Augalų žinovas, diplomuotas biologas Sigutis Obelevičius rašo, kad vaistinių medetkų preparatai veikia raminamai, mažina arterinį kraujo spaudimą, lėtina širdies ritmą, slopina uždegimus, gydo įdrėskimus, opas, žaizdas, lėtina piktybinių auglių augimą, naikina daugelį mikrobų. Nuolat geriama arbata valo kraują.
Žolininkai sako, kad medetkų arbata ypač veiksminga priemonė, kai graužia rėmuo. Reikia šaukštelį (su kaupu) vaistinių medetkų žiedų užpilti stikline verdančio vandens, uždengti ir palikti pusei minutės prisitraukti. Tada nukošti ir iš karto išgerti visą antpilą. Jei po 20 minučių savijauta nepagerės, išgerti dar vieną stiklinę tokio pat antpilo.
Vaistinių medetkų žiedų ir lapų arbatos patariama gerti nuo vidurių užkietėjimo.
Sergantiesiems stenokardija, neuroze, ateroskleroze, esant aukštam kraujospūdžiui, sutrikus širdies ritmui, padažnėjus širdies plakimui rekomenduojama gydytis tokiu vaistinių medetkų antpilu: 2 šaukštelius medetkų žiedų užpilkite 2 stiklinėmis verdančio vandens, uždenkite ir palikite pusvalandį nusistovėti, paskui nukoškite. Gerti po trečdalį stiklinės 3–4 kartus per dieną.
Jei sergate angina ir laringitu, reikia skalauti burną ir gerklę kelis kartus per dieną šiltu vaistinių medetkų žiedų antpilu: 2 šaukštus jų užpilti puse litro verdančio vandens, uždengti, indą šiltai aprišti ir palikti valandą nusistovėti, tada nukošti, tirščius nuspausti. Šiuo antpilu patariama skalauti burną ir sergant parodontoze bei stomatitu.
Medetkos – didelė pagalba moterims. Sergančiosioms gimdos kaklelio erozija ir trichomonoze patariama gydytis vaistinių medetkų nuoviru: susmulkinti šaukštą medetkų žiedų, užpilti puse litro verdančio vandens, pavirti 3–5 minutes ant silpnos ugnies, uždengti ir palikti 2 valandas nusistovėti, paskui nukošti. Nuovirą naudoti įpurškimams į lyties organus 2 kartus per dieną.
Sergančiosioms krūties ir moterų lyties organų vėžiu, pasitarus su medikais, gerti vaistinių medetkų antpilo: 10 g sausų medetkų žiedų užpilti puse stiklinės verdančio vandens, uždengti ir palikti 1–2 valandas nusistovėti, paskui antpilą nukošti. Gerti po šaukštą 2–3 kartus per dieną. Be to, patariama 3 kartus per dieną suvalgyti po šaukštelį grūstų medetkų žiedų ir lapų.
Kylant miežiui ant akių vokų dėtinas vaistinių medetkų kompresas: šaukštą medetkų žiedų nuplikyti verdančiu vandeniu, žiedus susukti į dvigubo sluoksnio marlę.
Odos ligos, dėmės, dedervinės, grybeliai, dermatitai ir egzemos senolių buvo gydomos naudojant vaistinių medetkų nuovirą gydomoms vietoms plauti, skalauti, kompresams: 2 šaukštus medetkų žiedų užpilti stikline vedančio vandens, pakaitinti verdančio vandens vonelėje 15 minučių, nukošti.
Pasak S.Obelevičiaus, medetkų žiedų antpilai šviesina plaukus, naikina karpas, ant jų reikia dėti šviežių sutrintų stiebų kompresus. Senatvinės dėmės išbluks, jei keletą kartų per dieną jas tepsime šviežiomis medetkų sultimis. Medetkų žiedų nepamirškime įdėti į agurkų salotas. Sudžiovinti liežuviškieji žiedai gali būti naudojami kaip brangieji šafranai, labiausiai tinka dėti į ryžius. Bet galima berti ir į sriubas, daržovių ir mėsos troškinius, kepinių tešlą – džiovinti žiedai suteikia savitą kvapą ir skonį.
Lietuvos fitoterapeutas Juozas Ruolia kalbėdamas apie sveikatą taip pat rekomenduoja nepatingėti ir patiems užsiauginti žmonėms naudingų medetkų. Iš tiesų nėra nieko paprasčiau, kaip auginti šias vaistažoles. Vieną kartą pasėjai darže ir daugiau nesėjęs jau nuo birželio gali skinti mažus saulės atvaizdus. Pasak žolininkų, į bet kokią arbatą kaskart geriant įdėjus nors vieną medetkos žiedą organizmo sveikatinimui bus suteikta didelių malonių.
Iš medetkų žiedų gali spėti tos dienos orus. Jei artinasi lietus, medetkų graižai susiglaudžia. O jiems neprasiskleidus iki 9 valandos ryto nesunku numatyti, kad diena bus lietinga. Be to, medetkos yra puikios daržo sanitarės. Jų nemėgsta blakės ir drugiai. Žydintis augalas netgi atbaido kolorado vabalus.
Visai paprasta pasigaminti medetkų aliejaus: prigrūdi stiklainį vaistinių medetkų žiedų, 7–10 dienų indą palaikai saulėtoje vietoje, paskui nupili dugne susidariusį aliejų. Jį laikai tamsioje ir vėsioje vietoje. Medetkų aliejumi tinka tepti odos opas, pragulas, įdrėskimus, sumušimus.
Pritarsiu gydytojui J.Ruoliai, kad nereikia tingėti ir patiems užsiauginti šių vaistažolių. Prireikus neteks už jas brangiai mokėti net ir turguje, be to, žinosi, kur auginai, kokioje temperatūroje ir kaip atsakingai sudžiovinai, kur sudžiovintas laikei.