Yoon Suk Yeol anksčiau paskelbė, kad įveda karinę padėtį, sukrėtęs parlamento narius, įskaitant jo paties valdančiosios partijos narius.

Tada parlamento nariai nuėjo į parlamento pastatą balsuoti prieš šią priemonę ir paragino prezidentą oficialiai ją atšaukti.

„Sky News“ praneša, kad dabar, atrodo, kad jis nusileido – po to, kai jo paties partija paragino jį panaikinti karo padėtį.

„Prieš kelias akimirkas gautas Nacionalinės asamblėjos prašymas atšaukti nepaprastąją padėtį ir mes patraukėme karius, dislokuotus vykdyti su karo padėtimi susijusias operacijas. Mes priimame Nacionalinės asamblėjos prašymą ir kabineto posėdyje atšauksime karo padėtį“, – per televiziją pasakė Yoon Suk Yeolas.

„Yonhap“: Pietų Korėjos kabinetas patvirtino sprendimą atšaukti karo padėtį

Pietų Korėjos kabinetas patvirtino siūlymą atšaukti karo padėtį, trečiadienį pranešė naujienų agentūra „Yonhap“.

Šis pranešimas pasirodė netrukus po to, kai prezidentas Yoon Suk Yeolas pranešė atsiimantis savo siūlymą įvesti karo padėtį, kurią atšaukti yra būtinas kabineto sprendimas.

Nepaprastąją karo padėtį Pietų Korėjos prezidentas paskelbė antradienį, tačiau 190 parlamentarų sugebėjo skubiai susirinkti į asamblėją, kurioje vienbalsiai nubalsavo blokuoti prezidento tokį sprendimą.

Pagal šalies konstituciją, karo padėtis turi būti atšaukta, jei to reikalauja parlamentarų dauguma.

Įvykių chronologija

Karo padėtį užtikrinanti policija prie Pietų Korėjos parlamento susirėmė su protestuotojais, skelbia BBC.

Iš Pietų Korėjos pradėjo plaukti pirmieji vaizdai, kuriuose matyti didžiulės minios žmonių, kurie po to, kai šalies prezidentas paskelbė nepaprastąją karo padėtį, pradėjo rinktis prie Pietų Korėjos Nacionalinės asamblėjos.

Policijos pareigūnų eilė saugojo įėjimo į parlamento pastatą vartus, kurie buvo uždaryti.

Naujienų agentūra „Yonhap“ praneša, kad Nacionalinės asamblėjos nariams buvo uždrausta įeiti į pastatą. Savo ruožtu Pietų Korėjos kariuomenė paskelbė sustabdžiusi bet kokią parlamento veiklą. Pasak vietos transliuotojo YTN TV, parlamento pirmininkas vyksta į parlamentą ir planuoja sušaukti posėdį.

Pietų Korėjos parlamentas balsavo už karo padėties blokavimą

Pietų Korėjos parlamentas balsavo už tai, kad būtų blokuotas prezidento žingsnis paskelbti karo padėtį, praneša naujienų agentūros „Yonhap“ ir „Reuters“.

Kaip pranešė šios šalies transliuotojai, Nacionalinio Susirinkimo nariai antradienį balsavo už atitinkamą rezoliuciją.

Balsavime dalyvavo apie 190 iš 300 parlamento narių.

Anot pranešimų, prezidentas pagal Konstituciją turi atšaukti nepaprastąją padėtį, jei dauguma parlamente balsuoja „už“.

Pietų Korėjos parlamentas balsavo už karo padėties blokavimą

Skelbiama, kad policija ir kariai palieka parlamento rūmus

Po to, kai politikai nubalsavo už karinės padėties atšaukimą, iš parlamento pastato išvyksta policijos ir kariuomenės atstovai, skelbia „Sky News“.

Nacionalinės asamblėjos pirmininkas Woo Won Shik paskelbė, kad karo padėtis „negalioja“, ir pareiškė, kad politikai „gins demokratiją kartu su žmonėmis“.

Pietų Korėjos opozicijos lyderis Lee Jae-myungas sakė, kad jo partijos politikai liks pagrindinėje pastato salėje, kol prezidentas Yoon Suk Yeolas oficialiai atšauks savo įsaką.

Opozicijos lyderis liepia policijai ir kariams atsitraukti

Opozicijos lyderis Lee Jae-myungas, kalbėjęs parlamentui balsavus už karo padėties paskelbimo blokavimą, sakė, kad prezidento žingsnis buvo „neteisėtas ir negaliojantis“.

