi lapkričio 6 dieną paskelbti geolokacinės medžiagos kadrai patvirtina bepiločių orlaivių smūgius netoli Kaspijsko uosto infrastruktūros.

Savo ruožtu „The War Zone“ portalo analitikai pabrėžia, kad nors duomenys apie tikėtiną žalą bent vienam iš laivų yra prieštaringi, ši ataka yra „reikšminga bent keliais aspektais“. Jie pažymi, kad šiame uoste ne tik glaudžiasi Kaspijos jūros flotilė ir keli Rusijos ginkluotųjų pajėgų kariniai daliniai, bet per jį taip pat eina maršrutai, kuriais Iranas tiekia ginklus Rusijai.

„Iranas naudojasi Kaspijos jūra ir jos uostais, kad pristatytų raketas ir kitus ginklus į Rusiją – didele dalimi todėl, kad būtent šis maršrutas buvo laikomas saugiu nuo Ukrainos atakų. Be to, [pirmasis Ukrainos smūgis Kaspijskui] žymi naują [etapą], taikantis į Rusijos karinių jūrų pajėgų objektus“, – teigė „The War Zone“ analitikai.

Jie priminė, kad nuo birželio Rusija sparnuotąsias raketas „Kalibr“ pradėjo leisti ne iš Juodosios, o iš Azovo jūros, nes po daugkartinių Ukrainos raketų, oro bei jūrinių dronų atakų leisti jas iš vakarinės Juodosios jūros dalies tapo pavojingiau.

„Kaspijskas yra daugiau nei už tūkstančio kilometrų nuo tikėtinos paleidimo vietos, o bepilotis orlaivis – adaptuotas lengvasis lėktuvas – be problemų įveikė šį atstumą, ir dar šviesiu paros metu! Šimtus kilometrų per Rusijos ešeloninę oro gynybą, ne mažo dydžio, mažų gabaritų objektas, o lengvasis lėktuvas!“ – „The War Zone“ citavo „Informacinio pasipriešinimo“ grupės apžvalgininko Oleksandro Kovalenkos įrašą.

„Taip, tai pirmasis smūgis rusams Kaspijos jūroje per visą plataus masto invazijos į Ukrainą laikotarpį, ir tai siunčia aiškią užuominą: jūreivėliai, jums nei Juodojoje, nei Kaspijos jūroje nebus ramu!“ – pridūrė O. Kovalenka.

Komentuodami šias išvadas, „The War Zone“ analitikai taip pat atkreipė dėmesį į „Rusijos oro gynybos nesugebėjimą susekti bepiločius orlaivius dar prieš jiems praskrendant virš uosto“ ir pridūrė, kad į tai atkreipė dėmesį net pagrindiniai prokremliški Rusijos „Telegram“ kanalai.

„Neapsiverčia liežuvis laivų dislokacijos vietoje esančią oro gynybos sistemą pavadinti efektyvia“, – pripažino prokremliška, karą remianti paskyra „Dva majora“ („Du majorai“), pareiškusi, kad efektyviam jos darbui esą trukdo „biurokratija ir sprendimų priėmimo greitis“ Rusijos kariuomenėje.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (1)