Ūkininkauti ten praktiškai negalima, o nepatręšus net kaip ganykla ar šieno šaltinis šie plotai nepatrauklūs. Dar daugiau – ten pjaunamas šienas neatperka darbo, kuris įdėtas jį ruošiant. Nykstant gyvulininkystei, net neaišku, kur dėti nupjautą vėlyvą žolę, kurios perdirbimo cechai tik pilotiniai verslai, kol kas nesprendžia visų bėdų. Tiesa, po ūkininkų maršo su traktoriais į sostinę jiems buvo duoda kai kurių lengvatų. Pavyzdžiui, plotus leista mulčiuoti, kas palengvino jų priežiūrą, tačiau, pasak aplinkosaugininkų, vėl grąžino galimybę užsiimti „sofos ūkininkavimu“, kai veikla vykdoma tik dėl išmokų.
Ši sistema, kuri laikosi iš ES kompensacijų, pagimdo keistus verslus. Pavyzdžiui, ES Lietuvoje finansuoja cechą, kuris skirtas perdirbti peraugusią žolę, pjaunamą tokiuose plotuose. Gaminamos granulės kraikui ir vežamos už tūkstančio kilometrų į Suomiją, nes suomiai nusprendę, kad kasti durpes, kurių plotai milžiniški, ir naudoti jas kraikui, netvaru. Visa tai iš dalies ar pilnai apmoka Europos mokesčių mokėtojai.
Iš kitos pusės, čia sukasi tokios pavardės, kaip garsus gamtosaugininkas ir ūkininkas Žymantas Morkvėnas, vienas iš pagrindinių nendrinės meldinukės saugotojų.
Jei kalbėsime apie verslo ir finansinę dedamąją – ji netenkina daugumos šių projektų dalyvių ir ūkininkų, kurie, dažnai ne savo noru, priversti išlaikyti ir prižiūrėti jų nuosavybėje esančias pievas.
„Aplinkos ministerija girdi socialinių partnerių pasiūlymus: kad natūralių pievų apsauga būtų taiklesnė, kad būtų užtikrinta pusiausvyra tarp žemės savininko interesų ir gamtos išsaugojimo pastangų, tiksliname Natūralių pievų ir ganyklų bei pelkių ir šaltinynų žemėlapių sudarymo tvarkos aprašą. Parengtų pakeitimų esmė – natūralių pievų ir ganyklų specialiosios žemės naudojimo sąlygos nenustatyti ten, kur vienintelis priskyrimo požymis yra potvynių rizikos teritorija. Aplinkos ministerija nusprendė, kad šis požymis nėra pakankamas žemės ūkio plotams priskirti prie natūralių pievų ir ganyklų teritorijų, jeigu kitų vertybių požymių (pvz., EB svarbos pievų buveinių) nėra< – sako Aplinkos ministerijos Gamtos apsaugos politikos grupės vadovas Algirdas Klimavičius