Kaip pranešė Lietuvos kariuomenė, jos vyks Švenčionių ir Klaipėdos rajonuose bei Kazlų Rūdoje esančiuose poligonuose.

Mokymuose dalyvaus Lietuvos kariuomenės Sausumos pajėgų artilerijos vienetai, taip pat Lietuvoje dislokuotų NATO priešakinių pajėgų kovinės grupės bei JAV 82-ojo artilerijos pulko 1-ojo bataliono kariai ir karinė technika.

Susiję straipsniai

Pratybose „Ugninis Griausmas 2024“ bus treniruojamas ir vertinamas vienetų gebėjimas efektyviai vykdyti netiesioginės ugnies uždavinius bei gerinama sąveika tarp sąjungininkų jungtinės ugnies paramos vienetų.

Jų metu Kairių ir Generolo Silvestro Žukausko poligonuose vyks Lietuvos ir sąjungininkų artilerijos sistemų bei minosvaidžių koviniai šaudymai, o Kazlų Rūdos poligone treniruosis jungtinės paramos ugnimi valdymo specialistai.

Karinės pratybos truks iki penktadienio.

Didžiausios mobilizacinės sistemos patikrinimo pratybos „Vyčio skliautas 2024“

Pirmadienį prasideda keturias dienas truksiančios didžiausios Nacionalinės mobilizacinės sistemos patikrinimo pratybos „Vyčio skliautas 2024“.

Rugsėjo 23-26 dienomis šalyje vyksiančias pratybas koordinuoja Nacionalinis krizių valdymo centras (NKVC) bei Mobilizacijos ir pilietinio pasipriešinimo departamentas. Pagrindinis pratybų tikslas – įvertinti Valstybės mobilizacinės sistemos būklę, kaip veiktų esminis valstybės persitvarkymas ir išteklių sutelkimas pasirengiant šalies gynybai ir vykdant gyvybiškai svarbias funkcijas kritiniu momentu.

Tokio masto pratybos Lietuvoje vyksta pirmą kartą.

Kaip praneša Vyriausybė, pratybų dalyviai veiks simuliuojamoje hibridinių ir konvencinių grėsmių aplinkoje, pateikiant kuo realesnę situaciją. Sprendžiant įvairias situacijas bei praktiškai išbandant tarnybų veiklą, bendradarbiavimą su visuomene ir NVO, siekiama identifikuoti silpnąsias grandis, didžiausias rizikas, kylančias valstybei, kai dėl priešiškų veiksmų patiriamos masinės informacinės ir kibernetinės atakos dingsta elektros energijos tiekimas, neveikia mobilus ryšys ir internetas, sutrinka gyventojų perspėjimo ir informavimo sistemos, vykdomos diversijos bei būtina gyventojų evakuacija. Atsižvelgiant į pratybų rezultatus bus atnaujintos institucijų bei įstaigų mobilizacinės užduotys bei sustiprinta sąveika.

Nurodoma, kad pratybose dalyvauja Vyriausybės kanceliarija, visos ministerijos, Mobilizacijos ir pilietinio pasipriešinimo departamentas, Valstybės saugumo departamentas (VSD), kariuomenės Gynybos štabas, Lietuvos aukščiausiasis teismas, Lietuvos bankas bei Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba, kurie visi kartu sudaro Valstybės mobilizacijos operacijų centrą (VMOC).

VMOC įsteigiamas šalyje paskelbus mobilizaciją ir yra atsakingas už visų šalies institucijų veiklos koordinavimą, užtikrinant gyvybiškai svarbias valstybės funkcijas – būtiniausių paslaugų gyventojams tiekimą, resursų telkimą, infrastruktūros priežiūrą ir kt. Vyriausybės kanclerės Giedrės Balčytytės vadovaujamo VMOC veiklą įgalintų į vieną bendrą darinį susijungiantis NKVC bei Mobilizacijos ir pilietinio pasipriešinimo departamentas. Svarbu pažymėti, kad VMOC bus pagrindinė šių pratybų auditorija.

Be minėtų institucijų pratybose taip pat dalyvaus visos 60 savivaldybių administracijų, nevyriausybinės organizacijos bei kitos institucijos ir įstaigos, turinčios mobilizacinių užduočių. Numatoma, kad pratybose dalyvaus apie tūkstantis valstybės tarnautojų, pareigūnų, savivaldybių atstovų bei savanorių.

Pratybų metu bus tikrinama sąveika su savivaldybėmis, krašto apsaugos sistema, treniruojamas gynybai reikalingų resursų telkimas ir savivaldybių veiklos organizavimas, jų darbas su bendruomene bei sąveika su komendantūromis. Bus testuojami Jungtinės priimančios šalies paramos koordinavimo komiteto aktyvavimo mechanizmai, valstybės rezervo aktyvavimo mechanizmai, NVO integravimas į mobilizacinių užduočių vykdymą, padedant užtikrinti sklandžią evakuaciją, aprūpinimą maistu ir t.t.

NKVC atkreipia gyventojų dėmesį, kad pratybose dalyvauja tik į mobilizacinę sistemą įtrauktos valstybės institucijos ir įstaigos bei įmonės, gyventojų kasdienės veiklos šios pratybos netrikdys. Pratybų metu didesnį žmonių susibūrimą bus galima matyti Grigiškėse (Šviesos g. 16), kur rugsėjo 24-26 dienomis vyks praktinė pratybų dalis: steigiamas tarpinis gyventojų evakuacijos centras, jame bus tikrinama sąveika tarp NVO ir valstybės institucijų esant dideliems evakuacijos srautams galimai ne tik iš Lietuvos, bet ir kitų Baltijos valstybių. Taip pat praktinė pratybų dalis vyks Vilniaus ir Lentvario traukinių stotyse, kur kartu su Maltos ordino pagalbos tarnyba bus imituojamas gyventojų, ligonių, žmonių su negalia, kitų pažeidžiamų visuomenės grupių evakavimas tam pritaikytais traukinių vagonais. Organizatoriai prašo vietos gyventojų supratingumo dėl galimo padidėjusio žmonių ir transporto srauto.

Kilus klausimams, susijusiems su vykdomomis pratybomis, gyventojai gali kreiptis trumpuoju humanitarinės pagalbos numeriu 111, kurį Lietuvos Raudonasis Kryžius bus įsteigęs kaip informacinę liniją informacijai, susijusiai su pratybomis, teikti.

Šaltinis
Temos
Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (2)
Pažymėti
Dalintis
Nuomonės