Pareigūnai pradėjo tyrimą
Į „Delfi“ kreipėsi šaltiniai, kurie atkreipė dėmesį į didžiules atliekų krūvas Vilniaus Jočionių g. 53A, netoli Gariūnų turgavietės.
Tai yra privatus sklypas ir pažiūrėjus į aktualiausias palydovines nuotraukas jose jokių atliekų krūvų nematyti. Tačiau nuvykus į vietą matyti ganėtinai didelis atliekų sąvartynas. Taigi, galima daryti prielaidą, kad atliekos į šį sklypą buvo suvežtos sąlyginai neseniai.
Pasiekti šį sklypą gali visi. Jis nėra aptvertas. Tiesa, aplink jį – purvynai. Privažiavimas išmaurotas.
Gavę šaltinių informaciją kreipėmės į Aplinkos apsaugos departamentą, kuris Lietuvoje vykdo atliekų kontrolę.
AAD paklausėme, ar šiuo atveju yra išduotas leidimas versti atliekas.
Pareigūnai informavo, kad tokio leidimo nėra: „Šioje vietoje leidimas tokiai veiklai nėra išduotas. Aplinkos apsaugos departamento pareigūnai pradėjo tyrimą dėl galimai neleistinai išpiltų atliekų.“
Aktyvių veiksmų Aplinkos apsaugos departamento pareigūnai ėmėsi ketvirtadienį.
„Šiandien (ketvirtadienį – red. past.) Aplinkos apsaugos departamento pareigūnai gavo pranešimą apie įvykį ir pradėjo tyrimą dėl galimai neteisėtos veiklos šioje vietoje“, – teigė AAD atstovai.
Pareigūnai, atvykę į vietą, užfiksavo supiltas atliekas.
„Taip pat šiandien (ketvirtadienį – red. past.) buvo atliktas patikrinimas vietoje ir fiksuotos išpiltos atliekos. Toliau bus atliekami tolimesni tyrimo veiksmai – tikslinamasi, kas valdo teritoriją ir kas yra atsakingas už atliekų išpylimą“, – teigė AAD atstovai.
Taršos leidimas nėra išduotas
Aplinkos apsaugos agentūros atstovas Vaidotas Norkus „Delfi“ teigė, kad UAB „Investum Group“ buvo pateikusi paraišką taršos leidimui gauti, tačiau Agentūra 2024-10-28 priėmė sprendimą nepriimti paraiškos ir įmonei pateikė pastabas.
„Taigi, taršos leidimas minėtu adresu nėra išduotas ir įmonė šioje vietoje neturi teisės laikyti ar apdoroti atliekų“, – teigė V. Norkus.
Anot jo, aplinkosauginę kontrolę vykdo Aplinkos apsaugos departamentas. „Tad jis, gavęs informaciją apie atliekų tvarkymo veiklą neturint leidimo, turėtų imtis veiksmų teisės aktuose nustatyta tvarka“, – aiškino V. Norkus.
Sklypo savininkai
Registrų centro duomenimis, šis 2.4258 ha sklypas priklauso UAB „Nekilnojamojo turto fondui“. Tačiau dalis šio sklypo (0.43 ha) yra išnuomota UAB „Investum Group“.
Šios įmonės Registrų centrui yra nurodyti tokie tikslai: atliekų surinkimas; atliekų tvarkymas ir šalinimas; medžiagų atgavimas; regeneravimas ir kita atliekų tvarkyba; statinių nugriovimas ir statybvietės paruošimas ir kt.
Registrų centro duomenimis, UAB „Investum Group“ vadovas ir savininkas yra Anatolij Muravskij.
Registrų centre nurodyta, kad įmonė žemės sklypo nuomos sutartį pasirašė šių metų sausio pradžioje. Nuomos terminas – iki 2025 m. spalio 31 d.
„Delfi“ su klausimais kreipėsi į sklypo savininką ir nuomininką. Nuomininko atsakymo kol kas negavome. Jeigu atsakymus gausime vėliau, straipsnį papildysime.
UAB „Investum Group“ jau publikavus straipsnį atsiuntė trumpą komentarą. „Perimsime sklypą iš ankstesnio valdytojo, kai jis bus išvalytas nuo anksčiau užterštų įvairių medžiagų. Nuo praėjusių (2023 metų pabaigos) tą ir daro viena iš tokias paslaugas siūlančių tiekėjų. Sklypą jie turi sutvarkyti iki šių (2024 metų) pabaigos“, – teigė įmonės atstovai.
Jau publikavus straipsnį, pirmadienį komentarą dėl situacijos Jočionių g. 53A atsiuntė UAB „Švarista“.
„Kaip Jums turėtų būti žinoma, ir kas reguliariai fiksuojama GPAIS sistemoje, nuo 2023 metų spalio esame sudarę sutartį su UAB „NT Fondas“ dėl šio sklypo tvarkymo. Pagal sutartį esame įsipareigoję sklypo savininkams sutvarkyti jame esančias atliekas.
Praėjusiais metais pasirašydami sutartį įvertinome situaciją ir buvome sudarę veiksmų planą, kuris leido objektyviai tikėtis, jog visos atliekos iš sklypo teritorijos bus pašalintos pagal tuo metu sudarytą grafiką, t.y. iki 2024 metų rugsėjo pabaigos. Deja, nuo mūsų bendrovės nepriklausančių aplinkybių atskirų kategorijų atliekų priėmimas į regione veikiančias tų kategorijų atliekų tvarkymo aikšteles buvo ne kartą sutrikęs, o atskirais atvejais netgi visai sustabdytas. Be to, tvarkymo metu paaiškėjo, kad pačiame sklype iš ankstesnių veiklų buvo likę daug išoriškai neidentifikuotų atliekų, kas iš esmės apsunkino tvarkymo eigą. Dėl šių priežasčių savo laiku ir pagal sutartyje numatytą tvarką atliekų priduoti teisėtiems atliekų tvarkytojams nespėjome, todėl galutinis sklypo sutvarkymo terminas yra nukeltas iki š.m. pabaigos.
