Apie tai pranešė laikraštis „The New York Times“, remdamasis Ukrainos kariškiais ir pareigūnais.

Elono Musko bendrovės „SpaceX“ valdoma „Starlink“ yra itin svarbi Ukrainos kariuomenei nuo pirmųjų karo su Rusija dienų, rašo leidinys.

Pažymima, kad prieš pat Rusijos kariams šį mėnesį kertant šiaurinę Ukrainos sieną, Ukrainos ginkluotųjų pajėgų 92-osios šturmo brigados kariai pastebėjo „Starlink“ signalo sutrikimus. Pasak Ukrainos karių, tai apsunkino jų komunikaciją ir padėties supratimą, todėl jie buvo priversti pereiti prie įprastinių tekstinių žinučių.

Pasak NYT, Ukrainos pareigūnai nurodė, kad Rusija įdiegė galingesnes elektroninio karo sistemas ir sudėtingesnes priemones, kad sutrikdytų „Starlink“ sistemos veiklą.

Straipsnyje pažymima, kad pastarieji sutrikimai greičiausiai yra pirmas kartas, kai rusams pavyko dideliu mastu sutrikdyti „Starlink“ veiklą, ir priduriama, kad, jei jiems ir toliau sektųsi, tai reikštų taktinį karo pokytį, kuris išryškintų Ukrainos pažeidžiamumą ir priklausomybę nuo E. Musko bendrovės teikiamų paslaugų. Kadangi JAV ir kitų šalių vyriausybės bendradarbiauja su „SpaceX“, šios nesėkmės sukeltų abejonių dėl „Starlink“ patikimumo kovojant su techniškai pajėgiu priešininku.

Šią savaitę duodamas interviu Ukrainos vicepremjeras inovacijų, plėtros, mokslo ir technologijų klausimais, skaitmeninės transformacijos ministras Mychailas Fiodorovas sakė, kad neseniai įvykdytai atakai prieš „Starlink“ Rusija greičiausiai panaudojo kokią nors pažangesnę technologiją.

Anksčiau ši tarnyba puikiai pasirodė kovoje su e. karo kliūtimis mūšio lauke. Tačiau dabar rusai išbando įvairius mechanizmus, kad sutrikdytų „Starlink“ ryšio kokybę, nes jis labai svarbus Ukrainai, sakė M. Fiodorovas, nesileisdamas į detales apie tai, ką jis pavadino galingomis elektroninio karo sistemomis.

Jis pridūrė, kad Ukraina palaiko ryšius su „SpaceX“, kad išspręstų šį skubų klausimą. Bendrovė į leidinio prašymą pateikti komentarą neatsakė.

Buvęs Pentagono pareigūnas ir elektroninės karybos ekspertas Kari A. Bingenas mano, kad „Starlink“ ryšys galėjo būti sutrikdytas panaudojus galingus radijo dažnius ryšio kanalams slopinti. Slaptos atakos paprastai vykdomos iš transporto priemonės su dideliu radijo bokštu.

Ekspertų nuomone, Rusija galėjo panaudoti specialias elektroninės kovos sistemas, sumontuotas dronuose, kad paveiktų „Starlink“ GPS signalą.

Pažymima, kad „Starlink“ nėra parduodamas tiesiogiai Rusijai. Tačiau šiais metais Ukrainos pareigūnai viešai išreiškė susirūpinimą, kad Rusijoje naudojami per tarpininkus įsigyti terminalai.

Kaip anksčiau pranešė „Ukrinform“, Pentagono atstovams, bendradarbiaujantiems su bendrove „SpaceX“, pavyko užblokuoti neteisėtą Rusijos kariuomenės naudojimąsi „Starlink“ palydovinio ryšio terminalais.

Šaltinis
Temos
Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją