Teiginiai
Autizmas Vietname neegzistavo, kol šalis nepradėjo vakcinuoti Vietnamo gyventojų Billo Gateso eksperimentinėmis vakcinomis.
Verdiktas
Melas. Daugybė atliktų tyrimų nustatė, kad nėra ryšio tarp skiepijimo ir autizmo, o Vietnamo ekspertai teigė, kad augantis informuotumas ir diagnozavimo kriterijų pokyčiai prisidėjo prie to, kad vis daugiau vaikų diagnozuojamas autizmo spektro sutrikimas. Be to, vietnamiečiai vaikai skiepijami patvirtintomis, o ne eksperimentinėmis vakcinomis.
Melo detektoriaus komentaras
Socialinėje žiniasklaidoje išplatintame įraše teigiama, kad Billo ir Melindos Geitsų fondo į Vietnamą atgabentos vakcinos smarkiai padidino autizmu sergančių pacientų skaičių šalyje. Prie įrašo pridedamas ir vaizdo klipas, kuriame vyras pasakoja: „Nėra tokio dalyko kaip autizmas 1975 m., 2000 m., 2001 m. – tokio dalyko nėra. Dabar Vietname autizmo atvejų padaugėjo daugiau nei 300 proc.“
Šiame vaizdo įraše, kuriuo dalijamasi internete, yra vandens ženklas, nurodantis, kad jis buvo iškirptas iš prieštaringai vertinamo dokumentinio filmo „ Vaxxed: From Cover-up to Catastrophe“. Filmą režisavo britų gydytojas Andrew Wakefieldas , kurio medicininė licencija buvo atimta po to, kai jis suklastojo duomenis 1998 m. dokumente, susiejančiame autizmą su tymų, kiaulytės ir raudonukės (MMR) vakcina. Po daugelio metų „Lancet“ atšaukė tyrimą, tačiau jis ir toliau kursto dezinformaciją (čia ir čia).
„Vietname ar kitose šalyse nėra jokio ryšio tarp vakcinacijos ir autizmo“, – AFP sakė Vietnamo nacionalinės vaikų ligoninės psichiatras Quyet Minh Nguyen.
20 metų autizmą studijavęs Vietnamo nacionalinio universiteto profesoriaus Cong Tran teigė, kad augantis supratimas apie autizmą leido tokią diagnozę nustatyti daugiau vaikų, tačiau „sakyti, kad Vietname autizmo atvejų padaugėjo 300 procentų, yra nesąmonė“. C. Tran taip pat dirba su daugeliu 30–40 metų suaugusiųjų, sergančių autizmu. „Tai reiškia, kad Vietnamas tikrai turėjo autizmu sergančių pacientų iki 2000 m.“, – sakė jis, paneigdamas vaizdo įraše pateiktus teiginius (čia).
2021 m. Hanojaus universiteto visuomenės sveikatos mokslininkai paskelbė, jų teigimu, pirmąjį nacionalinį autizmo paplitimo Vietname tyrimą, ir nustatė, kad maždaug „1 iš 132 vaikų“ sirgo autizmu (čia).
„Vietname 18 ir 30 mėnesių vaikų, sergančių autizmu, dažniausiai didėja ir skaičius yra panašus į šį rodiklį kitose vidutines pajamas gaunančiose šalyse“, – teigiama tyrime.
Pavyzdžiui, Pietų Korėjoje autizmas diagnozuojamas 1 iš 38 vaikų, JAV – 1 iš 36 vaikų, Japonijoje – 1 iš 87 vaikų, Švedija – 1 iš 100 vaikų, Danijoje – 1 iš 60 vaikų, Australijoje – 1 iš 70 vaikų, Kinijoje – 1 iš 160 vaikų; Indijoje – 1 iš 500 vaikų (čia).
Mokslininkai ne kartą paneigė teiginius, kad autizmas ir vakcinacija yra susiję. 2002 m. atliktas tyrimas atskleidė, kad tarp 537 303 Danijos vaikų, kurių 82 procentai buvo paskiepyti MMR vakcina, autizmo rizika buvo vienoda tiek paskiepytose, tiek neskiepytose grupėse (čia).
2022 m. 19 recenzuotų tyrimų, kuriuos atliko įvairūs mokslininkai su žmonėmis, apžvalga neparodė jokio ryšio tarp vakcinų ir autizmo spektro sutrikimo. Autizmo priežastis buvo plačiai tiriama dešimtmečius. Naujesni tyrimai rodo genetinį autizmo pagrindą ir rodo, kad autizmas gali pasireikšti net prieš gimimą (čia).
Šaltiniai
Documentary clip falsely links vaccines to autism in Vietnam
A Population-Based Study of Measles, Mumps, and Rubella Vaccination and Autism
Genetic landscape of autism spectrum disorder in Vietnamese children
Large survey of children hints at true autism prevalence in Vietnam
National Regulatory Authority of Viet Nam Meets International Standards for Vaccine Regulation