Gandus, esą Milane įsikūręs universitetas uždraudė F. Dostojevskio literatūros kursą išprovokavo kovo 2 d. „Twitter“ socialiniame tinkle patalpinta žinutė. Jos autorė skelbia (pateikiame vertimą iš anglų į lietuvių kalbą – aut. past.): „Italijos pagrindinis universitetas Milane uždraudė mokyti apie Fiodorą Dostojevskį, nes jis yra rusų rašytojas. Dostojevskis buvo išsiųstas į Sibiro darbo stovyklas už tai, kad skaitė carinėje Rusijoje uždraustas knygas. Mes pasieksime neapykantos ir kvailumo lygį, kuris, maniau, niekada nebuvo įmanomas.“

Žinutės ekranvaizdžiais pasidalino ir lietuviškos „Facebook“ socialinio tinklo paskyros.

Visų pirma, įtarimą kelia vien tai, kad žinutės autorė tiksliai neįvardina, kuriame Milano universitete neva buvo uždrausta dėstyti F. Dostojevskio literatūrą, mat šiame Italijos mieste jų yra 8.

Atlikus paiešką internete pavyko išsiaiškinti, kokio universiteto priimti sprendimai galėjo išprovokuoti atsaką socialiniuose tinkluose, tai – Milano-Bikoka universitetas. Jis nėra pagrindinis Milane įsikūręs universitetas. Pagal reitingus, iš 7 į geriausių universitetų sąrašą patekančių universitetų mieste jis užima trečią vietą, o pagal studentų skaičių Milano-Bikoka universitetą dvigubai lenkia Milano universitetas. Be to, „Twitter“ žinutėje įvykusi situacija nupasakota netiksliai – tikroji įvykių versija yra mažiau dramatiška, nei skelbiama socialiniuose tinkluose.

Prasidėjus Rusijos invazijai Ukrainoje Milano-Bikoka universitetas iš tiesų paskelbė priėmęs sprendimą atidėti nemokamą ir visiems atvirą keturių paskaitų apie F. Dostojevskio literatūrą kursą. Apie tai buvo pranešta kursą turėjusiam dėstyti Italijos rašytojui, vertėjui ir tinklaraštininkui Paolo Nori, 2021 m. išleidusiam knygą apie šį autorių pavadinimu „Tai dar kraujuoja. Neįtikėtinas Fiodoro M. Dostojevskio gyvenimas“ (it. – „Sanguina ancora. L'incredibile vita di Fëdor M. Dostoevskij“).

Reaguodamas į tokį universiteto pareiškimą, P. Nori kovo 1 d. apie tai paskelbė „Instagram“ patalpintame vaizdo įraše. Rašytojo teigimu, grįžęs namo jis rašo Milano-Bikoka universiteto laišką, kuriame buvo rašoma: „Mielas profesoriau, šį rytą didaktikos prorektorius mane informavo apie rektoriaus priimtą sprendimą atidėti kursą apie Dostojevskį, siekiant išvengti bet kokios kontraversijos, ypač vidinės, nes šiuo metu išgyvenamas didelės įtampos laikas“.


Vis dėlto, kovo 2 d. Milano-Bikoka universitetas paviešino žinią apie pasikeitusį sprendimą ir nurodė, kad P. Nori, vis dėlto, galės dėstyti kursą apie F. Dostojevskį tuo laiku, kada jis ir buvo numatytas. Universiteto socialinėse paskyrose išplatintuose pranešimuose nurodyta, kad universitetas nesiekė cenzūruoti rusų autorių ir atsiprašė už klaidą ir nesusipratimą, įvykusį didelės įtampos metu.

Iš karto po to, kai universitetas paskelbė šią žinią, žurnalistams P. Nori pakomentavo dar nenusprendęs, ar norės dėstyti numatyta keturių paskaitų kursą šiame universitete, tačiau galiausiai Milano-Bikoka universiteto didaktikos prorektorius komentaras privertė profesorių atsisakyti numatyto kurso. Universiteto didaktikos prorektorius Maurizio Casiraghi pakomentavo, kad universitete nebuvo ketinama uždrausti mokyti studentus apie F. Dostojevskį, tačiau, reaguojant į susiklosčiusią situaciją, priimtas sprendimas atidėti kursą, kad į jį būtų įtraukta ir Ukrainos autorių.


Toks paaiškinimas netiko P. Nori – profesorius patvirtino priėmęs sprendimą kursą apie F. Dostojevskį dėstyti kuriame nors kitame universitete, nes nėra įsigilinęs į ukrainiečių literatūrą, be to, jam nėra priimtina idėja, kad universitetas gali kaltinti F. Dostojevskio literatūrą keliant įtampą. „Nemanau, kad kalbėdamas apie rusų autorių būtinai turi kalbėti ir apie ukrainiečių autorių, bet kiekvienas turi savo nuomonę. Jei jie taip galvoja – tegu sau. Aš neišmanau ukrainiečių autorių, taigi, išlaisvinsiu juos (universitetą – aut. past.) nuo įsipareigojimų dėl kurso, kurį turėjo vesti Bikoka universitete ir vesiu jį kitur (dėkoju visiems, kurie pasisiūlė – atsakysiu už kelių dienų“, – tokia replika pasidalijo P. Nori.

Išvados

Milano-Bikoka universitetas neuždraudė dėstyti kurso apie rusų literatūros klasiką F. Dostojevskį, tačiau sukėlė kritikos bangą dėl sprendimo atidėti šį kursą, siekiant papildyti jį ir Ukrainos autoriais. Vėliau universitetas pakeitė savo nuomonę ir pranešė, kad numatytas kursas įvyks laiku, tačiau dėstytojas, turėjęs vesti keturių paskaitų ciklą, P. Nori, galiausiai nusprendė atsisakyti šio pasiūlymo ir kursą pasiūlyti kitam universitetui.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją