Anot „The Wall Street Journal“ atlikto plataus masto tyrimo, kurį cituoja UNIAN, amerikiečių milijardieriaus ir Rusijos lyderio ryšius patvirtino keli oficialūs Jungtinių Valstijų, Europos bei Rusijos asmenys. Žurnalistai nustatė, kad „E. Muskas ir V. Putinas kalbasi verslo, asmeninėmis temomis ir geopolitiniais klausimais, kuriuos kelia išaugusi įtampa tarp Rusijos ir Vakarų“.

Nors pats E. Muskas yra nurodęs, kad su V. Putinu kalbėjosi tik vieną kartą – 2021 metais, jo bendravimas su Rusijos pareigūnais, įskaitant pokalbius su tokiais Kremliaus atstovais kaip V. Putino administracijos vadovo pirmasis pavaduotojas Sergejus Kirijenka, tęsėsi ir 2022 metais. Šių diskusijų detalės lieka nežinomos.

Tokie E. Musko kontaktai su Rusijos pareigūnais, įskaitant patį V. Putiną, kelia nerimą JAV, nes E. Muskas yra sudaręs svarbius susitarimus su JAV vyriausybe, įskaitant Pentagoną bei NASA, ir per savo kosmoso bendrovę „SpaceX“ turi prieigą prie jautrios informacijos.

Panašu, kad JAV vyriausybė žino apie V. Putino ir E. Musko ryšius, tačiau laiko šią informaciją paslaptyje. Keli Baltųjų rūmų pareigūnai teigė apie tokias derybas nieko nežinantys. Ši tema yra labai jautri, turint galvoje, jog artėjant JAV prezidento rinkimams, E. Muskas vis aktyviau dalyvauja Donaldo Trumpo rinkimų kampanijoje.

Elonas Muskas eina į sceną kalbėti kartu su Donaldu Trumpu kampanijos renginyje Butleryje, Pensilvanijoje

Pats E. Muskas į prašymus pakomentuoti šią informaciją neatsiliepė. Milijardierius kai kurių sluoksnių kritiką, jog yra tapęs V. Putino apologetu, yra pavadinęs „absurdu“ ir pareiškęs, kad jo bendrovės „tam, kad pakirstų Rusiją, yra padariusios daugiau nei bet kas kitas“.

Vienas asmuo, susipažinęs su šiais pokalbiais, sakė, kad JAV vyriausybei kyla didžiulė dilema, nes ji yra smarkiai priklausoma nuo milijardieriaus technologijų. Bendrovė „SpaceX“ į orbitą leidžia nacionaliniam saugumui gyvybiškai svarbius palydovus, be to, su ja bendradarbiauja NASA, gabendama astronautus į Tarptautinę kosminę stotį ir iš jos.

„Jiems tai nepatinka“, – sakė šaltinis, turėdamas galvoje E. Musko ir V. Putino ryšius.

Kremliaus atstovas spaudai Dmitrijus Peskovas sakė, kad Kremlius su E. Musku bendravo tik vienintelį kartą – tai buvo pokalbis telefonu, kurio metu jis ir V. Putinas aptarė „kosmosą, taip pat dabartines bei ateities technologijas“.

Kremlius

D. Peskovas pridūrė, kad nei V. Putinas, nei Kremliaus pareigūnai su E. Musku nesikalba reguliariai.

„Milijardieriaus pokalbiai su V. Putinu ir Kremliaus pareigūnais rodo, kad jis vis labiau linksta peržengti verslo ribas ir gilintis į geopolitiką. Jis kelis kartus buvo susitikęs ir aptaręs reikalus su Argentinos prezidentu Javieru Miley, taip pat su buvusiu Brazilijos prezidentu Jairu Bolsonaro, kurį gynė per aršias diskusijas internete“, – rašo WSJ.

Muskas gali tarpininkauti Trumpo ir Putino sandoriui dėl Ukrainos?

„The Wall Street Journal“ taip pat rašo, kad E. Musko ryšiai su Kremliumi gali tapti neoficialiu kanalu rengiant būsimus susitarimus, kurių siekia D. Trumpas.

Amerikiečių milijardierius jau dvejus metus aktyviai palaiko ryšius su Rusijos lyderiu V. Putinu, ir šie kontaktai gali būti susiję su Ukraina, rodo minėtas plataus masto WSJ tyrimas.

D. Musko ryšiai su V. Putinu gali liudyti galimą D. Trumpo norą sudaryti su Rusija „didįjį sandorį“, kuris apimtų ir Ukrainos klausimus. E. Muskas, kaip vienas iš įtakingiausių D. Trumpo rinkimų kampanijos rėmėjų, gali tapti svarbia neoficialaus dialogo su Kremliumi grandimi, ypač atsižvelgiant į jo ryšius su Rusijos pareigūnais ir diskusijas dėl karo Ukrainoje užbaigimo sąlygų.

