Laikraštis citavo tris šaltinius, sakiusius, kad sprendimas nėra galutinis, bet atrodo, kad D. Trumpas apsisprendė dėl M. Rubio, jam lojalaus asmens, kurio nepasirinko kandidatu į viceprezidentus. Pastarąją savaitę M. Rubio buvo nuolat minimas kaip vienas iš pirmaujančių vadovauti JAV diplomatijai, kartu su buvusiu ambasadoriumi Vokietijoje Ricu Grenellu.

Kubietiškų šaknų turinčio kongresmeno vanago paskyrimas žymi reikšmingą posūkį jo santykiuose su D. Trumpu. 2016 m., kai jiedu varžėsi dėl Respublikonų partijos nominacijos kandidatuoti į prezidentus, M. Rubio vadino D. Trumpą „aferistu“ ir „vulgariausiu žmogumi, kada nors siekusiu prezidento posto“.

Gimęs imigrantų iš Kubos šeimoje Majamyje, M. Rubio 1993 m. baigė politikos mokslų studijas Floridos universitete. Jis buvo išrinktas į JAV Senatą 2010 m., jo kampaniją palaikė kraštutinės dešinės respublikonų, susivienijusių po Baracko Obamos išrinkimo prezidentu, Arbatos partijos judėjimas.

M. Rubio nuosekliai laikėsi respublikonams būdingų nuostatų įvairiais tarptautiniais klausimais, įskaitant Rusijos įsiveržimą į Ukrainą, tačiau dabar yra linkęs pritarti D. Trumpo prioritetams ir skeptiškam jo požiūriui į nuolatinę karinę paramą Kyjivui.

Nors iš pradžių M. Rubio buvo vienas uoliausių Ukrainos gynėjų, balandžio mėnesį jis balsavo prieš papildomo finansavimo įstatymo projektą, pagal kurį Ukrainai buvo skirta apie 61 mlrd. dolerių, ir tuo metu paaiškino, kad atmetė šį teisės aktą, nes nemanė, kad jis galėtų tinkamai išspręsti imigracijos keliamas problemas.

„Nesu Rusijos pusėje, tačiau, atsižvelgiant į realybę, karas Ukrainoje, deja, turėtų pasibaigti derybomis“, – rugsėjo pabaigoje duodamas interviu sakė M. Rubio.

„Aš pats, mes ir, manau, Donaldas Trumpas norime, kad Ukraina tose derybose turėtų kuo daugiau pranašumų“, – pridūrė jis.

Floridos senatorius taip pat palaikė respublikonų kandidatą į viceprezidentus JD Vance’ą, pasakiusį, esą, taikus susitarimas gali atrodyti kaip „dabartinė demarkacinė linija tarp Rusijos ir Ukrainos – tokia demilitarizuotoji zona“.

„Manau, kad susitarimas atrodys taip, kaip nuspręs šalys, kai dėl jo derėsis. Akivaizdu, kad V. Zelenskis iš anksto nepasakys, kaip jis atrodys, – nepadarys to dėl derybinės pozicijos, – kalbėjo M. Rubio. – Taigi, aš suprantu, kodėl jis nenorėtų iš anksto apibrėžti, kaip [susitarimas] atrodys.“

„Bet mes, amerikiečiai, investuojame milijardus dolerių į štai šias pastangas, todėl, manau, yra svarbu, kad, investuodami tokias sumas, galėtume pasakyti Amerikos mokesčių mokėtojams: „Štai kam skiriami tie pinigai“. Pagaliau, šis karas juk ne begalinis, tiesa?“

Paklaustas, ar jam būtų priimtinas JD Vance’o pasiūlymas dėl demarkacijos linijos, M. Rubio mėgino išsisukti ir nurodė, kad jam būtų priimtinas derybų keliu pasiektas susitarimas, kuris galėtų užbaigti karo veiksmus ir būtų palankus Ukrainai, t. y. išsaugotų jos suverenitetą. Paklaustas, ar tai reiškia, kad jis nepritaria JD Vance’o pareiškimams, jis pakartojo neturįs jokių išankstini nuostatų.

„Svarbiausia šiuo atveju, kad pasibaigtų karo veiksmai ir Ukraina galėtų užsiimti ekonomikos atkūrimu, o žmonės – grįžti namo. Juk milijonai žmonių turėjo palikti šalį, – sakė M. Rubio. – Jiems tai didžiulis sukrėtimas. Tačiau derybos yra [ukrainiečių] reikalas. Aš tiktai noriu, kad jie turėtų daugiau galimybių negu V. Putinas.“

Šaltinis
Temos
Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (3)