Šią savaitę socialiniame tinkle „Facebook“ itin gausiai plito „lietuvių liaudies“ valgiu nepelnytai tituluojamo patiekalo, pavadinto „bybiene“, receptas. Klaidingai teigta, kad tai – senovinis patiekalas, kurį lietuviai gamindavo iš gyvulių lytinių organų.

Tačiau „Melo detektorius“ išsiaiškino, kad šis receptas dar 2009 m. atsirado internetiniame satyros puslapyje „Pipedija“ ir nuo 2012 m. vis cirkuliuoja socialiniuose tinkluose, kaip „lietuvių liaudies“ receptas.

„Melo detektorius“ pasikalbėjo su lietuvių maisto istoriku Rimvydu Laužiku bei etnologu Libertu Klimka, kurie patvirtino, kad toks patiekalas, nors teoriškai ir įmanomas, nėra dokumentuotas jokiuose šaltiniuose. Plačiau skaitykite čia.

Internautų akis šią savaitę patraukė ir prezidento Gitanos Nausėdos kabinete bei Lietuvos teismuose pakabintas Vytis, kuris, kaip klaidingai teigiama, yra neteisingas. Melagienų skleidėjai įsitikinę, kad tikrasis Vytis turėtų būti tik dviejų spalvų – raudonos ir baltos, – kaip nurodo Lietuvos Konstitucija. Tačiau „Melo detektorius“ aprašė, kad iš tikrųjų įstatymuose įtvirtintas Vytis turi daugiau spalvų. Daugiau informacijos čia.

Galiausiai, vykstant Seimo rinkimams, socialiniuose tinkluose dar kartą cirkuliavo melaginga žinia apie 100 Seimo narių, kurie neva balsavo už Lietuvos karių siuntimą į Ukrainą. Paaiškėjo, kad tai klaidinga buvusio Lietuvos kariuomenės vado Valdo Tutkaus paskleista žinia, kurioje jis išvardijo neva už karių siuntimą balsavusius parlamentarus.

Tačiau „Melo detektorius“ patikrino, kad klaidingame sąraše minimi 2023 m. gruodžio 21 d. balsavę Seimo nariai, kurie pritarė į Ukrainą siųsti ne karius, o instruktorius (čia). Nepaisant to, lietuvių instruktoriai į Ukrainą nėra siunčiami.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją