Teiginiai
„Greenpeace“: Ukrainos oro gynyba nuo metų pradžios numušė daugiau nei 138 retus erelius, supainiodama juos su bepiločiais orlaiviais.
Verdiktas
Melas. Nevyriausybinė aplinkosaugos organizacija „Greenpeace“ tokio pranešimo niekur nepaskelbė. Mokslininkai analizavo, kaip karas veikia didžiuosius erelius rėksnius, ir konstatavo, kad jie dėl konflikto veiksmų yra priversti keisti savo migracijos maršrutus, tačiau apie retų paukščių žūtis nepranešama.
Melo detektoriaus komentaras
Socialiniuose tinkluose, ypač rusiškuose „Telegram“ kanaluose, platinamas vaizdo įrašas ir bandoma įrodyti, kad jį sukūrė nevyriausybinė organizacija „Greenpeace“. Šiame įraše teigiama kad Ukrainos oro gynyba kelia pavojų retai paukščių rūšiai – jūriniams ereliams.
Esą vien 2024 metais Ukrainos oro gynyba tariamai per klaidą numušė 138 erelius, nes supainiojo juos su priešo dronais.
Tačiau nėra jokių įrodymų, kad Ukrainos gynėjai išties oro gynybos raketomis užmušė ar sužalojo nors vieną erelį. Minėtas vaizdo įrašas ar informacinis pranešimas nėra skelbiamas nei oficialioje „Greenpeace“ interneto svetainėje, nei organizacijos puslapyje „Facebook“ (čia ir čia).
Viename iš Rusijos propagandinių naujienų svetainių buvo nurodyta, kad „Greenpeace“ tokį pranešimą apie Ukrainoje žudomus jūrinius erelius išplatino birželio 4 dieną. Tačiau paspaudus ant aktyvios nuorodos, kuri turėtų nuvesti į tą pranešimą, patenkama į kitą propagandinį interneto portalą, kuriame skelbiama analogiška informacija.
Faktų tikrintojai „StopFake“ išanalizavo atvejį ir taip pat konstatavo, kad „Greenpeace“ tokios informacijos apie Ukrainoje žūstančius jūrinius erelius neskelbė (čia).
Ereliai, kurių migracijos keliai ėjo per Ukrainą, pakeitė savo skrydžio maršrutus, kad išvengtų konflikto paveiktų vietovių, nustatė mokslininkai ir savo tyrimą paskelbė žurnale „Current Biology“ (čia).
Tyrime analizuojama ne jūrinių erelių, o stambiųjų erelių rėksnių elgsena. GPS duomenys atskleidė, kad šie ereliai, prasidėjus invazijai, ne tik padarė didelius aplinkkelius, bet ir sutrumpino sustojimų pailsėti, pasimaitinti laiką arba visai vengė tai daryti.
Išvada, anot mokslininkų, yra tokia, kad pažeidžiami plėšrūnai užtruko ilgiau, kad pasiektų savo veisimosi vietas, ir tikriausiai sunaudojo daugiau energijos, kad ten patektų.
Tyrėjai perspėjo, kad situacija gali uždelsti veisimąsi, nes ereliams gali prireikti daugiau laiko, kad atsigautų, ir tai gali turėti įtakos bet kurio jauniklio išgyvenimo galimybėms, nes kiaušiniams išsiritus grobis gali būti mažiau prieinamas (čia).
Tačiau ir šiame tyrime kalbama tik apie tai, kad ereliai buvo priversti pakeisti savo maršrutus, kad tai gali turėti įtakos jų dauginimusi, tačiau jame niekur neminima, kad Ukrainoje ereliai žūsta nuo Ukrainos oro gynybos.