Teiginiai
COVID-19 galima gydyti česnaku.
Verdiktas
Melas. Australijos Peterio Doherty institutas paskelbė, jog atrado vieną Australijoje auginamą česnakų veislę, kuri gali išgydyti tiek nuo COVID-19, tiek nuo įprasto gripo. Tačiau tai nėra įrodyta, nes tyrimai su žmonėmis nebuvo atlikti.
Melo detektoriaus komentaras
Australijos Peterio Doherty institutas dar prieš metus paskelbė, kad po 18 mėnesių trukusių tyrimų atrado, kad tam tikra Australijoje auginamų česnakų veislė pasižymi antivirusinėmis savybėmis. Šį tyrimą užsakė Australijos česnakų gamintojų organizacija. In vitro buvo atlikti SARS-CoV-2 ir A tipo gripo virusų tyrimai, naudojant česnako ingredientus, išgautus iš išskirtinių Australijoje auginamų česnakų veislių. Dr Julie McAuley, P. Doherty COVID-19 tyrimų laboratorijos vadovė, sakė, kad rezultatai buvo stulbinantys. „Aklai išbandėme daugiau nei 20 veislių. Mes nustatėme, kad vienas iš Australijos česnakų augintojų produktų gali sumažinti infekcinį SARS-CoV-2 ir gripo titrą 3 logaritmiais (99,9 proc.). Mes vos aptikome likusį viruso genomą, o tai rodo beveik visišką virucidinį aktyvumą“, – teigė dr. Julie McAuley (čia).
Epidemiologas iš Volongongo universiteto Gideonas Meyerowitzas-Katzas pridūrė: „Nežinosime, ar šis produktas padeda nuo COVID-19 ar gripo, kol neatliksime klinikinių tyrimų su tikrais žmonėmis, o ne Petri lėkštelėmis laboratorijoje.
Kiti ekspertai teigė, kad toks tyrimas ir jo rezultatai gali būti abejotinos mokslinės informacijos atvejis. Jie pabrėžė, kad tyrimas nebuvo paskelbtas, jį užsakė Australijos česnakų gamintojai – įmonė, auginanti česnakus ir gaminanti bei parduodanti daugybę sveikatai skirtų produktų, kurių gamyboje naudojami česnakai. Docentas Adamas Dunnas iš Sidnėjaus universiteto sakė: „Tai tyrimas, atliktas in vitro, o tai reiškia, kad realiame pasaulyje jis nėra atliktas žmonėms, o mėgintuvėliuose“. Jis sakė, kad būtų labai atsargus dėl tyrimų, kuriuose teigiama, kad produktai veikia žmones, jei jie nebuvo taip išbandyti.
„Taigi, pavyzdžiui, mes neįsivaizduojame, kiek česnako reikia norint nužudyti virusų ląsteles ar virusus. Nežinome, ar tyrimo planas buvo skaidrus, ar apie protokolą buvo pranešta internete, kaip jie apie tai pranešė“, – sakė jis (čia).
Į tyrimą sureagavo ir Australijo gydytojų federacija, kuri pabrėžė, kad peržiūri dabartinę informaciją, vertinimus atlieka labai patyrę medicinos gydytojai, kurie vadovaujasi faktiniais įrodymais, o ne kokia nors kita įtaka (čia).
Mokslininkai yra atlikę ir daugiau tyrimų, siekdami išsiaiškinti, ar česnakas turi poveikį COVID-19 ligos gydymui. Vieni mokslininkai tyrė stiprintų česnako ekstrakto geriamųjų kapsulių, kaip pagalbinės terapijos, veiksmingumą pacientams, sergantiems koronavirusine liga, ir pateikė išvadas, kad reikšmingų pirminių ir antrinių rezultatų skirtumų tarp kapsules gėrusių ir placebą vartojusių pacientų nebuvo (čia).
Kito tyrimo autoriai aiškinosi, kaip tradicinis vietnamiečių vaistas, kurio sudėtyje yra česnako ekstrakto, padeda pacientams, sergantiems nesunkia COVID-19 ligos forma. Šio tyrimo išvadose taip pat konstatuojama, kad „TD0068 yra saugus, bet nerodo poveikio nesunkiems COVID-19 pacientams. Reikia atlikti tolesnius tyrimus, siekiant ištirti galimą česnako naudą kitomis formomis ar dozėmis gydant COVID-19“ (čia).
Lietuvos Nacionalinio visuomenės sveikatos centro teigimu, dauguma žmonių nuo COVID-19 ligos pasveiksta be gydymo. Tiems, kuriems jo reikia – gydytojai, atsižvelgdami į ligos sunkumą, skiria tinkamą gydymą. Atsiranda tiesiogiai virusą veikiančių COVID-19 ligos gydymui skirtų vaistų. Tačiau jie dažniausiai naudojami siekiant išvengti sunkios ligos formos rizikos grupėms priklausantiems asmenims. Svarbiausias daugumai sunkia ligos forma sergančių pacientų taikomas gydymas ligoninėje yra palaikomasis gydymas, (pvz., deguonies terapija ir skysčių kiekio reguliavimas) (čia).