Teiginiai
Ir 2024 m. liepą į Donaldo Trumpo gyvybę pasikėsinęs Thomas Matthew Crooksas, ir 2025 m. sausio 2 d. automobilį prie D. Trumpui priklausančio viešbučio susprogdinęs Matthew Livelsbergeris aktyviai palaikė Ukrainą.
Verdiktas
Manipuliacija. Nėra jokios informacijos, kad T. M. Crooksas būtų palaikęs Ukrainą. Tuo metu M. Livelsbergeris 2016 m. tarnavo Ukrainoje, taip pat jo žmona „Facebook“ pasidalijo nuotrauka, kur jis vilki marškinėliais su užrašu „Slava Ukraini!“
Melo detektoriaus komentaras
Socialiniuose tinkluose dalijamasi pranešimu, kad ir išpuolio prie D. Trumpo priklausančio viešbučio kaltininkas, ir pernai vasarą į D. Trumpą šovęs asmuo buvo aktyvūs Ukrainos palaikytojai.
„Tiek pamišėlis, susprogdinęs kibernetinį sunkvežimį prie @realDonaldTrump viešbučio, tiek pamišėlis, bandęs nužudyti Trumpą Floridoje, buvo atsidavę ukrainiečiai. Jie dar nesibaigė nei su Trumpu, nei su @elonmusk. Laukia pavojingos dienos“, – rašoma pranešime.
Tai akivaizdus prastos kokybės vertimas iš anglų kalba platinamos analogiškos melagienos.
Kas buvo Thomas Matthew Crooksas?
Thomas Matthew Crooksas 2024 m. liepos 13 d. pasikėsino į tuo metu JAV prezidento posto siekusio D. Trumpo gyvybę. 20-metis į kandidatą paleido aštuonis šūvius ir sužalojo jam ausį. Išpuolis įvyko per D. Trumpo mitingą Pensilvanijos valstijoje.
Iškart po pasikėsinimo rusų gretose nuskambėjo sąmokslo teorijos apie Ukrainos sąsajas su išpuoliu. Pavyzdžiui, rusų kolaborantas ir Federacijos tarybos Tarptautinio komiteto narys iš laikinai okupuoto Krymo Sergejus Cekovas, paragino JAV valdžios institucijas apsvarstyti galimybę, kad į pasikėsinimą įsitraukė Ukrainos specialiosios tarnybos.
Tariamas Ukrainos sąsajas S. Cekovas įžvelgė dėl to, kad Ukraina „ne kartą labai nepalankiai atsiliepė apie D. Trumpą, kuris pažadėjo nutraukti karinį konfliktą Ukrainoje, jei bus išrinktas JAV prezidentu“.
Rusai socialiniuose tinkluose taip pat platino šią „Instagram“ paskyrą, kurioje matomas Ukrainą palaikantis paveikslėlis, teigdami, kad ji priklausė šauliui.
Šiuos Rusijos dezinformacijos pliūpsnius paneigė ir Ukrainos Kovos su dezinformacija centras, ir Ukrainos faktų tikrintojai.
Be to, Ukrainos vadovybė išsako palaikymą Donaldui Trumpui – Ukrainos lyderis Volodymyras Zelenskis oficialiai pasveikino D. Trumpą laimėjus rinkimus. Jiedu ne kartą bendravo ir telefonu, ir gyvai, ir, pasak V. Zelenskio, pokalbiai buvo malonūs.
FTB jau kitą dieną po išpuolio paskelbė nustačiusi šaulio tapatybę. Tačiau nei tada, nei vėlesniuose jo gyvenimo aprašymuose, nei dabar nėra jokios oficialios informacijos, kad T. M. Crooksas būtų turėjęs bent menkiausią ryšį su Ukraina. Apie tai, kad šaulys būtų aktyviai palaikęs Ukrainą neužsiminė ir jį pažinoję žmonės.
Kas buvo Matthew Livelsbergeris?
37-erių Matthew Livelsbergeris buvo JAV specialiųjų pajėgų karys, 2025 m. sausio 2 d. Las Vegase prie „Trump International“ viešbučio susprogdinęs fejerverkų prikrautą „Tesla Cybertruck“ automobilį ir prieš sprogimą nusišovęs. Per sprogimą nesunkiai sužeisti septyni žmonės, viešbučiui nepadaryta beveik jokios žalos.
Išpuolio motyvas tebėra tiriamas. Vietos pareigūnai citavo vyro palikto raštelio ištraukas, kur jis rašė: „Tai nebuvo teroristinis išpuolis, tai buvo raginimas atsibusti“. Neatmetama galimybė, kad karys turėjo psichologinių problemų.
Per savo karinę karjerą M. Livelsbergeris tarnavo Afganistane, Ukrainoje (2016 m.), Tadžikistane, Sakartvele ir Konge.
Socialiniuose tinkluose platinama M. Livelsbergerio ir jo buvusios žmonos Saros nuotrauka, kuria moteris 2016 m. pasidalijo savo „Facebook“ paskyroje. Nuotraukoje vyras vilki marškinėliais su užrašu „Slava Ukraini“ (ukr. Šlovė Ukrainai).
Būtent ši nuotrauka tapo pretekstu internautams teigti, kad teroro aktą įvykdė Ukrainą „aistringai palaikęs“ asmuo. Tačiau nei vietos pareigūnai, nei FTB nepateikia daugiau informacijos nei apie išpuolio motyvus, nei apie M. Livelsbergerio pažiūras ar sąsajas su Ukraina.
Vyro tėvas interviu JAV žiniasklaidai nieko nepasakojo apie sūnaus pažiūras dėl Ukrainos ar sąsajų su šalimi.
M. Livelsbergerio socialinių tinklų paskyros „Facebook“ ir „Linkedin“ taip pat neleidžia susidaryti įspūdžio apie jo politines pažiūras. Informacija jo „Facebook“ paskyroje nėra vieša, o „Linkedin“ paskyra, nors karys ir buvo aktyvus vartotojas, labiau susijusi su jo profesine veikla.
Bandymai susieti Ukrainą ar ukrainiečius su įvairiais tragiškais įvykiais yra tradicinis Kremliaus naratyvas, stengiantis Vakarams apšmeižti Ukrainą. „Melo detektorius“ jau yra aprašęs ne vieną tokį pavyzdį: