Anot žurnalistų, pinigai keliavo 2018–2019 metas, o lėšos priklausė Sirijos centriniam bankui. Be to, kaip tikina FT šaltiniai, minimu laikotarpiu šalyje buvo fiksuojamas ryškus užsienio valiutos trūkumas. Jo teigimu, rezervai tuo metu buvo „praktiškai lygūs nuliui“.

Nepaisant to, B. al Assado valdžia į Maskvos Vnukovo oro uostą lėktuvais išgabeno 250 mln. dolerių ir eurų grynaisiais – 100 dolerių ir 500 eurų kupiūromis, pinigai svėrė 2 tonas.

Iš viso nuo 2018 metų kovo iki 2019 metų rugsėjo atliktas 21 toks valiutinis reisas. Visos į Rusiją atskraidintos lėšos nugulė Rusijos bankuose. Be to, B. al Assado šeima slapta Rusijoje įgijo aktyvų, taip pat ir prabangaus nekilnojamojo turto. Yra informacijos, kad Sirijos prezidentas prestižiniame Maskvos rajone nusipirko 19 apartamentų, kurių bendra vertė siekia ne mažiau 40 mln. dolerių.

2018–2019 metais, kai Sirijos centrinis bankas į Rusiją lėktuvais gabeno grynuosius, B. al Assado režimas, kaip primena FT, buvo labai priklausomas nuo karinės Rusijos paramos.

Šių metų lapkričio pabaigoje Sirijos opozicija, kurioje pagrindinis vaidmuo atiteko grupuotei „Hayat Tahrir al-Sham“, pradėjo puolimą iš Idlibo provincijos – pirmiausia antrajame pagal dydį šalies Alepo mieste, o paskui ir sostinėje Damaske. Gruodžio 8 dieną sukilėliai paskelbė nuvertę B. al Assado režimą.

KAIP ŽLUGO BASHARO AL ASSADO REŽIMAS

„Reuters“ praėjusią savaitę skelbė, kad nuverstas Sirijos prezidentas Basharas al Assadas beveik niekam neprasitarė, kad bėgs iš Sirijos, kai jo režimas buvo sužlugdytas. Savo padėjėjams, įvairiems pareigūnams ir netgi giminaičiams jis melavo arba visai nieko nesakė, „Reuters“ nurodė keletas įvykių liudininkų.

Šeštadienį, likus kelioms valandoms iki sprukimo į Maskvą, B. al Assadas įtikinėjo maždaug 30 į susitikimą gynybos ministerijoje susirinkusių kariuomenės ir saugumo pajėgų vadų, kad Rusijos karinė parama jau pakeliui, ir paragino sausumos pajėgas išsilaikyti, nurodė vienas iš susitikime dalyvavusių vadų, apie pasitarimą papasakojęs su sąlyga, kad nebus atskleista jo tapatybė.

Tą patį šeštadienį, baigęs darbą, savo administracijos vadovui B. al Assadas pasakė einąs namo, tačiau nuvyko į oro uostą, tvirtino nuverstojo prezidento padėjėjas iš artimiausios aplinkos.

Pasak padėjėjo, B. al Assadas net paskambino savo patarėjai ryšiams su žiniasklaida Buthainai Shaaban ir paprašė, kad ši nuvyktų į jo namus ir parašytų jam kalbą. B. al Assado namus B. Shaaban rado tuščius.

„B. al Assadas net nepabandė pasipriešinti, netgi nesutelkė savo karių, – sakė analitinio centro „Arabų reformų iniciatyva“ vadovas Nadimas Houri. – Jisai paliko savo šalininkus likimo valiai.“

Bėgimo plano B. al Assadas neatskleidė net savo jaunėliui broliui Maherui, elitinės 4-osios šarvuočių divizijos vadui. Anot vieno iš šaltinių, Maheras sraigtasparniu išskrido į Iraką, o iš ten – į Rusiją.