logiausius mūsų poelgius, kurią iš anglų kalbos vertė Matas Geležauskas, išleido leidykla „Kitos knygos“.

IŠ PIRŠTO LAUŽTI KALTINIMAI TESTOSTERONUI

Testosteroną išskiria sėklidės, tai paskutinė grandis mechanizme, kurį sudaro pagumburis, hipofizė ir sėklidės, turinčiame įtakos visame kūne išsidėsčiu­sioms ląstelėms (be abejo, ir neuronams). Kalbai pasisukus apie hormonines agresi­jos priežastis, testosteronas nuolat tampa pagrindiniu įtariamuoju.

Koreliacija ir priežastingumas

Kaip čia yra, kad visoje gyvūnų karalystėje ir kiekvienoje žmonių bendruomenėje daugiausia agresyviai elgiasi ir smurtauja vyriškos lyties atstovai? Na, ar nederė­tų atsakymo ieškoti tarp testosterono ir kelių kitų panašių hormonų (visi kartu jie vadinami androgenais ir, jei nenurodysiu kitaip, šį terminą vartosiu kaip testostero­no sinonimą)? Beveik visų rūšių patinų organizme cirkuliuoja daugiau testosterono nei patelių (jų antinksčiai išskiria nedidelius androgenų kiekius). Patinų agresija dažniausiai pasireiškia, kai organizme testosterono esti daugiausia (paauglystėje ir poravimosi sezono metu (rūšims, kurios poruojasi ne visus metus).

Testosteronas ir agresija akivaizdžiai susiję. Be to, migdoliniame kūne itin gausu testosterono receptorių, iš ten jų neuronai veda į likusias smegenų dalis (galinio ruoželio pamatinį branduolį) ir pagrindinius testosterono taikinius (pagumburį, viduriniųjų smegenų centrinę pilkąją medžiagą ir kaktinę žievę). Tačiau tai tiesiog koreliaciniai duomenys. Norint įrodyti, kad testosteronas yra agresijos priežastis, reikia eksperimentų, kuriuose taikomi atimties ir grąžinimo metodai. Pirmuoju atveju patiną galima iškastruoti. Ar agresijos apraiškų sumažėjo? Taip (žmonėms taip pat). Tai rodo, kad kažkas, susijusio su sėklidėmis, sukelia agresiją. Ar tai testos­teronas?