Tai – dėlionė iš aktoriaus Donato Banionio pasakojimo apie paskutines rašytojo Vytauto Mačernio gyvenimo akimirkas. Šie atsiminimai buvo išpublikuoti žurnale „Nemunas“, M. Macijauskienės straipsnyje, 1968 m. Iki tol lietuviai stokojo informacijos apie poeto mirties aplinkybes, o tuometė jaunoji karta dėl sovietinės cenzūros net nežinojo egzistavus tokį rašytoją.

O gaila: V. Mačernis turėjo daug potencialo ir veikiausiai lietuvių literatūroje būtų palikęs ryškų įspaudą. Iš dalies ir paliko – nors žuvo būdamas vos dvidešimt trejų, šis liūdnų akių poetas į žmonių širdis skverbėsi egzistencinėmis eilėmis.

Nuo gyvenimo atskyrė frontas

V. Mačernis žuvo savo tėviškėje, tomis dienomis, kai Raudonoji armija grįžinėjo į Lietuvą, ir daugumai šalies intelektualų teko palikti savo tėvynę, norint išvengti priespaudos.

Tą paskutinę gyvenimo vasarą jis praleido ne tik su D. Banioniu, bet ir su kitais Panevėžio teatro aktoriais – Juozu Miltiniu ir Vaciu Blėdžiu. Tuo metu fronto nublokšti jaunieji intelektualai buvo neseniai susipažinę, ir Vytautas Mačernis pakvietė juos paviešėti jo tėvų ūkyje Šarnelėje.

Draugai talkininkavo ūkyje, nors, kaip prisimena V. Blėdis, ūkio darbai juos jaudino labiau nei patį V. Mačernį. „[Jis] Būdavo išsiblaškęs, paskendęs savo pasaulyje. Tai atskiras medis gausioj Mačernių šeimoj; visi kiti – buitiniai, reikaliniai žmonės. Vytautas – gilus intelektualas“, – V. Blėdžio prisiminimus citavo „Nemunas“. Biografai pasakoja, kad net V. Mačernio mama stebėdavosi, iš kur toks intelektualas mužikų šeimoje atsiradęs.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (2)