Teiginiai
Atrodo, kad jie suleido kažkokius nuodus į obuolius ir užklijavo lipduku. Prieš pirkdami labai atidžiai patikrinkite.
Verdiktas
Manipuliacija. Nors vaizdo įrašuose matyti, kad nuo obuolių nulupami lipdukai, o po kiekvienu iš jų yra skylutė, neaišku, nuo ko ji susiformavo.
Melo detektoriaus komentaras
Vaizdo įrašas, kuriuo aktyviai dalijasi ir Lietuvos internautai, pasklido iš nelietuviškos „Facebook“ paskyros. Ji priklauso Perte (Australija) gyvenančiam, bet iš Durbano (Pietų Afrika) kilusiam vyrui. Filmuke pateiktame komentare matyti pastarosios šalies vėliava ir frazė zulu kalba, kurią vartoja 9 mln. žmonių, daugiausia – regione, kurį savo paskyroje mini šis internautas.
Minutės trukmės vaizdo įraše matyti tik vyriška ranka ir keli obuoliai. Tamsaus gymio žmogus nuo kelių obuolių nulupa lipdukus ir parodo, kad jie slepia skylutę ar net papuvusią vietą.
„Sveiki, norime, kad jūs visi mirtumėte Pietų Afrikoje“, – teigiama vaizdo įraše, kuris sulaukė tūkstančių peržiūrų ir dar daugiau pasidalijimų.
Iš vaizdo įrašo aišku tik tai, kad ant kelių obuolių užklijuoti lipdukai slėpė tam tikrus trūkumus. Tačiau nėra jokių įrodymų, kad tie obuoliai apnuodyti. Be to, neaišku, kur šitie vaisiai buvo įsigyti. Neatmestina ir tai, kad prieš filmavimą lipdukai specialiai galėjo būti užklijuoti ant obuolių skylučių taip bandant sudaryti įspūdį, kad vaisių trūkumai buvo sąmoningai slepiami.
Tuo pačiu vaizdo įrašu pasidalijo ir socialinio tinklo „X“ vartotojas, susijęs su Indija. „Kas tai yra? Kita džihado forma? Atrodo, kad jie suleido kažkokius nuodus ir užklijavo lipduku. Prieš pirkdami labai atidžiai patikrinkite. Jie griebėsi karo“, – teigiama prie vaizdo įrašo, kuris jau peržiūrėtas daugiau nei milijoną kartų.
Džihadas yra Korane vartojamas terminas, reiškiantis visokeriopas pastangas įtvirtinti islamo religiją tiek individo, tiek visuomenės (socialiniu, teisiniu ir politiniu) lygmeniu (čia). Kartais šis terminas verčiamas kaip „šventasis karas“.
Tačiau kai kurie kiti internautai svarstė, kad skyles obuoliuose paliko kenkėjai, ne švirkštai. Vienas tų kenkėjų gali būti obuolinis vaisėdis, kuris dažniausiai pažeidžia obelų vaisius (čia).
Lietuvos valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos teigimu, bendrieji kokybės reikalavimai taikomi visiems šviežiems vaisiams ir daržovėms. Vaisiai ir daržovės turi būti nepažeisti, nesugedę, švarūs, be kenkėjų ar jų nepažeisti, be perteklinės išorinės drėgmės, be pašalinio kvapo ir (arba) skonio, pakankamai subrendę.
Kiekvienoje partijoje gali būti 10 proc. produktų (pagal skaičių arba svorį), neatitinkančių būtiniausių kokybės reikalavimų. Tačiau iš jų puvinio pažeisti produktai gali sudaryti ne daugiu kaip 2 proc.
Specialieji kokybės reikalavimai taikomi paruoštiems ir supakuotiems šviežiems vaisiams ir daržovėms (citrusiniams vaisiams, kiviams, persikams ir nektarinams, kriaušėms, obuoliams, braškėms ir žemuogėms, valgomosioms vynuogėms, salotoms, garbanotosioms ir plačialapėms trūkažolėms, saldžiosioms paprikoms, pomidorams, maistinėms bulvėms).
Jie turi būti nepažeisti, nesugedę, švarūs, be ligų ir kenkėjų, kenkėjų iš esmės nepažeistų minkštimų, be perteklinės išorinės drėgmės, be pašalinio kvapo ir skonio, pakankamai subrendę (čia).