Pirmiausia išgaišta tie, kuriuos pastebi tik mokslininkai
Ežero ar tvenkinio ekologinė būklė arba ekologinis potencialas įvertinama pagal vandenyje esančias organines ir neorganines medžiagas ir vandens telkinyje vykstančių pokyčių poveikį čia gyvenantiems organizmams. Kitaip tariant, ar pasikeitus vandenyje ištirpusių medžiagų kiekiui (dažniausiai tai vyksta dėl žmogaus veiklos), pakrančių būklei, visiems ežero ar tvenkinio gyventojams vis dar „gera“ jame gyventi.
J. Stankevičienė akcentuoja, jog ežero ekologinės būklės įvertinimas neparodo, ar tame vandens telkinyje galima maudytis žmonėms.
Vandens telkinio ekologinę būklę parodo fitoplanktonas, dugne gyvenantys bestuburiai ir aukštesnieji vandens augalai. Kitaip tariant, jei sąlygos ežere ar tvenkinyje nepatinka šiems mažyliams, kažkas gali netrukus pristigti maisto.
Nereikia būti gamtininku, kad pastebėtum, jog vandens telkinyje per daug maistinių medžiagų – fosforo ir azoto. Jomis „smaguriauja“ dumbliai, ypač – melsvadumbliai, o mes stebime žaliuojančias pakrantes ir uodžiame visai ne gaivų vasaros orą.
Į vandens telkinį patekusi tarša ypač pakenkia gyvūnams, kuriais retas iš mūsų rūpinamės. Tai - makrozoobentosas t. y. vandens telkinių dugne gyvenantys didesni negu 1 milimetro organizmai. Šie palyginti nejudrūs padarėliai negali vikriai nuplaukti į kitą ežero pusę, todėl užterštos ežero aplinkos tiesiog neištveria. Tačiau jų auka turi prasmę – vėliau ištyrę ežero dugne gyvenančias bestuburių rūšis, aplinkosaugininkai padaro išvadas, ar vandens telkinys kuriuo nors laikotarpiu buvo užterštas.
Trečdalis Lietuvos ežerų - geros ekologinės būklės
„Pagal aukščiau minėtą metodiką ežerų ekologinė būklė skirstoma į 5 klases: labai gerą, gerą, vidutinę, blogą ir labai blogą. Kiekvienai ekologinės būklės klasei išskirti yra nustatyti kriterijai pagal ežero tipą. Labai gera ekologinė būklė nustatoma, kai tiriamajame ežere susiformavusios sąlygos, bendrijos yra tokios pačios ar labai panašios į sąlygas ir bendrijas, susiformavusias netrikdomomis gamtinėmis sąlygomis, - paaiškina Vandenų būklės vertinimo skyriaus specialistė.
Iš 2012-aisiais tirto 73 ežerų ar tvenkinių kiek daugiau nei trečdalis buvo įvertinti kaip geros ekologinės būklės, o 8 proc. - kaip labai geros. Tačiau 7 ežerų būklė apibūdinta kaip bloga.
Švaru ten, kur gali aptikti vėžių ir lašišų
Tokį įvertinimą gavo Platelių, Rėkyvos, Masčio, Pabezninkų, Netečiaus, Kalvių ir Švenčiaus ežerai, Kauno marių būklė taip pat pat neatitiko geros ekologinės būklės kriterijų.
Kaip ežerai, kuriuose žuvys ir augalija turėtų gerai jaustis, minimi Spindžius, Lūšiai, Stirniai, Alnis, Luodis.
Aplinkos ministerijos Vandenų departamento direktorius Dalius Krinickas teigia, jog vandens kokybę geriausiai parodo dviejų tipų gyvūnai: tai lašišinės žuvys ir vėžiai.
„Kai prieš 20 metų Lietuvoje buvo išvaloma tik 20 proc. nuotekų – vėžių beveik neturėjome. Šiandien vėžiai – nesvarbu, ar vietiniai, ar invaziniai, amerikiniai veisiasi daugumoje vandens telkinių. Tai rodo, kad šis vandens telkinys – švarus“, - kalbėjo D. Krinickas.