Ukraina yra viena didžiausių pasaulyje aprūpinimo maistu donorių, ir mes išlaikome šią poziciją nepaisydami nieko – nepaisydami baisaus rusijos vykdomo karo.
Jau pirmąją plataus masto karo dieną rusijos karinis jūrų laivynas užblokavo Ukrainos jūrų uostus bei maisto produktų eksportą iš Ukrainos. Rusija labai gerai suprato, kokių pasekmių tai turės ne tik Ukrainai, bet ir visam pasauliui. Jos tikslas – paversti badą ginklu ne tik Ukrainoje, bet ir pasauliniu mastu, kadangi iki plataus masto agresijos Ukraina aprūpindavo maistu 400 mln. žmonių didžiulėje erdvėje nuo Vakarų Afrikos iki Rytų Azijos.
Nuo šios agresijos pradžios Ukrainos žemės ūkio sektoriaus nuostoliai viršija 80 mlrd. JAV dolerių. Vien per maisto eksporto koridoriaus Juodojoje jūroje gyvavimą, t. y. nuo praėjusių metų liepos iki šių metų lapkričio mėnesio, rusijos raketos ir irano bepiločiai apgadino 321 Ukrainos uostų infrastruktūros objektą. Taip pat buvo apgadinta daugiau nei 20 civilinių laivų bei surengta daugiau nei 60 tikslinių smūgių aprūpinimo maistu infrastruktūrai.
Tai yra tiesioginis nusikaltimų žmogiškumui įrodymas: tuo metu, kai Afrikos šalys kenčia nuo sausros, maisto trūkumo ir aukštų kainų, rusija demonstratyviai naikina maisto produktus, kurie galėtų išmaitinti milijonus žmonių.
Be to, nuo plataus masto įsiveržimo pradžios rusija jau pavogė milijonus tonų Ukrainos grūdų, kurių vertė sudaro apie 1 mlrd. JAV dolerių. Agresorius masiškai plėšia laikinai okupuotas Ukrainos teritorijas, siekdamas parduoti, kas yra išgrobta, ir toliau finansuoti grobikišką karą.
Pasaulio aprūpinimas maistu turi didelę reikšmę Ukrainos tautai, kuri išgyveno dirbtiniu badu sukeltą genocidą. Šis genocidas, pavadintas Holodomoru, buvo organizuotas Ukrainoje Stalino totalitarinio režimo; jis nusinešė milijonų Ukrainos žmonių gyvybes. Stalinas organizavo totalinį maisto konfiskavimą, blokadą, sustiprino terorą. Vladimiras Putinas taiko plataus masto įsiveržimą, karo papročių pažeidimus, vykdo humanitarinių koridorių, grūdų sandėlių ir laivų su maisto produktais užpuolimus.
Šiandien rusija nori pakartoti tokią tragediją globaliu mastu.
Tačiau Ukraina niekam pasaulyje neleis vėl, XXI amžiuje, panaudoti bado kaip ginklo. Nė viena tauta ir nė vienas žmogus nenusipelnė kentėti nuo maisto trūkumo vien dėl to, kad rusija nusprendė pradėti kruviną karą prieš vieną didžiausių pasaulio maisto produkcijos gamintojų.
Štai kodėl Ukraina pradėjo humanitarinę maisto programą „Grūdai iš Ukrainos“ (angl. Grain from Ukraine), kurią 2022 m. lapkričio 26 d. inicijavo Ukrainos Prezidentas Volodymyras Zelenskis ir kuri buvo pristatyta per pirmąjį Tarptautinį viršūnių susitikimą dėl aprūpinimo maistu saugumo (angl. International Summit on Food Security) Kyjive. Aprūpinimas maistu – vienas iš 10 punktų, kuriuos numato prezidento V. Zelenskio Taikos formulė, ir tai yra vienintelis realus kelias visapusiškai, teisingai ir ilgalaikei taikai Ukrainoje atkurti bei pasaulio saugumo sistemai apsaugoti nuo tolesnės erozijos.
Iš viso per mūsų programos „Grūdai iš Ukrainos“ darbo laikotarpį nuo bado jau pavyko išgelbėti 20 mln. žmonių. Ukraina, bendradarbiaudama su Jungtinių Tautų Pasaulio maisto programa ir valstybėmis partnerėmis, išsiuntė 286 tūkst. tonų žemės ūkio produktų į 12 labiausiai to reikalingų šalių.
Šiais metais Kyjivas jau trečią kartą tapo globalių diskusijų apie aprūpinimo maistu saugumą epicentru. Šių metų lapkričio 23 dieną Ukrainos sostinėje įvyko trečiasis Tarptautinis viršūnių susitikimas aprūpinimo maistu saugumo klausimais, į kurį susirinko valstybių bei tarptautinių organizacijų vadovai. Viršūnių susitikimo tikslas – toliau koordinuoti bendrus veiksmus, didinti tarptautinės bendruomenės finansinį įsitraukimą, plėsti iniciatyvos „Grūdai iš Ukrainos“ dalyvių geografiją ir produktų kategorijas, švietimo srityje suteikti paramą, kurios tikslas – pristatyti paruoštą maistą labai to stokojantiems vaikams; taip pat svarbu pritaikyti kitoms šalims Ukrainos patirtį, reformuojant maitinimą mokyklose. Visa tai kartu su visu priemonių kompleksu prisidės prie tvaraus vystymosi bei ilgalaikio aprūpinimo maistu saugumo užtikrinimo.
Prie programos „Grūdai iš Ukrainos“ jau prisijungė daugiau kaip 30 šalių ir tarptautinių organizacijų, tarp jų – ir Lietuva. 2022 ir 2023 metais Lietuvos Vyriausybė skyrė šiai programai po 2 mln. eurų, kas leido pristatyti dešimtis tūkstančių tonų Ukrainos grūdų kenčiančioms nuo bado šalims. Lietuvos Ministrė Pirmininkė Ingrida Šimonytė asmeniškai dalyvavo ankstesniuose viršūnių susitikimuose Kyjive. Šiemet Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda kreipėsi į dalyvius nuotoliniu būdu, o Kyjive vykusiame viršūnių susitikime dalyvavo Lietuvos žemės ūkio viceministrė Laura Ramanauskaitė. Esame nuoširdžiai dėkingi Lietuvai už nuolatinį solidarumą ir visokeriopą paramą.
Ukraina kartu su Lietuva ir kitais partneriais įrodo, kad pasaulis pajėgus pasipriešinti bet kokiam blogiui, jeigu mes suvienysime jėgas. Turime padaryti viską, ką galime, kad neleistume nei Rusijai su jos imperinėmis ambicijomis, nei kam nors kitam sukelti pasaulinės aprūpinimo maistu krizės.