Teiginiai

NATO generalinis sekretorius Markas Rutte pareiškė, kad jei Donaldas Trumpas perduos Ukrainą Vladimirui Putinui, jis asmeniškai išmes JAV iš Aljanso.

Verdiktas

Melas. Nėra nė vieno viešo pareiškimo, kuriame NATO generalinis sekretorius M. Rutte būtų pagrasinęs pašalinti JAV iš NATO. Apie tai nėra kalbėjęs nei pats D. Trumpas. NATO patvirtino, kad pareiškimas yra melagingas.

Melo detektoriaus komentaras

Sklindančiuose melaginguose pranešimuose nenurodomas informacijos šaltinis. Nei pats M. Rutte, nei NATO, nei D. Trumpas nėra viešai kalbėję apie M. Rutte grasinimą pašalinti JAV iš NATO.

Klaidingas įrašas

NATO spaudos tarnybos atstovas Daniele Riggio „Melo detektoriui“ patvirtino, kad tai yra melagingas teiginys.

D. Trumpas ne kartą minėjo savo poziciją Ukrainos klausimu. Jis viešai yra tvirtinęs, kad karą Ukrainoje „baigtų per parą“ (čia), ir giriasi „labai gerais santykiais“ su V. Putinu (čia).

„The Washington Post“ skelbia, kad lapkričio 7 d. D. Trumpas ir V. Putinas kalbėjosi telefonu (čia). Šaltinių teigimu, pokalbio metu D. Trumpas paragino V. Putiną neeskaluoti karo Ukrainoje ir priminė jam apie gausias JAV pajėgas Europoje. Kremlius tokį pokalbį neigia (čia).

D. Trumpas sakosi turintis planą, kaip baigti karą, bet nesutinka jo atskleisti (čia). Tiesa, vienas iš D. Trumpo kampanijos rengėjų, Bryanas Lanza, yra teigęs, kad būsimai D. Trumpo administracijai svarbiau taika, o ne užgrobtų Ukrainos teritorijų atgavimas, tačiau dabartinė D. Trumpo komanda atsišliejo nuo šių teiginių ir pažymėjo, kad B. Lanza dabar nedirba išrinktąjam prezidentui (čia).

Taigi, kol kas nėra realaus pagrindo manyti, kad D. Trumpas planuotų „atiduoti Ukrainą V. Putinui“. Būtent todėl NATO generalinis sekretorius M. Rutte D. Trumpo išrinkimą vertina pozityviai: jis pasveikino D. Trumpą su pergale, viešai sakydamas, kad „jo lyderystė užtikrins Aljanso stiprybę. Nekantrauju vėl dirbti kartu, kad pasiektume taiką per stiprią NATO“ (čia).

Tiesa, 2018 m. D. Trumpas pripažino NATO lyderiams užsiminęs apie galimybę palikti Aljansą, jei šalys narės nedidins savo išlaidų gynybai (čia). Tačiau šiemet oficialiai sveikindamas D. Trumpą, M. Rutte pridūrė, kad būtent dėl jo indelio pirmosios kadencijos metu Aljanso narės padidino savo išlaidas gynybai (čia), ir vėliau viešai akcentavo, kad išlaidas dar reikės didinti, nes vien 2 proc. BVP neužteks (čia).

Nepaisant ankstesnio NATO grasinimo, JAV tebėra Aljanso narė, o pernai Senatas dar užtikrino, kad prezidentas negalėtų vienašališkai priimti sprendimo trauktis iš NATO (čia).

Nors savanoriškas pasitraukimas iš NATO nėra sudėtinga procedūra – pasitraukiančiai šaliai užtenka raštu kreiptis į JAV ir ji galės pasitraukti po metų (čia) – išmetimas iš Aljanso būtų labiau komplikuotas. Jį įvykdyti būtų galima pagal Vienos konvencijos nuostatas ir tik tokiu atveju, jei šalis narė pažeistų Aljanso vertybes. Tuomet visos NATO narės vieningai turėtų sutarti išmesti prasižengusią šalį (čia). Iki šiol NATO nėra palikusi nė viena narė.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (1)