Elonas Muskas ir Donaldas Trumpas mitinge Butleryje, Pensilvanijoje

D. Trumpas ne kartą yra pareiškęs, kad norėtų pasiekti susitarimą su Rusija ir užbaigti karą Ukrainoje – tą jis padarytų intensyvesne užsienio politika nutraukdamas paramą šiam konfliktui. Atsižvelgiant į D. Musko kontaktus su V. Putinu, tokie pareiškimai atrodo kaip platesnės strategijos dalis – per tarpininkus sudaryti sąlygas susitarimui dėl Ukrainos ir įtraukti į tai verslo lyderius, turinčius pasitikėjimą abiejose pusėse. Taigi E. Musko ryšiai su Kremliumi gali būti neformalus kanalas pasiruošti būsimiems susitarimams, kurių sieks D. Trumpas, jei sugrįš į JAV prezidento postą.

Pasak politikos analitiko Jano Bremmerio, E. Muskas su V. Putinu kalbėjosi apie Kremliaus poziciją ir Rusijos „raudonąsias linijas“ dėl Ukrainos. Per vieną iš pokalbių su J. Bremmeriu E. Muskas perteikė V. Putino poziciją, jog Rusija siekia išlaikyti Krymo kontrolę ir užtikrinti Ukrainos neutralumą. Tą ji darys grasindama galimu branduoliniu smūgiu, jei Krymą būtų bandoma grąžinti Kyjivui. E. Muskas pareiškė manantis, kad „reikia daryti viską, kas įmanoma, kad tokio scenarijaus būtų išvengta“.

Vėliau, 2022 metais, E. Muskas platformoje X („Twitter“) paskelbė savo kelio į taiką Ukrainoje viziją, kuri, analitikų teigimu, atsispindėjo kai kurias Kremliaus sąlygas, visų pirma, Krymo pripažinimą Rusijos teritorija ir Ukrainos neutralumą neprisijungus prie NATO

Trumpo rinkiminei kampanijai Muskas paaukojo dešimtis milijonų

Milijardierius verslininkas E. Muskas iki šiol paaukojo apie 119 mln. dolerių, kad paremtų D. Trumpo rinkiminę kampaniją.

Iki spalio vidurio elektromobilių gamintojos „Tesla“ vadovas savo organizacijai „America PAC“, kuri didžiausią dėmesį skiria galimybei iškovoti pergalę rinkimams svarbiose valstijose, tokiose kaip Pensilvanija, pervedė 43,6 mln. dolerių. O nuo liepos iki rugsėjo pabaigos E. Muskas, kuris taip pat yra pasirodęs kai kuriuose D. Trumpo rinkiminiuose mitinguose, paaukojo apie 75 mln. dolerių.

Donaldas Trumpas

Tuo tarpu „America PAC“ tęsia savo kontroversiškąįą loteriją ir kiekvieną dieną kuriam nors registruotam rinkėjui padovanoja po 1 mln. dolerių. JAV žiniasklaida trečiadienį pranešė, kad JAV Teisingumo departamentas įspėjo E. Muską, jog atitinkama kampanija gali pažeisti rinkimų įstatymus. Ši iniciatyva, kuri tęsis iki pagrindinės rinkimų dienos lapkričio 5-ąją, skirta tiems registruotiems rinkėjams, kurie pasirašys peticiją dėl „žodžio laisvės ir teisės nešiotis ginklą“.

JAV rinkimų įstatymai draudžia mokėti žmonėms už balsavimą arba užsiregistravimą balsuoti. E. Muskas savo ruožtu argumentuoja, kad milijoninėmis dovanomis siekiama atkreipti daugiau dėmesio į minėtąją peticiją, todėl jos yra teisėtos.

D. Trumpas siekia sugrįžti į Baltuosius rūmus. Jis dėl prezidento posto varžosi su Demokratų partijos kandidate, dabartine viceprezidente Kamala Harris.

Kremlius neigia pranešimus apie slaptas Musko ir Putino derybas

Kremlius penktadienį paneigė laikraščio „The Wall Street Journal“ pranešimą, kad Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas ir milijardierius „SpaceX“ įkūrėjas Elonas Muskas nuo 2022 metų nuolat palaiko slaptą ryšį.

„Visa tai netiesa, visiškai melaginga laikraštyje paskelbta informacija“, – žurnalistams sakė Kremliaus atstovas spaudai Dmitrijus Peskovas, pridurdamas, kad V. Putinas „turėjo vieną kontaktą su E. Musku iki 2022 metų, jie kalbėjosi telefonu“ apie „ateities technologijas“, ir sakė, kad nuo to laiko daugiau ryšių nepalaikė.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (10)