Teiginiai

Žmogaus sukelta klimato kaita yra apgaulė, o ledo sluoksnis Antarktidoje ne mažėja, o didėja.

Verdiktas

Melas. Palydoviniai stebėjimai įrodo, kad Antarktida ir Grenlandija kasmet bent nuo 1992 m. netenka ledynų masės.

Melo detektoriaus komentaras

Socialiniuose tinkluose platinamas melagingas pranešimas, kad ledo kiekis Antarktidoje didėja, o ne mažėja, tai esą rodo, kad klimato kaita nėra tikra.

„Žmogaus sukelta klimato apgaulė! Ledas vis didėja ir didėja, jis ne šiltėja, o šaltėja. Co2 neturi jokios įtakos klimatui, ypač 0,04 proc. žmogaus sukurto Co2. Mums meluojama visais lygmenimis, visose srityse!“ – toks įrašas plinta socialiniuose tinkluose.

Socialiniuose tinkluose platinama informacija, kad  klimato kaita yra apgaulė ir ledas Antarktidoje ne mažėja, o didėja

Tačiau, iš tikrųjų, ir klimato kaita, ir Antarktidos bei Grenlandijos tirpimas yra gausiai dokumentuoti procesai. Pavyzdžiui, 2019 m. JAV Nacionalinis sniego ir ledo duomenų centras (NSIDC) pranešė, kad sausio 1 d. aplink Antarktidą buvo 5,46 milijono kv. km jūros ledo – tuomet tai buvo mažiausias sausio mėnesio ledo plotas nuo 1978 m., kai pradėti fiksuoti duomenys.

Nuo 1992 m. palydovais fiksuojama, kad poliariniai ledo sluoksniai kiekvienais metais praranda ledo. Didžiausias tirpsmo tempas buvo užfiksuotas per pastarąjį dešimtmetį.

NASA stebi ledynų masės mažėjimą nuo 2002 m. ir kasmet užfiksuoja jų praradimą. Nuo 2002 iki 2023 metų Antarktida kasmet praranda vidutiniškai po 150 mlrd. tonų ledo, didindama pasaulinio jūros lygio kilimą.

2023 m. grupė mokslininkų paskelbė, kad nuo 1992 iki 2020 metų poliariniai ledo sluoksniai neteko 7560 mlrd. tonų ledo – tai prilygsta ledo kubui, kurio kiekviena kraštinė yra 20 km ilgio.

Be to, 2023 m. preliminari NSIDC analizė rodė, kad tais metais Antarktidos jūros ledas pasiekė neįprastai žemą lygį, palyginti su ilgalaikiu vidurkiu ir istoriniais rekordais.

„2023 m. maksimumas yra žemiausias per 45 metus trukusį palydovinių duomenų laikotarpį. Jis yra daugiau nei milijonu kvadratinių kilometrų mažesnis už ankstesnį rekordiškai žemą maksimumą, pasiektą 1986 m.“, – rašė NSIDC.

Galiausiai, 2024 m. pradžioje NSIDC paskelbė, kad trečius metus iš eilės jūros ledo danga aplink Antarktidą sumažėjo žemiau 2 mln. kv. km – ribos, kuri iki 2022 m. nebuvo peržengta nuo 1979 m., kai pradėti fiksuoti palydovinių duomenų matavimai.

2024 m. rugsėjį NSIDC paskelbė, kad Antarktidos jūros ledas, tikėtina, pasiekė savo metinį didžiausią plotą – 17,16 milijono kv. km. 2024 m. fiksuotas didžiausias plotas yra antras pagal mažumą per 46 metus trukusį palydovinių stebėjimų laikotarpį, tik po 2023 metų.

„Melo detektorius“ jau yra paneigęs ne vieną mitą apie klimato kaitą:

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją