Teiginiai

Tamsiajame internete parduodama už Ukrainą kariavusio vokiečio samdinio širdis.

Verdiktas

Melas. Kelios interneto svetainės jau anksčiau dalinosi identiška nuotrauka, bet joje užfiksuota visai ne širdis, o narkotikas opiumas. Tokiomis melagienomis siekiama įsteigti vieną iš Rusijos skleidžiamų mitų, kad kariai Ukrainoje tyčia siunčiami žūti į frontą, o paskui jų organai parduodami už pinigus.

Melo detektoriaus komentaras

Prie internete platinamos nuotraukos rašoma, kad tamsiajame internete parduodama 31 metų vokiečių samdinio, tarnavusio Ukrainos ginkluotosiose pajėgose, širdis. Pardavėjas parduoda organą už 70 tūkst. dolerių (66,7 tūkst. eurų) ir įvertino jį kaip „geros būklės“ bei „tinkamą tik vokiečiams“.

Klaidingas įrašas

Iš tikrųjų, nuotraukoje pavaizduota ne širdis, o galingas narkotikas opiumas. Kelios interneto svetainės yra paskelbusios straipsnius apie nelegalius pirkinius tamsiajame internete, įskaitant ir galimybę įsigyti opiumą iš Indijos (čia). Tai identiška nuotrauka, kuri naudojama „vokiečio širdies“ skelbime.

Taip pat Ukrainos vyriausybė priima užsieniečius, kurie nori prisijungti savanorių pajėgų, įskaitant prie Ukrainos tarptautinio legiono. Pasak Ukrainos vyriausybės, tarptautinių kovotojų daliniai formaliai patenka į Ukrainos reguliariąsias ginkluotąsias pajėgas (čia), tad nėra samdiniai.

Organų transplantacija karo sąlygomis yra praktiškai neįmanoma procedūra. Organų transplantacija geriausiai veikia tada, kai donoras miršta ligoninėje. Kad organai išliktų tinkami transplantacijai, jie turi būti aprūpinti deguonimi, todėl organai turi būti labai greitai paimti iš donoro, antraip organas bus niekam tikęs (čia). Širdies transplantacijos laukiantys asmenys taip pat privalo žinoti donoro kraujo grupę ir kitus biologinių veiksnius (tokia informacija nėra pateikta tamsiojo interneto skelbime).

Organų pervežimas karo sąlygomis yra itin sudėtingas procesas, ypač jeigu organas turėtų pasiekti Vokietiją. Net užšaldyti organams yra nustatytas konkretus persodinimo laikas. Pavyzdžiui, širdis išlieka gyvybinga tik 4–6 valandas (čia), tad per tokį laiką reikėtų pašalinti organą iš donoro, jį saugiai pervežti į Vokietija ir transplantuoti.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją