Žinoma Lietuvos botanikė Živilė Lazdauskaitė kiekvienais metais vardija uogas, kurių nevalia valgyti. Paragavus tokių vasarinių gėrybių, galima rimtai apsinuodyti, o didesnė tokių uogų porcija gali būti ir mirtina.
Lietinga vasara padarė savo
Ž. Lazdauskaitė pasakoja, jog įprastai tokiu metu miškuose būna ne viena nuodinga uoga, tačiau, atsižvelgiant į dabartines oro sąlygas, jų kiekis yra šiek tiek sumažėjęs. Vis dėlto uogautojams reikia išlikti budriems.
„Pirma taisyklė: nieko nežinomo į burną nekišk, burnytė – ne šiukšlių dėžė“, – įspėja botanikę.
Ž. Lazdauskaitė užsimena ir apie dar vienas nuodingas uogas, tačiau nėra įsitikinusi, kad šiuo metu jos jau sunokusios. Anot jos, kalta lietinga ir vėsi vasara.
Nuodingų uogų būna ir rudenį
„Dar rudenį būna labai gražiose, rožinėse dėžutėse, kaip auskarai, ant tokio ilgo kotelio liūliuoja ožepšnio vaisiai. Ir ten, kai ta rožinė dėžutė atsidaro, matosi juoda sėkla, apgaubta geltonu apvalkalu. Jis irgi yra silpnai nuodingas, bet gali sukelti tam tikrus simptomus“, – aiškina specialistė.
Kalbėdama apie mirtinus nuodingų uogų kiekius, Ž. Lazdauskaitė akcentuoja, kad apsinuodijimo simptomų stiprumas kiekvienam žmogui yra skirtingas ir priklauso nuo organizmo reakcijos, turimų alergijų. Tačiau, anot jos, žalčialungio mirtina dozė yra 10 uogų, vilkuogės – sauja. Dažniausi simptomai, suvalgius nuodingų uogų, yra pykinimas, skrandžio skausmai, gali sutrikti ir širdies ritmas. Įtarus, kad buvo suvalgyta nuodingų uogų, iškart būtina kreiptis į medikus.