Jis sakė, kad dabar prezidentas Yoon Suk Yeol turi sušaukti Valstybės tarybą ir nedelsiant atšaukti paskelbtą karo padėtį.

„Visi prezidento įsakymai, pagrįsti karo padėties paskelbimu, yra prieštaraujantys konstitucijai, negaliojantys ir neteisėti“, – sakė jis.

„Policijai ir ginkluotųjų pajėgų nariams: bet kokie prezidento įsakymai, kylantys iš šios neteisėtos karo padėties paskelbimo, yra aiškiai neteisėti, nes pažeidžia konstituciją ir įstatymą“.

Jis perspėjo, kad kiekvienas, vykdantis prezidento įsakymus, bus laikomas „bendrininku“.

„Nuo šios akimirkos raginu visus ginkluotųjų pajėgų ir policijos narius greitai grįžti į jums tinkamas pozicijas ir ištikimai vykdyti savo pradines pareigas“, – sakė jis.

Lee Jae-myungastaip pat paragino Pietų Korėjos piliečius „prisijungti prie mūsų šioje sunkioje kelionėje siekiant atkurti mūsų demokratinę respubliką“, pridurdamas, kad jo partijos politikai „rizikuotų mūsų gyvybėmis, kad apsaugotų demokratiją, šios šalies ateitį, saugumą, gyvybes ir mūsų piliečių nuosavybę“.

Protestuojai prie Pietų Korėjos Nacionalinės Asamblėjos

Seule yra 3 val. nakties (Lietuvoje – 20 val.), tačiau tai nesutrukdė didelei miniai likti už Pietų Korėjos Nacionalinės Asamblėjos ribų.

Protestuotojai dalyvavo susirėmimuose su policija ir kariais, bandančiais įvesti karo padėtį.

Kariuomenė: karo padėtis galios tol, kol prezidentas ją atšauks

Pietų Korėjos kariuomenės pareigūnai pareiškė, kad karo padėtis galios tol, kol ją atšauks prezidentas Yoon Suk Yeolas.

Toks pareiškimas nuskambėjo nepaisant to, kad parlamentas balsavo už tai, jog būtų užblokuotas karo padėties paskelbimas.

Karo padėtis „galios tol, kol prezidentas ją atšauks“, nurodė Seulo kariuomenės pareigūnai, pranešė vietos transliuotojas YTN ir kita vietos žiniasklaida.

Pietų Korėjoje paskelbta nepaprastoji karo padėtis, policija susirėmė su protestuotojais

Prezidento valdančioji partija ragina jį panaikinti karo padėtį

Pietų Korėjos prezidento Yoon Suk Yeol valdančioji partija dabar paragino jį skubiai panaikinti karo padėtį.

Parlamentas anksčiau balsavo už šios priemonės blokavimą ir paskelbė, kad ji prieštarauja Konstitucijai.

Remiantis Pietų Korėjos konstitucija, dauguma balsų turėtų reikšti, kad karo padėties paskelbimas yra panaikintas, tačiau prezidentas dar turi oficialiai ją atšaukti.

JAV pareiškė susirūpinimą dėl įvykių Pietų Korėjoje

Jungtinės Valstijos antradienį pareiškė, kad yra „labai susirūpinusios“, kai prieš tai Pietų Korėja, kuri yra viena iš artimiausių Vašingtono sąjungininkių, netikėtai paskelbė karo padėtį.

Baltieji rūmai pažymėjo, kad jiems nebuvo iš anksto pranešta apie atitinkamą Pietų Korėjos prezidento Yoon Suk Yeolo sprendimą, ir pridūrė, jog palaiko ryšį su vyriausybe Seule ir atidžiai stebi situaciją.

„Esame labai susirūpinę dėl įvykių Korėjos Respublikoje“, – nurodė Baltųjų rūmų Nacionalinio saugumo tarybos atstovas.

Vašingtonas Pietų Korėjoje yra dislokavęs apie 28 500 karių, kad apsaugotų ją nuo kaimyninės branduolinį ginklą turinčios Šiaurės Korėjos. JAV ir Pietų Korėja jau kurį laiką rengia bendras pratybas, o tai piktina Šiaurės Korėją, kuri jas laiko invazijos repetavimu. Reaguodamas į tai, Pchenjanas savo ruožtu dažnai vykdo ginkluotės bandymus.

Kiek anksčiau pranešta, kad Pietų Korėjos prezidentas antradienį paskelbė nepaprastąją karo padėtį. Kreipdamasis į tautą jis tvirtino, kad toks žingsnis žengiamas „siekiant apsaugoti liberalią Pietų Korėją nuo Šiaurės Korėjos komunistinių jėgų keliamų grėsmių ir pašalinti antivalstybinius elementus“.

