Teiginiai

NATO generalinis sekretorius Markas Rutte paskelbė, kad NATO kariai bus siunčiami tiesiogiai valdyti ilgojo nuotolio raketas, kuriomis Ukraina galės atakuoti Rusiją.

Verdiktas

Melas. NATO generalinis sekretorius nėra sakęs, kad siųs Aljanso karius valdyti ilgojo nuotolio raketas Ukrainoje.

Melo detektoriaus komentaras

Besibaigiant kadencijai, JAV prezidentas Joe Bidenas priėmė sprendimą leisti Ukrainai naudoti tolimojo nuotolio ginklus smogti Rusijos gilumoje, ginti savo karius Kursko srityje.

Šis sprendimas, kurio Ukraina prašė ne vieną mėnesį, paskatino melagysčių ir gąsdinimų bangą apie gresiantį Trečiąjį pasaulinį karą bei tiesioginį NATO įsitraukimą į karą su Rusija. Viena iš tokių melagysčių – pranešimas, kad NATO generalinis sekretorius Markas Rutte pareiškė, jog NATO kariai bus siunčiami tiesiogiai valdyti ilgojo nuotolio raketas ATACMS.

Klaidingas įrašas

Tačiau M. Rutte nieko panašaus nesakė nei savo socialiniuose tinkluose, nei oficialiuose NATO pranešimuose spaudai. Be to, „Melo detektorius“ kreipėsi į NATO, ir Aljanso spaudos tarnybos atstovas Daniele Riggio patvirtino, kad ši informacija yra melaginga.

Lapkričio 19 d., sukakus 1 000 dienų, kaip Rusija pradėjo plataus masto karą Ukrainoje, M. Rutte prieš Europos Sąjungos Užsienio reikalų tarybos posėdį pakartojo tai, ką NATO yra sakęs jau ne kartą: „kai sąjungininkai perduoda ginkluotės sistemas Ukrainai, geriau jų neriboti“ (čia).

M. Rutte niekada viešai neprieštaravo dėl leidimo Ukrainai smogti ilgojo nuotolio ginklais Rusijos teritorijoje. Jis, nors susilaikydavo nuo vertinimo, nuolat kartojo, kad toks leidimas būtų legalus (čia), tačiau Aljanso narės turi pačios nuspręsti, ar leisti Ukrainai taip naudoti jų tiekiamas raketas (čia).

NATO ir JAV pastarosiomis dienomis dažnai patenka į melagienų skleidėjų akiratį. Vien per kelias praėjusias dienas „Melo detektorius“ paneigė melagingus teiginius, kad M. Rutte grasino išmesti JAV iš NATO (čia) ir kad Pentagono vadas pareikalavo BRICS nesiplėsti į Vakarus (čia).

Rusija meluoja esanti NATO auka

Tačiau Vladimiras Putinas labai mėgsta kartoti naratyvą, kad tai ne Ukraina, o Vakarai ir NATO kariauja prieš Rusiją. Kremlius taip pat itin mėgsta kartoti, kad besiplečianti NATO kelia pavojų Rusijai ir būtent NATO plėtra išprovokavo Rusijos pradėtą agresiją Ukrainoje.

NATO ne kartą paneigė šiuos melus ir pažymėjo, kad „nesiekia konfrontacijos bei nekelia grėsmės Rusijai“ (čia).

NATO taip pat pažymi, kad yra gynybos aljansas, kurio tikslas išsaugoti savo narių saugumą: „NATO nekariauja su Rusija ir nedalyvauja kare, kurį Rusija vykdo Ukrainoje. NATO remia Ukrainos teisę į savigyną, įtvirtintą JT Chartijoje. Mes nesiekiame konfrontacijos su Rusija. Reaguodami į agresyvius Rusijos veiksmus, toliau stipriname savo atgrasymą ir gynybą, kad neliktų vietos nesusipratimams, jog NATO yra pasirengusi saugoti ir ginti kiekvieną sąjungininką“.

Problema ta, kad šis melagingas naratyvas sklinda ne tik Rusijos kontroliuojamoje žiniasklaidoje, socialiniuose tinkluose, bet ir politinėje arenoje, pavyzdžiui, JAV rinkimų kontekste (čia) ar net iš paties popiežiaus lūpų (čia).

Nepaisant nuolatinio palaikymo, Rusijos nuolat sąmoningai iškreipiama istorija yra melaginga, NATO nėra agresorė ir niekada nežadėjo sustabdyti savo plėtros (čia).

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (1)