Tačiau ar po to premjerui, Lietuvos žmonėms tapo aiškiau?
Išklausęs Statistikos departamento, Konkurencijos tarybos, ūkio ministro, prekybininkų ir dar daug kitų institucijų premjeras pareiškė, kad kalti prekybininkai. Taip buvo galima suprasti iš jo nerišlių pasisakymų apie neva augančius prekybininkų antkainius.
Bet netrukus premjeras pasitaisė ir prekybininkų jau nebekaltino. „Dar kartą noriu pasikartoti, kad kai kurių maisto produktų kainos augo“, – Seimui pasiaiškino A. Butkevičius, pridūręs, kad augo tik vaisių, daržovių kainos. Bet taip pat pabrėžęs, jog mažėjo mėsos, paukštienos, žuvies ir kitų produktų kainos.
Dar po dienos A. Butkevičius pasiūlė, kad Lietuvos bankas prižiūrėtų kainas, suprask – jas reguliuotų. „Pirmiausia jūs turėtumėte užduoti klausimą Lietuvos banko vadovybei. Lietuvos bankas, pagal Lietuvos banko įstatymą yra atsakingas už kainų stabilumą ir mano, kaip ministro pirmininko, pareiga yra informuoti visuomenę, kokie yra pokyčiai mažmeninėje prekyboje“, – iš tokių A. Butkevičiaus žodžių galima suprasti, kad jau ne prekybininkai, ne gamintojai, o Lietuvos bankas atsakingas už augančias kainas, į jį turėtų būti nukreiptas žmonių nepasitenkinimas.
Kas dieną besikeičiantys A. Butkevičiaus pareiškimai, kaltinimai, visuomenei atskleidžia, koks chaotiškas yra vyriausybės, premjero ir visos dabartinės valdančiosios koalicijos darbas. Ir sukeltas žodžių bei veiksmų chaosas dėl kalafiorų kainų yra tam gera iliustracija.
Beje, pats premjeras pats sau prieštarauja. Pareiškęs, kad auga daržovių, vaisių kainos, A. Butkevičius su vyriausybe praėjusią savaitę nusprendė, kad reikia mažinti PVM šviežiai ir atšaldytai mėsai.
Kodėl diskutuojamas toks sprendimas? Nors pats vyriausybės vadovas teigė, kad jos kainos ir taip mažėja? Kodėl nemažinamas PVM daržovėms, vaisiams, duonai, kruopoms arba miltams, pieno produktams? Juk tai taip pat svarbūs žmonėms maisto produktai.
„Pamačiau, kad šita rinkimų kampanija, kuri taip anksti prasidėjo, tiesiog yra nesveikai agresyvi“, – praėjusią savaitę pareiškė premjeras.
Bet ar ne jo pareiškimai, kasdien pasipilantys kaltinimai gamintojų, verslininkų, Lietuvos banko adresu nerodo, kad būtent A. Butkevičius ir socialdemokratų partija pradėjo agresyvią rinkimų kampaniją?
Paradoksalu, bet pažadas mažinti PVM mėsai, kaip teigia vyriausybė, bus įgyvendintas spalį. Sutapimas – bet prieš pat rinkimus. Akivaizdu, jog bus norima pasigirti, kad kažkas nuveikta žmonių labui.
Socialdemokratai pareiškė, kad tam bus rasta ir pinigų, biudžetas (kitų poreikiai) nenukentės. Kita vertus, dar kovą vyriausybė, A. Butkevičius tikino, kad kelių milijonų eurų mokytojų atlyginimams – nėra.
Diskusijos dėl augančių kainų atskleidė žmonių nepasitenkinimą. Bet kartu, kaip minėta, dabartinės vyriausybės, A. Butkevičiaus negebėjimą spręsti problemas.
Kodėl žmonės nepatenkinti? Esminė problema – jų pajamos neauga, Lietuvos gyventojų atlyginimai ir pensijos vis labiau atsilieka nuo Latvijos ir Estijos. Jei jau A. Butkevičiaus vyriausybė randa galimybių mažinti PVM atskiriems maisto produktams, kyla klausimas, kodėl ji negali rasti būdų kaip didinti pajamas?
Visą šią kadenciją socialdemokratai, valdančioji koalicija taip ir neišgirdo opozicijos, ekonomistų siūlymų didinti neapmokestinamąjį minimumą. Jei jau, kaip teigia socialdemokratai, PVM lengvatoms lėšų yra, kodėl tuomet visiškai nepanaikinti pajamų mokestį minimalų atlyginimą gaunantiems darbuotojams? Tai būtų kur kas geresnis, jiems didesnes pajamas garantuojantis sprendimas nei lengvata mėsai. Tuomet pats žmogus galėtų spręsti, kur jam išleisti atlyginimo prieaugį, nebūtinai jis norėtų pirkti mėsą.
Jau daugelį metų ir Tarptautinis valiutos fondas, ir Europos Komisija akcentuoja svarbiausias Lietuvos ūkio problemas. Viena vertus, Lietuvoje vienas išdidžiausių Europos Sąjungoje darbo jėgos apmokestinimas (tai viena svarbiausių žmonių nepasitenkinimo priežasčių). Kita vertus, Lietuvoje surenkamų mokesčių ir šalies BVP santykis yra pats mažiausias visoje Europos Sąjungoje (o tai reiškia, kad skiriamas menkas finansavimas viešosioms paslaugoms: švietimui, sveikatos apsaugai, kariuomenei).
Ketveri metai buvo prarasti. Nes nė viena iš šių esminių, žmonių gerovės problemų nespręstos. Nes A. Butkevičius ir jo vadovaujama vyriausybė „sprendžia“ kalafiorų kainų klausimą. Nors po premjero sušauktos darbo grupės nepaaiškėjo: brango ar ne kalafiorai ir kas dėl to kaltas? Šaltas pavasaris, augintojai, prekybininkai ar Lietuvos bankas?..