Jūsų pateiktų klausimų dėl sklypo užteršimo atskirų kategorijų atliekomis šiuo metu pakomentuoti nėra galimybių, nes pagal aukščiau minėtą sutartį bendrovė vykdo tvarkymo darbus“, – nurodė įmonės atstovai.
Siekė gauti taršos leidimą
Viešojoje erdvėje „Delfi“ rado UAB „Investum Group“ užpildytą paraišką taršos leidimui gauti. Įmonės atstovas ją elektroniniu parašu pasirašė šių metų spalio 2 d.
Paraiškoje nurodytas toks ūkinės veiklos pavadinimas – statybinių atliekų tvarkymo aikštelė.
„Įrenginyje (stacionariame technikos objekte), kuriame bus vykdoma ūkinė veikla, bus eksploatuojami mobilūs atliekų tvarkymo įrenginiai: statybinių atliekų tvarkymo įrenginys, ekskavatorius įrenginys KLEEMANN MOBICAT MC 100(I) EVO arba kitas analogiškas įrenginys, skirtas skaldos paruošimui, smulkinimui arba kaušu pakrovimui į akmenskaldę, kurio pajėgumas 45 t/val. (9.96 t per dieną). Per metus didžiausias galimas pagaminti produkcijos kiekis 2880 – tonų“, – teigiama dokumente.
Ten pat nurodoma, kad atliekos (betonas, plytos ir mišrios statybinės ir griovimo atliekos) bus priimamos iš fizinių ar juridinių asmenų, prieš tai identifikuojant atliekas, patikrinant jų kiekį, kad neviršytų didžiausią leidžiamą laikyti/priimti atliekų kiekį.
„Mišrios statybinės ir griovimo atliekos bus pakraunamos į bendrovei priklausančias dengtas transporto priemones ir vežamos į atliekų smulkinimo aikštelę. Mišrios statybinės ir griovimo atliekos į atliekų smulkinimo aikštelę gali būti pristatomos ir atliekų turėtojui priklausančiu transportu.
Atliekų transportavimui UAB „Investum Group“ eksploatuoja autosavivartį MAN (33 t). Priimamos tik švarios betono, plytų ir mišrios statybinės atliekos su metalo, medienos, plastiko ir bituminių dangų, ne didesniu nei 3-5 proc. priemaišų kiekiu. Vėliau atliekos pasveriamos su 60 t metrologiškai patikrintomis svarstyklėmis ir gabenamos į atliekų tvarkymo objektą ir atliekų saugojimo zonas.
Atgabentų atliekų kiekis žymimas GPAIS sistemoje, vadovaujantis galiojančiomis Atliekų susidarymo ir tvarkymo apskaitos ir ataskaitų teikimo taisyklėmis. Priėmus atliekas atliekų turėtojui išrašomas perdavimo-priėmimo aktas. Priimtos atliekos iki perdirbimo sandėliuojamos atliekų tvarkymo aikštelėje, kurio bendras plotas – 185 m2. Vienu metu aikštelėje laikoma ne daugiau kaip 98 t perdirbimui tinkamų atliekų. Mišrios statybinės atliekos ir betono, plytų, čerpių ir keramikos gaminiai mišiniai bus rūšiuojama statybinių atliekų saugojimo vietoje, vieno darbuotojo pagalba, atrenkant iš jų pašalines atliekas.
Į aplinką bus išmetamas anglies oksidas CO, pervežant išrūšiuotas betono ir plytų atliekas, į jų laikinojo saugojimo vietas. Vėliau frontalinio krautuvo pagalba atliekos kodu 17 01 01 ir 17 01 02 iš atliekų saugojimo vietos pakraunamos į mobilų trupinimo įrenginį. Planuojamos perdirbamų atliekų kiekis – 3000 t/m. Betono ir plytų atliekos bus smulkinamos tokioms atliekoms susidarius, 6 darbo dienas per savaitę, viena pamaina.
Betono ir plytų atliekų perdirbimas bus vykdomas atliekų smulkinimo aikštelėje, kurios plotas yra 0.43, nuomos sutartimi priklausanti UAB „Investum group“ (teritorija – red. past.). Betono ir plytų atliekų tvarkymui bus naudojamas mobilus trupinimo įrenginys KLEEMANN MOBICAT MC 100(I) EVO, kurio našumas – 45 t/val. Esant reikalui gali būti naudojamas ir kitų markių panašių parametrų trupinimo įrenginys.
(…) Pagamintos skaldos mėginiai bus pristatyti akredituotai statybinių produktų sertifikavimo laboratorijai, kurioje bus atliktas statybos produktų eksploatacinių savybių pastovumo vertinimas ir tikrinimas pagal statybos techninį reglamentą STR 1.01.04:2015 bei pagal Statybos produktų reglamentą (ES) Nr. 305/2011. Galiausiai po malimo betono ir skaldos atliekos frontalinio krautuvo pagalba bus pervežamos ir sandėliuojamos joms skirtoje vietoje ant žemės po atviru dangumi. Skalda bus realizuojama klientams. Betono ir skaldos malimo metu susidariusios atliekos pakraunamos į laikinam laikymui skirtus metalinius konteinerius ir perduodama atliekų tvarkytojams“, – rašoma dokumente.
Šis tyrimas parengtas dalinai finansuojant Medijų rėmimo fondui.