Teiginiai
Pavojingas priedas E407 kelia grėsmę sveikatai.
Verdiktas
Iš dalies melas. E407 maisto priedas, kuris vadinamas karageninu, iki šiol yra pripažįstamas kaip nekenksmingas sveikatai. Tačiau tyrimus atlikę Vokietijos mokslininkai padarė išvadą, kad padidėjęs karagenino vartojimas gali sutrikdyti žarnyno barjerinę funkciją žmonėms. Tačiau mokslininkai pabrėžė, kad būtina atlikti daugiau ir išsamesnių tyrimų.
Melo detektoriaus komentaras
„Vokiečių mokslininkų atlikti tyrimai įspėja, kad maisto priedas E407 (karageninas) sukelia organizmo uždegimus, dėl kurių gali atsirasti opų, padidėti cukraus kiekis kraujyje ir atsirasti insulino problemų. Ypač nukenčia apkūnūs vyrai, kuriems pasireiškė padidėjęs smegenų kraujagyslių uždegimas“, – teigiama socialinio tinklo įraše. Tačiau ne visi šie teiginiai yra tiesa.
Jau anksčiau buvo žinoma, kad maisto priedas karageninas (E 407) gali būti atsakingas už lėtinių uždegiminių žarnyno ligų, opų išsivystymą ir padidėjusį cukraus kiekį kraujyje gyvūnams. Bene pirmą kartą tyrimai atlikti su su žmonėmis.
Diuseldorfas mokslininkų atliktame tyrime dalyvavo 20 vyrų. Vieni jų vartojo padidintą karagenino dozę, o kiti placebą. Intervencija truko 2 savaites.
„Šis tyrimas pateikia įrodymų, kad padidėjęs karagenino vartojimas gali sutrikdyti žarnyno barjerinę funkciją žmonėms. Nors trumpalaikis padidintos dozės karagenino vartojimas neturėjo įtakos viso kūno jautrumui insulinui jauniems, metaboliškai sveikiems dalyviams, sąveika su KMI (kūnos masės indeksu) rodo karagenino poveikį jautrumui insulinui tiems, kurių KMI yra didesnis. Rezultatai reikalauja atsargumo vartojant karagenino turinčius maisto produktus, ypač tiems, kurie linkę susirgti 2 tipo diabetu. Norint patikrinti karagenino poveikį padidintos rizikos populiacijai, reikia atlikti tolesnius tyrimus“, – teigiama tyrimo išvadose (čia).
„Mūsų tyrimas rodo, kad karagenino vartojimas panašus į tai, kas buvo pastebėta atliekant tyrimus su gyvūnais, gali pabloginti žarnyno barjerinę funkciją“, – aiškino prof. Robertas Wagneris, vienas iš tyrimo autorių. Jis pabrėžė, kad tai gali turėti ilgalaikių pasekmių sveikatai ir padidinti uždegiminių ligų riziką. Tačiau sykiu jis akcentavo tolesnių karagenino poveikio žmogaus organizmui tyrimų svarbą. „Atsižvelgiant į tai, kad karageninas plačiai naudojamas maisto produktuose, į galimą pavojų sveikatai reikėtų žiūrėti rimtai“, – daro išvadą prof. R. Wagneris (čia).
Karageninas gaminamas iš įvairių Rhodophyceae šeimos raudonųjų jūros dumblių dalių. Jis dažniausiai naudojamas maisto produktams tirštinti, tačiau jis neturi maistinės vertės. Karageninas į perdirbtus maisto produktus dedamas nuo šeštojo dešimtmečio (čia).
Karageninas neturi skonio ar maistinės vertės, jis yra naudingas tirštiklis ir stabilizatorius. Kai kurie gamintojai įtraukia jį į tokius produktus kaip šokoladinis pienas, kad pienas nesiskirtų. Jis taip pat gali pakeisti riebalus neriebiuose maisto produktuose ir pieno pakaitaluose, skirtuose veganų rinkai. Kai kurie gamintojai karageniną naudoja kaip rišiklį perdirbtoje mėsoje. Kiti jo suleidžia į iškeptą paukštieną, kad mėsa suminkštėtų ir ilgiau išliktų sultinga. Įmonės dažnai naudoja karageniną kaip veganišką želatinos alternatyvą, pavyzdžiui, desertuose. Tai taip pat įprastas naminių gyvūnėlių maisto konservų ingredientas. Ne maisto produktuose, tokiuose kaip oro gaivikliai ir dantų pasta, taip pat dažnai yra karagenino (čia).
Šios dienos duomenimis, karageninas yra nepavojingas vartoti. Jo vartojimą leidžia tiek JAV maisto ir vaistų agentūrą, tiek Europos maisto saugos agentūra, tačiau jos pateikia rekomenduojamas paros dozes (čia).