Opozicinės partijos lyderis paragino susirinkti prie parlamento

Pietų Korėjos pagrindinės opozicinės Demokratų partijos lyderis paragino visus savo narius susirinkti prie parlamento, BBC patvirtino atstovas Hong Kee-wonas.

Šiuo metu Nacionalinėje asamblėjoje yra apie 70 opozicijos narių, o likusieji renkasi lauke, teigė jis.

Kai atvyks partijos pirmininkas Woo Won-shikas, jis paragins balsuoti dėl karo padėties panaikinimo, BBC sakė Hong Kee-wonas.

Jis pridūrė, kad jam buvo pranešta, jog pastate yra specialiųjų pajėgų karių.

Prie Nacionalinės asamblėjos pastato Seule susirinkus didelei miniai žmonių, Pietų Korėjos naujienų agentūra „Yonhap“ tiesiogiai transliuoja vaizdą iš pastato vidaus.

Per pastarąjį pusvalandį transliacijos metu užfiksuota, kaip minia žmonių bando prasibrauti pro duris.

Pasirodžiusiuose vaizduose matyti, kad šimtai žmonių susirinko prie Pietų Korėjos parlamento protestuoti prieš karo padėties paskelbimą.

„Prašau, atidarykite vartus. Jūsų darbas yra saugoti Nacionalinį Susirinkimą. Kodėl jūs nieko nedarote, kol trypiami parlamento nariai“? – vartus saugančiai policininkų grupei šaukė vienas vidutinio amžiaus vyras.

„Yonhap“ praneša, kad į vidų įleidžiami tik Nacionalinės asamblėjos nariai, darbuotojai, taip pat žurnalistai.

Pietų Korėjoje paskelbta nepaprastoji karo padėtis, policija susirėmė su protestuotojais

Karo padėties vadas: draudžiama visa politinė veikla

Pietų Korėjoje antradienį paskelbtos karo padėties sąlygomis draudžiama visa politinė veikla, be to, vyriausybė stebės visos žiniasklaidos veiklą, paskelbė karo padėties vadas Park An-su.

„Visa politinė veikla, įskaitant Nacionalinės asamblėjos, vietos tarybų, politinių partijų ir politinių asociacijų veiklą, taip pat susirinkimai ir demonstracijos yra griežtai draudžiami“, – sakė jis.

Pareigūnas pridūrė, kad „visą žiniasklaidą ir leidinius kontroliuos karo padėties vadovybė“.

Virš parlamento pastato skraido sraigtasparniai

Naujienų agentūra „Yonhap“ pranešė, kad Nacionalinė asamblėja buvo uždaryta, o ant pastato stogo leidosi sraigtasparniai.

„Sky News“ patikrintame socialinės žiniasklaidos vaizdo įraše matyti, kaip virš parlamento pastato, kur policija susirėmė su protestuotojais, skraido sraigtasparniai.

Agentūros „Associated Press“ fotografas matė mažiausiai tris sraigtasparnius, greičiausiai karinius, kurie nusileido Nacionalinės asamblėjos teritorijoje, o du ar trys sraigtasparniai skraidė virš teritorijos.

Prezidentas paskelbė nepaprastąją karo padėtį

Pietų Korėjos prezidentas Yoon Suk Yeolas antradienį paskelbė nepaprastąją karo padėtį, sakydamas, kad ši priemonė yra reikalinga norint apsaugoti šalį nuo „komunistinių jėgų“.

„Siekiant apsaugoti liberalią Pietų Korėją nuo Šiaurės Korėjos komunistinių jėgų keliamų grėsmių ir pašalinti antivalstybinius elementus (...) skelbiu nepaprastąją karo padėtį“, – kreipimesi į tautą pareiškė prezidentas.

Šis netikėtas žingsnis žengtas tuo metu, kai Yoon Suk Yeolo Liaudies valdžios partija ir pagrindinė opozicinė Demokratinė partija toliau ginčijasi dėl kitų metų biudžeto projekto. Opozicijos parlamentarai praėjusią savaitę parlamento komitete patvirtino gerokai sumažintą biudžeto planą.

Pietų Korėjos opozicijos lyderis Lee Jae-myungas savo ruožtu pareiškė, kad naujai paskelbta karo padėtis yra „neteisėta“, ir paragino visuomenę susirinkti prie parlamento protestuoti.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (32)