Konsultuoja vaikų ligų gydytoja Rita Paškevičienė

Ligoninėje gimusio vaikučio būklę jau pačią pirmą jo gyvenimo minutę įvertina naujagimį priėmusi akušerė. Tas pats „testas“ (vadinamoji APGAR skalė) pakartojamas penktą gyvenimo minutę. Nuo nulio iki dešimt balų vertinami penki požymiai: širdies susitraukimų dažnis, kvėpavimo dažnis, raumenų tonusas, odos spalva, refleksinis jautrumas (grimasos, kosti, čiaudi). Tai yra ankstyvosios adaptacijos arba gimimo egzaminas, įvertinimas, kuris, tiesą pasakius, nelabai daug ką pasako apie naujagimio sveikatą, svarbus tik sprendžiant, ar reikia skubios medikų pagalbos, ar ne.

Sveikas naujagimis guldomas mamai ant krūtinės ir laukiama maždaug dvi valandas, kol pažinda, truputį apsipranta, tada iš gimdymo palatos po neonatologo apžiūros yra perkeliamas į bendrąjį skyrių.
Pasaulio praktika rodo, kad geriausia pirmąją apžiūrą atlikti baigiantis pirmajai parai, kai sunkiausi adaptaciniai procesai jau būna praėję ir galima kažką įžvelgti daugiau. Tačiau Lietuvoje praktikuojama vaikutį apžiūrėti po dviejų valandų.

Ką apžiūri gydytojas neonatologas?