Autorė: Danguolė Kiškienė

Kas yra tie keistuoliai?

Nors juos įprasta vadinti samanų kamuoliukais, iš tiesų tai yra gana retos rūšies dumbliai, kurių botaninis pavadinimas – Aegagropila linnaei. Beje, išvertus iš japonų kalbos, marimo ir reiškia ne ką kita, o vandens augalų kamuoliuką. Natūralioje aplinkoje šie dumbliai išsaugo savo apvalią formą nuolat bangų ridenami ežero dugnu. Marimo natūraliai auga Japonijoje Akan ežere. Ir ne vien jame – jų aptinkama ir Islandijos, Škotijos, Estijos bei Australijos vandens telkiniuose. Beje, japonai juos laiko nacionaline vertybe, o Hokaido saloje švenčiamas trijų dienų marimo festivalis.

Originali dekoracija

Marimo iš tiesų nėra ypatinga naujiena – tie, kurie augina žuvytes, puikiai žino dumblius Aegagropila linnaei, nes jie yra natūralus filtras, valantis akvariumo vandenį ir aprūpinantis jį deguonimi. Todėl dumblių kamuoliukų įsigyti nesudėtinga – jų reikia žvalgytis akvariumų reikmenimis prekiaujančiose parduotuvėse.

Šiandien fitodizaino pasaulyje marimo įgavo naują paskirtį – samanų kamuoliukus siūloma auginti gražiuose nedideliuose stiklo induose: vazose, buteliuose platesniu kakliuku ar stiklainiuose, šiuos dekoruoti akmenukais, kriauklėmis, stiklo rutuliukais, šakelėmis – marimo tiks bet koks „interjeras“, kurį mes jiems sukursime, svarbiausia, kad ši dekoracija puoštų namus.

Įsigykite norimo dydžio kamuoliuką, kad iš karto galėtumėte juo grožėtis – dumbliai auga labai lėtai, per metus marimo padidėja vos 1 centimetrą! Bet išgyvena kamuoliukas iki 100 metų – tik vargu ar kam pavyko šį teiginį patikrinti...

Marimo

Lyg ežero dugne

Marimo nėra išrankus, jam tinka kambario temperatūros vanduo, kuris turi kamuoliuką visiškai apsemti. Šaltokas vanduo labiau primena natūralias sąlygas, o jei jo temperatūra viršija 20 laipsnių, kamuoliukas gali pernelyg suvešėti ir suirti. Galima naudoti pirktinį geriamąjį vandenį, bet tinka ir iš čiaupo, tik šis neturi būti labai kietas. Keisti vandenį reikėtų kartą per savaitę (bet tai priklauso ir nuo to, kiek kamuoliukų auginate), kaskart indą gerai išplaunant, kad nesidaugintų kiti dumbliai. Ir patį kamuoliuką galima atsargiai nuplauti, jei jo paviršius apsinešė dumblu.

Šviesos – su saiku

Samanų kamuoliuką auginkite stikliniame inde – ir šviesos gaus pakankamai, ir grožėtis juo bus galima iš visų pusių. Dumbliams reikalinga saulės šviesa, kad vyktų fotosintezė. Tačiau ežere jie gyvena maždaug poros metrų gylyje, tad vanduo sukuria apsauginį sluoksnį tarp kamuoliukų ir ultravioletinių spindulių. Todėl ir namuose marimo užtenka mažo ar vidutinio kiekio netiesioginių saulės spindulių. Kai kamuoliukas gauna per daug šviesos, gali paruduoti, per mažai – bus linkęs pilkėti. Jei sąlygos nepatinka, pabandykite ne tik pakeisti indo vietą, bet ir įberti į vandenį žiupsnelį druskos.

Praktiški patarimai

Kaip išsaugoti formą. Kai keičiate vandenį, išėmę kamuoliuką švelniai paridenkite tarp delnų – tai padės jam išlaikyti gražią apvalią formą, nesuirti. Stiklo indą taip pat kartais pasukiokite, kad imituotumėte gamtines sąlygas ir skatintumėte tolygų augimą. Galima marimo kartkartėmis ir pavartyti, tada visos pusės gaus vienodai saulės šviesos (ypač jei viena pusė papilkėja) ir kamuoliukas nesuplokštės.

Marimo

Kaip užsiauginti daugiau. Ūgtelėjusį kamuoliuką lengva padalinti: švelniai atskirkite dumblių gijas pirštais ir suformuokite mažą apvalų „vaikutį“. Galite keletą kamuoliukų laikyti viename inde arba kiekvienam skirti po atskirą.